Страница 3 из 3 ПерваяПервая 123
Показано с 31 по 34 из 34

Тема: Праздник Ивана Купала

  1. #31
    Местный Аватар для rob1962
    Регистрация
    29.04.2009
    Сообщений
    125
    Поблагодарил Поблагодарил 
    0
    Поблагодарили Поблагодарили 
    9
    Поблагодарил в

    5 сообщениях

    По умолчанию

    Цитата Сообщение от Galka24 Посмотреть сообщение
    Как то не очень хорошо "приписывать" себе чужие сценарии. Возможно верхняя часть сценария и ваша, где идут рассуждения о празднике Ивана Купалы и Аграфены Купальницы, но начиная с момента появления девчат-это мой сценарий "Купальские перевёртыши", который опубликован в журнале "Чем развлечь гостей" №4, 2009. Всё это можно уточнить, набрав в поисковике. Кстати, в этом журнале напечатано около 10 моих сценарных разработок на разные темы.Хороший журнал, жаль в Беларуси нет подобного издания!
    С уважением Галина Бразюль ))
    Уважаемая Галина.Где Вы видели, что написано, что сценарий разработан мной. Естественно все берется с интернета
    Я не смотрю, кто написал, чье авторство.Если он в нете, значит для всеобщего пользования. Когда я сам лично напишу, то и будет указано, что данный сценарий авторский и принадлежит мне. С уважением коллега.

  2. #32
    Новичок Аватар для Татьяна - Сумы
    Регистрация
    05.12.2008
    Адрес
    Украина
    Сообщений
    25
    Поблагодарил Поблагодарил 
    28
    Поблагодарили Поблагодарили 
    24
    Поблагодарил в

    2 сообщениях

    По умолчанию

    Добрый вечер! Сбрасываю сценарий по которому работала в том году. Был создан на основе материалов из инета и форума. Спасибо форумчанам.
    В этом году будем проводить на украинском, кода сделаю скину.

    Первый ведущий: Добрый вечер, гости званные и желанные! Приходите погулять, да Купала повстречать! Песни, лето танцы! Скоро будем начинать!
    Второй ведущий: Собирайся народ в наш купальский хоровод! Хорошо сегодня, братцы, всем нам вместе сил набраться, погулять и посмеяться! Больно вечер уж хорош. А не веселы вы что ж?
    Первый ведущий: Мы на празднике сегодня будем петь и танцевать. Всем сегодня предлагаем пошутить и поиграть!
    Второй ведущий: На празднике нашем железный закон: угрюмым и грустным здесь вход воспрещён!
    Первый ведущий: Праздник красивый, праздник старинный, мы сегодня встречать будем, а называется он ИВАНА КУПАЛА.
    2. Песня Аня-Таня
    3. Скрипачи
    Второй ведущий: А знаете ли вы, что этот праздник называют праздником огней. И именно огонь был символическим воплощением могущественного солнца, и перепрыгивая через купальские костры, по народному поверью, становятся здоровыми и набираются новых сил.
    Первый ведущий: А ещё на Купалу загадывают свою судьбу, купаются в росе, обливаются водой, которая в эту ночь обладает очистительной силой.
    Второй ведущий: И сегодня мы с вами также будем плести венок, загадывать свою судьбу, петь купальские песни и водить хороводы, играть в купальские игры и прыгать через костры, и самое неожиданное, попадём на ведьмовской шабаш и отправимся на поиски клада.
    Первый ведущий: Итак, если вы готовы – мы отправляемся в путешествие в магическую купальскую ночь. И встречают нас своей волшебной музыкой очаровательные скрипачи __________________________________________________
    Скрипачи
    4. Викторина (ДОРАБОТАТЬ)
    Первый ведущий: На Купалу, многие травы и растения, приобретают целебную и магическую силу именно их отправлялись искать знахари и колдуны. Попробуем узнать, кто из наших гостей настоящий
    «КУПАЛЬСКИЙ АПТЕКАРЬ»
    1) Какая трава, если ей владеть и носить на теле наводит страх на отдыхающих?
    архилин плакун – трава лютик(плакун-трава)
    2) Какая трава, если ей владеть и носить при себе, заставляет всех повторять движения хозяина травы?
    Например: Я – владелец этой травы – перекувыркнусь и все тотчас же будут кувыркаться ?!
    дурман – трава купаленка адамова голова (дурман-трава)
    3) Какую траву надо иметь в кармане, чтобы быть отличным охотником и стрелком?
    земляника)
    4) А знаете ли вы, какую надо иметь при себе траву, чтобы быть счастливым всю жизнь?
    Петров крест Медвежье ушко Перелёт – трава (Перелёт-трава)
    5. Ансамбль 1 песня
    6. Конкурс « Венок»
    Второй ведущий: Скажите девицы а венки к празднику вы сплели? Коли нет? Девицы красные, время в венки травы заплетать ведь скоро на воду их спускать. Мы уж вам и цветов нарвали, дело за вами. Венок сплетёте, судьбу свою загадаете, а там уж какая – кого ждёт и узнаете!
    (выносят охапок венков и пока не раздают венки)
    Первый ведущий: Я вижу помощь нужна нам, приглашаю трех бравых молодцев подержать веночки, чтоб девчатам их до раздать.
    Проводится игра «Заплети венок» Во время конкурса всем раздают веночки
    7. Зелье
    Первый ведущий: Давно - давно, ведьмы, научили девушек вплетать в праздник Ивана Купала траву «чтоб парни липли», «для забав любовных», «для приворотного зелья». Вот и мы сегодня зелье приворотное приготовили. Выпьет его мужчина, и от дам у него отбоя не будет, а коли женские губы к зелью моему прикоснутся, очарует она всех мужчин своим взглядом магическим! Угощайтесь гости дорогие!
    (официанты угощают всех травяным чаем).
    8. игра «Огонек»
    Первый ведущий: Сегодня вечер не простой, где самые простые вещи превращаются в волшебные. Вот, например, бубен, весёлый музыкальный инструмент, а сегодня – волшебный, не верите, сами попробуйте. Мы его сейчас передаём по кругу, постарайтесь передать его соседу или соседке как можно быстрее, пока звучит музыка, как только музыка смолкнет, тот у кого в руках остался бубен – выходит к нам за призом.
    Первый ведущий: Помните, на Ивана Купала все прыгают через костёр, чтоб огнём очиститься и счастья не миновать. Вот мы с вами сейчас вместе и потренируемся, как это делать будем, когда наш большой костёр разожжём. А кто огонь не перепрыгнет, уж увольте, без приза будете. Так что, прыгайте выше и веселее!!!

