Страница 2 из 3 ПерваяПервая 123 ПоследняяПоследняя
Показано с 16 по 30 из 34

Тема: Праздник Ивана Купала

  1. #16
    Местный Аватар для rob1962
    Регистрация
    29.04.2009
    Сообщений
    125
    Поблагодарил Поблагодарил 
    0
    Поблагодарили Поблагодарили 
    9
    Поблагодарил в

    5 сообщениях

    По умолчанию

    Друзья - коллеги! Праздник Купало на носу! Может в ваших светлых головах есть новые идеи а в компе сценарии - поделитесь пожалуйста. Может и нас муза посетит

  2. #17
    Местный Аватар для rob1962
    Регистрация
    29.04.2009
    Сообщений
    125
    Поблагодарил Поблагодарил 
    0
    Поблагодарили Поблагодарили 
    9
    Поблагодарил в

    5 сообщениях

    По умолчанию

    Да! Видимо идеи закончились.А жаль

  3. #18
    Местный Аватар для rob1962
    Регистрация
    29.04.2009
    Сообщений
    125
    Поблагодарил Поблагодарил 
    0
    Поблагодарили Поблагодарили 
    9
    Поблагодарил в

    5 сообщениях

    По умолчанию

    Вот