    9. Ансамбль
    Второй ведущий: Какие же купальские игрища без весёлых песен и танцев?!
    Первый ведущий: Встречайте Ансамбль _____________________
    9. Ансамбль 2 песни
    10.Хоровод
    Второй ведущий: В давние-давние часы, в эту ночь горели смоляные бочки на высоких холмах, а на увитых цветами качелях качались парни и девушки в венках из дубовых веток. В этот день украшают жилища берёзовыми и дубовыми ветками. Двери домов открыты для всех. Это праздник воды, праздник огня самый прекрасный ПРАЗДНИК ЛЮБВИ.
    Первый ведущий: До восхода солнца поёт и пляшет молодёжь, собираясь на лужайке, исполняя купальские песни, украшая купалицу и водя девичьи хороводы. Вот это Купалица, всех приглпшаю украсить ее вместе с нами

    (Звучат купальские песни, украшаем Купалицу лентами которые предварительно раздали гостям, вовлекая отдыхающих в хоровод вокруг Купалицы).

    11. КОНКУРС: ЗАПЛЕТИ КОСУ ???текст про косу
    12. Ансамбль 1 песня
    13. Песня Аня – Таня,
    Первый ведущий: Ивана Купала – самый красивый праздник лета, праздник любви. И один из прекраснейших его обрядовых действий гадание на венках.
    Второй ведущий: Пустит девушка венок на воду и ждёт, куда понесёт его течение. Если уплывёт венок далеко, значит не скоро милый замуж позовёт. Коли потонет – не бывать любви, не ходит девка замуж. Ну, а к берегу прибьёт – скоро гостей в дом жди, свататся приедут. Бывает пустит на воду девушка два венка – за себя и за суженого своего, и загадает: «Если, сойдутся в воде рядом – значит «вместе быть».
    Первый ведущий
    Девицы – красавицы, судьбу загадали,
    Судьбу загадали, милого искали.
    Ты плыви, плыви венок,
    Путь до милого далёк.
    На Купала в ворожбу –
    Песня Аня-Таня
    14. бросаем венки
    Как на Ивана, как на Купала девушки гадали,
    Девушки гадали, венки в воду бросали.
    Ой плыви, веночек, лазоревый цветочек,
    Смотри, не тони, весело плыви
    15 Зажигаем огонь ( доработать текст!!!!)
    ……
    Первый ведущий. Поостыл немного наш костерок, но все равно жарок да высок! Кто рискнет, не упадет, тому счастье и почет!
    Второй Ведущий. Приглашаем пары неразлучные через костерок попрыгать, крепость пары испытать. Кто рук не разожмет, всю жизнь вместе в счастье проживет!
    Первый ведущий. В случае удачи, когда костер не задет, пламя не искрит и руки прыгающих через костер не разъединены, будет свадьба.
    Пары прыгают через костер
    16. Ансамбль 2 песни
    17. Фаер шоу
    Второй Ведущий. Огонь очищает от скверной плоти и духа.
    Первый ведущий. Так пусть огонь коллектива Конкордия очистить нас от нечисти и зла. Фаер Шоу
    18. Огненное колесо (добавить ТЕКСТ)
    Второй Ведущий. Праздник Купала посвящен, прежде всего, солнцу, в знак этого мы приготовили огненное колесо.
    Первый ведущий. Вспомним, что эта ночь – точка наивысшего подъема Солнца, значит, дальше оно, огненное, покатится вниз, так и горящее колесо скатывается долу, где текут темные и холодные воды, питающие, однако, новое зерно….
    Огненное колесо мы зажигаем….
    19. Финал
    Первый ведущий. Веселитесь на Ивана Купалу до утра.
    Второй Ведущий. Пусть разбегается прочь нечисть вся.
    Первый ведущий. Желаем вам здоровья и молодости вечной.
    Второй Ведущий. И Пусть купальская ночь станет бесконечной.
    Первый ведущий. Кстати, ещё е одна традиция, о которой пока не сказано ни слова – купание на рассвете, с первыми лучами. Поэтому пора нам с вами расставаться, а вам оставаться до рассвета.
    Второй Ведущий. Всего доброго
    Первый ведущий. До новых встреч
    ВСЕ БУДЕТ ХОРОШО

  3. #33
    Пользователь Аватар для Гурка
    Регистрация
    02.01.2013
    Адрес
    Беларусь
    Сообщений
    45
    Поблагодарил Поблагодарил 
    48
    Поблагодарили Поблагодарили 
    71
    Поблагодарил в

    15 сообщениях

    По умолчанию

    Сцэнарый купальскага свята
    “У пошуках папараць-кветкі”
    06.07.2017 г. Пляцоўка ДК
    Гучыць містычная музыка, голас Купалы.
    КУПАЛА: Мір вам, людзі добрыя! Гэта кажу я, Дух лета, Купала! Усім загадваю сёння святкаваць! Лета ўступіла ў поўную сілу – травы гаючым сокам наліліся, раса магічную сілу прыроды ўвабрала, вада ў рэках ачысцілася! Дык няхай жа пачнецца вялікае весялосць! Загадваю ўсім: карагоды вадзіць, гульні ладзіць, песні спяваць,вянкі плесці, расой чароўнай мыцца! Толькі ў лес не хадзіце – купальскай ноччу ўся нечысць за квітнеючай папарацць-кветкай на святло выходзіць – як бы бяды не здарылася! А зараз – мы пачынаем свята!
    Танец.
    На сцэну выходзяць юнак і дзяўчына - студэнты, ён - тыповы батанік, яна – больш развітая, упэўненая ў сабе. За спінамі заплечнікі, апранутыя па-паходнаму. У руках у дзяўчыны – ноўтбук.
    ЯНА: Ну вось, мы і на месцы. Трэба разбіць лагер, пакуль святло, вогнішча распаліць. На вячэру юшкі зварым.
    ЁН: Ты што! Які лагер? Зараз па-хуткаму перакусім бутэрбродамі – і ў лес. Як ты будзеш назіраць як папараць-кветка зацвітае, вогнішча ж перашкаджаць будзе. Ды і агонь страшнавата разводзіць – не толькі нячыстую сілу прыманім, але і мясцовую моладзь. А нам справай трэба займацца. Раз вырашылі высветліць да канца... А калі знойдзем папараць-кветку – гэта ж навуковае адкрыццё! На нобелеўскую прэмію цягне. Тут і ніякія скарбы не патрэбны.
    Яна: Божа мой! Нячыстая сіла! Папараць-кветка! І гэта гаворыць студэнт універсітэта 21-га стагоддзя! Навошта я пагадзілася на гэтую авантуру! Зараз схадзіла б у душ, выпіла кубак кавы і пайшла б на дыскатэку ў начны клуб, замест таго, каб тут з табой камароў карміць!
    Усаджваецца, адкрывае ноўтбук, «апускаецца» ў віртуал.
    ЁН: Але ты ж мая дзяўчына! Ты ж сама пагадзілася!
    ЯНА: Так, пагадзілася! Цяпер шкадую пра гэта! Ведаеш што, Іван! Шкада, што ты дурань, а не царэвіч! Шукай сваю папараць-кветку, а я далей не пайду! Стамілася я, спаць лягу. Як вернешся – разбудзі.
    Залазіць у спальны мяшок, кладзецца. Хлопец, паціснуўшы плячыма, сыходзіць.
    На прастору перад сцэнай выходзяць Кікімара з Лешым, Кікімара паганяе Лешага палкай.
    Песня Кікімары на матыў «Танкіст»
    Мы з табою жывем гадоў, напэўна, сто!
    Для цябе я была і зоркай і марай!
    А цяпер ты сабе два заняцця знайшоў,
    Пачаў квас папіваць, па русалкам пайшоў!
    ПРЫПЕЎ:
    А я цябе па лесе шукаю,
    А я ўсю ноч не заплюшчыла вачэй,
    Здрады я ніколі не дарую,
    Я адпомшчу, і не раз!
    Кікімара: Ах ты, ірад пракляты, пень трухлявы! Дзе ноч хістаўся? З кім піў?
    Лясун: Ды не піў я! (ікае)
    Кікімара: Яшчэ і адпіраецца, ах ты ,венік паганы! Зноў з русалкамі ў бар хадзіў?
    Лясун: Ды ну цябе, ІК! кажу не піў, а ты - ў бар, з русалкамі, ІК! ад іх рыбай смярдзіць!
    Кікімара: А ад цябе піўным балотам смярдзіць! Апошні раз пытаюся, дзе быў, з кім піў?
    Лясун: Вось прыстала як п'яўка, ІК! кажу – не піў, я хадзіў у зачараваны лес , шукаць папараць-кветку , ІК! Усю ноч працягаўся – нічога не знайшоў.
    Кікімара: А на які чорт цябе, стары пень, у той лес пацягнула?
    Лясун: Ох і цемра ты, кажу ж што за папараць-кветкай хадзіў!
    Спявае на матыў «Я буду доўга гнаць веласіпед»
    Хай у гэту ноч увесь лес цвіце, як сад,
    Яго заветнай ноччу ўвесь прайду
    Знайду я кветку і аткапаю скарб,
    І да цябе я з кветкамі прыйду.
    Я сэрцам чую ціхі звон манет,
    Вось гэта будзе слава і поспех!
    Знаўду я кветку і падару яе,
    Каханай ,любай, дарагой!
    Кікімара: Ой! Лешынька! Няўжо ты пад старасць гадоў мне, Кікімурушке балотнай ,надумаў кветак падарыць. Ах ты, сокал мой ясны, дабрадзецель ты мой ненаглядны!
    Лясун: Ды ну цябе, цемра балотная! Хіба не чула пра цуды ў Купальскую ноч? Хто знойдзе квітнеючую папараць-кветку, таму ўсе скарбы на зямлі адкрыюцца!
    Кікімара: Ну і што, знайшоў?
    Лясун: Ды не знайшоў я нічога! А ў Вадзянога сёння ж свята – імяніны! Сумуе, нябось, адзін. Ні сяброў, ні жонкі. Як вось у госці ісці! Нават падарыць няма чаго!
    Кікімара: Ну, гэта не праблема! Ведаеш, колькі народу цяпер па лесе бадзяецца! Хапай любога і цягні ў падарунак!
    Падымаюцца на сцэну
    Лясун: І праўда! Ён жа, небарака, любому утопленніку рады!
    Бачыць спячую дзяўчыну, шыкает на Кікімару.
    Кікімара: Вось бачыш! Што я казала! Хапаем! Панеслі!
    Падхопліваюць спальны мяшок са спячай дзяўчынай і выносяць. На сцэну выходзіць Вадзяны з сумным выразам твару. За ім пляцецца Старая Русалка.
    Русалка спявае на матыў «У рэстаране»
    Ты зусім забыў пра справы,
    І зусім ты, сябрук, абленіўся!
    Ад цябе, і жонка сышла,
    Ад таго, што ты цінай пакрыўся!
    Ты давай-ка, цяпер ўстрапянісь,
    І бестурботна ўстрахні старыною,
    І, як раней, зноў усміхнісь,
    Зноў у жыццё акунісь з галавою.
    ПРЫПЕЎ: А жыццё прыгожае, а жыццё выдатнае,
    Жыві з усмешкай, а не дарэмна,
    Чаго ты сам захочаш, выбірай,
    І будзе нам нават у возеры рай!
    І будзе нам нават у возеры рай!
    Русалка: Ну чым жа цябе пацешыць, Вадзянік-бацюшка!
    Вадзянік: Ды якія ў гэтым возеры забавы! Вось Марскі Цар з усімі выгодамі жыве – у яго мабільная сувязь ёсць, Інтэрнэт!
    Русалка: Дык мабільны і ў цябе ёсць – вылазь на бераг ды гавары, калі хочаш!
    Вадзянік(плаксіва): Так? А Інтэрнэт? Колькі ў свеце цудаў, а мне і не паглядзець нават. А я б з красуняй якой пазнаёміўся, ды, глядзіш, і пераехаў бліжэй да мора. Эх! Ды хоць бы кабельнае тэлебачанне правесці, і то б весялей!
    Русалка: Ну чаго гаруеш! Так і імяніны пройдуць дарма, ніякай радасці! А ну давай заспявай што-небудзь прыгожае! Глядзіш, і на душы вясялей будзе!
    Вадзяны спявае.
    Вось жа як бывае ў жыцці пад час,
    Іменіны толькі раз у годзе.
    Толькі ў госці вось ніхто не ідзе –
    На Купалу весяліцца народ.
    А я б хацеў скакаць тры дні і тры ночы,
    І ў госці клічу я сяброў не аднойчы,
    І не трэба падарункі дарыць мне
    А проста сумна аднаму-му-му,
    Але хто ж будзе танцаваць з-пад палкі,
    І нікому мяне такога не жалка,
    Не дачакацца добрых слоў ад русалкі,
    Не ведаю нават, чаму!
    Русалка: Ну вось, іншая справа! Ты якой-небудь работай займіся, тады небуде калі ныць! Вунь у возеры колькі смецця насабіралася! Займіся гігіенай!
    Вадзянік: (абурана) Што?! Я?! У дзень імянін?!
    Выходзяць Лесавік і Кікімара, выносяць спячую дзяўчыну.
    Лясун: Здарова, Вадзяныч! З аменінамі!
    Кікімара: А мы тут табе падаруначак прыперлі! Глянь, якая дзяўчынка! Маладая ды прыгожая!
    Кладуць дзяўчыну. Тая прачынаецца, падскоквае.
    Дзяўчына: Што за жарты! Дзе я?
    Вадзянік: А табе зараз усё роўна, краса мая, адсюль ужо не выберашся! Ты цяпер – мая вечная госця. Будзеш жыць са мной у возеры.Вадзяны я! Чула пра такога?
    Дзяўчына: (сабе) Так, Маруся, спакойна! Табе ўсё гэта сніцца! Ніякіх вадзяных не бывае.
    Разважаючы, адыходзіць у бок, наторкаецца на Лесуна з Кікімарай, ускрыквае.
    Дзяўчына: (У жаху) Ой! А гэта яшчэ хто?!
    Лясун: (важна) Лешыя мы. А гэта супружніца мая, Кікімара.
    Кікімара робіць рэверанс. Дзяўчына падае ў непрытомнасць. Падбягае русалка, обмахівае дзяўчыну.
    Русалка: (гаворыць Вадзяніку) Дохлая яна нейкая. Гарадская, відаць. Днямі за кампутарам сядзіць, вось і павалілася ад свежага паветра!
    Дзяўчына прыходзіць у сябе.
    Дзяўчына: Гэта злачынства! За выкраданне чалавека будзеце адказваць па законе! Ды ў мяне такі жаніх, ён цяпер усю міліцыю на ногі падыме! Мяне шукаць будуць!
    Кікімара: Бач ты, шустрая якая! Адным словам, камбала заморская! Пашукаюць і перастануць. І так усім зразумела, што ты ўтапілася. Так што судзіць няма каго і няма каму. А вось Вадяніку нашаму пад старасць гадоў забава!
    Дзяўчына: Ды вы што тут, усё, з глузду з'ехалі, ці што?! А як жа правы чалавека?!
    Уцякае са сцэны, усе ідуць адзін за адным.
    Лешы: Правы, абавязкі.. Быў чалавек – і няма!

    На сцэну выходзіць Хлопец з кветкамі ў руках.
    Хлопец: Эх, не шанцуе мне! Столькі кветак, а папараць-кветкі няма сярод іх! Напэўна, гэта і на самай справе бабкіны казкі! Так! Дзе гэта тут Машка ўкладвалася спаць... Стоп! А дзе ж яна? А! Напэўна, яна вырашыла мяне разыграць! Маруся, выходзь! Не палохай мяне! Ау-у!
    Сыходзіць. На сцэну выходзіць Вадзяны з ноўтбукам ў руках. За ім ідзе Маша і Русалка з вязаннем.
    Вадзянік: Як удала цябе мне падарылі! Цяпер у мяне не толькі забава, але і інтэрнэт ёсць! Я цяпер хоць куды магу зазірнуць! Хочаш у Чорнае Мора, хочаш у Ціхі акіян, з кітамі ды дэльфінамі пабалбатаць пра жыццё-быццё! Зараз вось яшчэ на партал Нептуна зайду, аўтограф пакіну! Хай ведае, што і мы не лыкам шытыя!
    Маша спявае на матый песні “Свечка-свяча”
    Хай на дне рачным сыра і цёмна,
    Я нячыстай сілы не баюся,
    Загадаю я адно жаданне,
    У ноч Купальскую яно споўніцца ...
    Недзе блукае мой любы па лясах,
    Але ведаю, што ен мяне знойдзе
    Буду верыць я заўседы ў цуд,
    Калі мілы знойдзе шчасця кветку.
    ПРЫПЕЎ: Ноч Купальская прыйшла,
    Зоркі ў неба заклікала,
    Будзе сёння чараваць да відна.
    Папрашу цябе я, ноч,
    З Ванем мне сустрэцца зноў,
    Кветка-папараць паможа ў гэтым нам.
    Маша: Так, а я ўсё думала –гэта ўсе бабкіны казкі! Хоць бы Ваня сапраўды чароўную кветку знайшоў! Бо кветка, кажуць, выконвае любыя жаданні!
    Русалка: Эх, дзяўчынка! Папараць-кветка яшчэ ні аднаму чалавеку ў рукі не далася. Бо людзі жорсткімі сталі, з-за грошай вунь смертазабойства, Войны ідуць! Таму і не даецца чароўная кветка у рукі чалавеку, таму што не для добрых спраў яе шукаюць! Так што векаваць табе, дзеўка, у возеры! Не знойдзе цябе твой жанішок. Лепш прыдумай, чым бацюшку-Вадяніка павесяліць!
    Сыходзяць. Выходзіць Іван.
    Іван: Так, дзе ж яна? Можа, яе тэрарысты выкралі? Выкуп, значыць, запатрабуюць! А дзе ж я грошай вазьму, каб яе выкупіць ? Не, трэба пастарацца ўсё ж знайсці кветку і адкапаць скарб! Галоўнае – Машу выручыць!
    Чытае верш на фоне лірычнай музыкі.
    Калі раптам з неба пасыплюцца зоркі,
    Калі пажар раптам пачнецца ў лесе,
    Ведаю – выратаваць цябе будзе няпроста,
    Але ад стыхіі цябе я выратую.
    Калі раптам выскачаць дзікія звяры,
    Кінуцца ўслед нам, рыкаючы і сапучы,
    Верыш ты мне, або зусім не верыш –
    Я сваёй груддзю закрыю цябе.
    Іван: А што гэта там свеціцца? Няўжо кветка! Пайду пагляджу!
    На сцэну выходзяць, крадучыся, Лесавік і Кікімара, асвятляючы дарогу ліхтарыкам. Сутыкаюцца з Іванам.
    Лясун: О! Яшчэ адзін утопленічак! Будучы!
    Кікімара: Шанцуе сёння Вадзяніку – столькі падарункаў!
    Хапаюць Івана пад рукі з абодвух бакоў.
    Іван: Ды адчапіцеся ад мяне! Я вас не баюся! Я пра вас у кнігах чытаў. І ведаю, што вы мяне будзеце адгаворваць, каб папараць-кветку я не шукаў, і зачароўваць мяне будзеце. Толькі я вам хачу прапанаваць іншае. Давайце разам шукаць скарб. Мне ж зусім няшмат трэба – Машаньку маю выкупіць у тэрарыстаў, астатняе ўсё вам аддам!
    Лясун: Вось гэта справа! Ты адкуль узяўся, такі шчодры! Скарб мы і самі знойдзем, і ўсё сабе забярэм, нічога дзяліць не будзем! А цябе ў возера кінем, на забаву цару Вадзяному!
    Кікімара: (Лясуну на вуха) Паслухай, Лешык, па купальскім павер'і, кветка можа дастацца ў рукі толькі бескарысліваму чалавеку! Нам з табой яна не дасца! Хай Іван кветку сарве і скарб вырые, а мы потым з ім разбярэмся!
    Лясун: Ах ты, мая разумніца! (Івану) Скажы дзякуй маёй разлюбезнай супружніцы, а не то... Вось знойдзеш кветку, дабудзеш скарб, тады ідзі на ўсе чатыры бакі! Згодны?
    Іван: Вядома, згодны!
    Кікімара: Ура! Наперад, на пошукі!
    Сыходзяць.
    Выходзіць Вадзяны і Маша.
    Маша: Ну чым цябе яшчэ пацешыць? На лыжаролернай трасе на роліках ездіць ты баішся, віртуальныя монстры табе надакучылі... Імідж ты мяняць не хочаш... А што, калі нам з табой патусіць пад клубнячок?
    Вадзянік: А што гэта? А як гэта?
    Маша: Вось жа вёска цёмная! Ты што, і танцаваць не ўмееш?
    Паказвае.
    Вадзянік: Не ўмею, не да танцаў мне, работы іншай хватае.
    Маша: Зараз буду вучыць цябе.Будзем танцаваць і упрысядкі, і падскакваючы, і ў абдымку!
    Калі ласка, выходзьце да нас, сябры. Крыху павесялім Вадзяніка.
    Пачынаем усё з кружочка,
    Рукі ўнізе на замочку.
    Гэй, музыка, рэж нам ох!
    Польку дробну, як гарох.
    Полька ўлева ,полька ўправа.
    А цяпер каб не згубіцца,
    Трэба локцем зачапіцца,
    Полька ўправа акуратна,
    Полька ўлева далікатна.
    А цяпер, такія рэчы,
    Бяромся за суседа плечы.
    Полька ўлева ,полька ўправа.
    Ручкі цэлы?
    Ножкі не стаміліся?
    Самі вы не зажурыліся?
    Аб’яўляю між тым,
    Што цяпер у нас інтым,
    Хлопцы ды паненкі,
    Бяромся за каленкі.
    Полька ўлева ,полька ўправа.
    А цяпер пайшлі ў скокі,
    Круціцеся ва ўсе бокі.
    (танец-гульня “Полька”)
    Маша: (з загадкавым бляскам) А што гэта я цябе ўсе забаўляю? Ты б мяне хоць на бераг на экскурсію звадзіў, месцы прыгожыя паказаў! У вас, кажуць, папараць-кветка сёння зацвітае! Так хочацца паглядзець! А я табе потым сушы прыгатую!
    З розных бакоў на сцэну падымаюцца дзве групы персанажаў – Лесавік і Кікімара з Іванам, і Вадзяны з Машай. Адначасова падыходзяць на адлегласці паўметра ад кветкі, нячыстая сіла курчыцца, але падысці да кветкі не можа. Іван і Маша падыходзяць да кветкі, Іван зрывае яе.
    Гучыць гром.
    Кікімара: Гэта Купала! Сам Купала! Ратуйся, хто можа!
    Лясун: Ды хіба ўцячэш ад яго! Зараз ен свае чары накладзе, прыйдзецца для яго зноў увесь лес гаючымі травамі засаджваць!
    Вадзянік: А мяне, як у мінулы раз, прымусіць усе смецце з возера прыбіраць!
    Зноў грыміць гром. Іван і Маша спалохана прысядаюць.
    Раздаецца голас Купалы.
    КУПАЛА: Не бойцеся, людзі! Кветка чароўная даецца ў рукі толькі чалавеку з чыстым сэрцам! А паколькі ваша жаданне, маладыя, ўжо споўнілася, я сам выкарыстоўваю чароўную сілу кветкі! Ваш скарб – у вашых сэрцах – гэта ваша любоў, ваша дабрыня. Я жадаю вам шчасця і моцнай сям'і, а вам, людзі, я дару ноч весялосці і радасці, пасылаю вам вылячэнне ад усіх хвароб, а сэрца насыщаю святлом і дабрынёй! Хай грымне весялосць!
    Кікімара: А як жа мы?
    Лясун: Нам што, і павесяліцца сёння нельга?
    Вадзянік: (уздыхаючы) А я наогул сёння... імяніннік!
    Голас Купалы.
    КУПАЛА: Сардэчна запрашаю і вас,нячысцікі, і дазваляю вам весяліцца, але спачатку дайце зарад бадзёрасці людзям, пагуляйце з імі ў гульні купальскія! А я падару вам добрае надвор'е , святочны канцэрт і дыскатэку!
    ГУЛЬНЕВАЯ ЧАСТКА.

  4. #34
    Пользователь Аватар для surok0209
    Регистрация
    13.11.2013
    Адрес
    тюмень
    Сообщений
    51
    Поблагодарил Поблагодарил 
    17
    Поблагодарили Поблагодарили 
    123
    Поблагодарил в

    26 сообщениях

    По умолчанию

    Сцен план предстоящего праздника. Текстом пока не оброс. Все взято из интернета и форума, но адаптирован под запросы и возможности заказчика. Ритуалы с огнем решили не использовать во избежание травм и опасных ситуаций! Может кому то пригодится)))

    Сценарный план проведения уличного гуляния
    «Купальские забавы»
    Место проведения:
    Дата проведения: 07.07.2018г.
    Время проведения: 16.00-18.00
    Действующие лица:
     Водный царь
     Дива – огнива
     Девушки – купалицы, (они же – нечисть) – 4 человека
     Баба Яга
     Звукорежиссер
     Аниматоры на интерактивных площадках – 6 человек
    Творческие коллективы:
     ?
     ?
     ?
    Время Действие
    15.00-16.00 Экспозиция.
     Перед началом праздника звучат народные и тематические песни.
     В 15.30 ведущие начинают анонсировать предстоящее мероприятие. Анонс звучит каждые 10 минут.
     По периметру территории установлены указатели с названиями интерактивных площадок.
    Текст анонса:
     Аниматоры подготавливают к работе интерактивные площадки.
    16.00-18.00 Интерактивные площадки.
    1. Интерактивная площадка «Купальские гадания»
    На площадке гостей праздника встретят девушки в русских – народных костюмах и предложат всем желающим поучаствовать в купальских гаданиях:
     Гадание на суженого (на корнях растений)
    С помощью этого гадания можно определить, какой у девушки будет суженый. Девушка должна выдернуть любое растение из земли и по корню получить толкование.
    Если корень длинный, то суженый будет стройным и высоким. Если короткий то жених будет невысоким и крепким. Если корень искривлен характер суженого будет скрытный, неискренний. Если ровный да гладкий человек попадется прямодушный и порядочный. Если корень твердый и не гнется, то будущий муж будет упрямым. Если мягкий уступчивый и нерешительный. Если корень будет облеплен землей, то муж будет богатым.
     Ворожба на деньги. (По охапке березовых веток)
    Участник берет охапку березовых и начинает считать их: сусек, мешок, котомка… Если последняя ветка оказалась на слово сусек – ждет богатство, мешок – средний доход, котомка – следует пересмотреть свои расходы.
     Гадание на исполнение желания. (Свеча в воде)
    По краям емкости с водой закреплены бумажки с надписями: Да, нет, нужно приложить усилия. Участник гадания загадывает желание, поджигает свечу в ореховой скорлупе и ставит ее на воду. К какой бумажке подплывет свеча, то и будет считаться ответом на вопрос.
     Гадание на будущее. (Гадание воском)
    Растопленный воск выливают в воду и по застывшей фигурке судят о том, что ждет их в ближайшем будущем.
    2. Интерактивная площадка «Плети, девица, венок»
    На интерактивной площадке представители прекрасной половины человечества смогут сплести себе традиционный купальский венок из полевых цветов и трав. После праздника венок стоит сохранять и использовать как оберег для дома.
    3. Интерактивная площадка «Фото на память».
    Для всех желающих будет установлена тематическая фотозона, на которой можно сделать памятное фото.
    4. Интерактивная площадка «Молодецкие забавы»
    Сильной половине гостей праздника представится возможность проявить удаль молодецкую в силовых состязаниях: «Петушиные бои», «Бой мешками», перетягивание каната и т.д.
    5. Интерактивная площадка «Купальские обереги»
    Наузы — сильнейший оберег с древних времен. Он защищает человека от недугов и порчи. Особую силу обретает оберег сделанный в день Ивана Купалы. Каждый желающим, под руководством Марьи – искусницы может сделать себе оберег – браслет на запястье из магических узелков.

    Добавить интерактивку у воды????
    16.00-16.10 Звучит торжественная музыка. На сценическую площадку выходит Водный царь и Дива – огнива.
     Дива – огнива и Водный царь произносят приветственную речь.
     Ведущие рассказывают гостям праздника о интерактивных площадках и о ходе всего мероприятия.
     Ведущие проводят массовую игру «Покумимся» (Все гости праздника здороваются за руку и троекратно целуются сначала с соседом справа, затем с соседом слева. Делают это организованно по сигналу ведущих).
     Ведущие объявляют концертные номера.
    16.10-16.16 1. Концертный номер.
    2. Концертный номер.
    16.16-16.26 По окончании концертных номеров на сцену выходят ведущие.
     Ведущие рассказывают о традициях праздника: игры, обряды, танцы…
     Ведущие проводят конкурс «Русский – народный инструмент» (Выбирают 5 пар девушка-парень. Девушка в паре получает звание русского – народного музыкального инструмента, а парень – музыкант. По очереди для каждой пары звучит фонограмма музыкального инструмента, участники изображают игру на нем (гармонь, балалайка, бубен, ложки, гусли). Победитель определяется по аплодисментам. Пара победителей получает главный приз. Остальные получают поощрительные призы)
     Ведущие проводят музыкальную игру «Купальские пляски» (Конкурс «Купальские пляски». Все присутствующие разбиваются по парам. Пока звучит музыка пары танцуют. Как только музыка останавливается, парень садится на одно колено, девушка оббегает вокруг, садится к нему на колено и хлопает в ладоши. Пара, которая сделает это последней – выбывает)
     Ведущие объявляют концертные номера.
    16.26-16.35 3. Концертный номер.
    4. Концертный номер.
    5. Концертный номер.
    16.35-16.50 По окончании концертных номеров на сцену выходят ведущие.
     Ведущие собирают гостей праздника в хоровод. Проводят хоровод под русскую плясовую песню «Круг пошире»
     Ведущие рассказывают про символ праздника – Марену (большая березовая ветка, которую украшают лентами).
     Ведущие и гости праздника произносят закличку на выход девушек – купаленок.
     Выходят девушки в белых одеждах, украшенных различными травами и цветами. Девушки выносят Марену и ставят ее в центр круга.
     Девушки – купаленки раздают всем присутствующим цветные ленты.
     Ведущие рассказывают о ритуале наряда дерева - марены. Каждый должен повязать свою ленту на дерево и загадать желание. Гости повязывают ленты под русскую – народную музыку.
     Ведущие и девушки – купаленки собирают всех гостей в хоровод.
     Проходит музыкальная игра «Банный веник». (Гости праздника под музыку передают банный веник по кругу. Музыка останавливается и у кого в руках остался веник выходит в центр круга и выводит с собой соседей с двух сторон от себя. Соседи встают спиной друг к другу и на счет три должны повернуться в одну сторону. Если совпало – то целуются, получают приз и возвращаются на место. Если нет, то их парят веником под веселую музыку)
     Ведущие объявляют концертные номера.
    16.50-16.59 6. Концертный номер.
    7. Концертный номер.
    8. Концертный номер.
    16.59-17.10 По окончании концертных номеров на сцену выходят ведущие.
     Ведущие напоминают гостям праздника о работе интерактивных площадок.
     Ведущие вызывают на сцену всех гостей с именем Иван.
     Ведущие поздравляют всех Иванов и выбирают из них двоих человек (самых старших по году рождения). Ведущие объявляют, что сейчас пройдет соревнование на лучшего Ивана Купалу.
     Ведущие делят всех гостей праздника на две команды, у каждой команды капитан – Иван. Для команд проводятся состязания:
    1. «Стожок». Каждой команде кладется стожок их луговых трав. Участники по очереди должны через него перепрыгнуть. Кто не справляется с заданием, ложится под стожок. Побеждает команда у которой больше игроков останется «на ногах».
    2. «Иванова вода». Каждой команде выносится большое корыто (таз) с водой, ведро и пластиковые стаканчики каждому участнику. Задача игроков перелить в свое ведро как можно больше воды из корыта соперников и защитить свою воду. Побеждает команда, у которой в ведре окажется больше воды. После конкурса ведро у команд изымается.
    3. «Обливай кого попало». Задача игроков замочить водой как можно больше соперников, самим при этом остаться сухими.
     По окончании конкурсов подводятся итоги и победивший Иван получает медаль с надписью «Лучший Иван – купала 2018».
     Ведущие объявляют концертные номера.
    17.10-17.19 9. Концертный номер.
    10. Концертный номер.
    11. Концертный номер.
    17.19-17.35 По окончании концертных номеров на сцену выходят ведущие.
     Ведущие рассказывают о проделках нечисти в день Ивана Купалы.
     Появляется Баба Яга и с ней свита нечисти (черти, лешие, кикиморы)
     Проходит игровой блок Бабы Яги:
    1. «Чертов хвостик».
    2. «Гонки в ступе»
    3. «Бабкина метелка».
    4. «Горелки»
     Ведущие объявляют концертные номера.
    17.35-17.40 12. Концертный номер.
    13. Концертный номер.
    17.40-17.50 По окончании концертных номеров на сцену выходят ведущие.
     Ведущие рассказывают о главном символе праздника – горящем круге, который символизирует солнце.
     Водный царь берет в руки Марену, за ним выстраиваются все гости праздника.
     Колонна направляется на берег.
    17.50-18.00  На берегу Водный царь устанавливает Марену у самой воды.
     Водный царь и Дива – Огнива выносят большой венок.
     На венке установлены свечи. Ведущие приглашают желающих помочь им поджечь свечи.
     Ведущие вместе с гостями праздника произносят купальские заклички и отпускают венок на воду.
     Желающие могут так же отпустить на воду свои венки, которые сделали на интерактивной площадке.
     Ведущие произносят финальные слова.

  5. Следующий пользователь сказал cпасибо surok0209 за это полезное сообщение:

    GULNARA (19.06.2019)

Страница 3 из 3 ПерваяПервая 123

Социальные закладки

Социальные закладки

Ваши права

  • Вы не можете создавать новые темы
  • Вы не можете отвечать в темах
  • Вы не можете прикреплять вложения
  • Вы не можете редактировать свои сообщения
  •  
Яндекс.Метрика free counters Рейтинг@Mail.ru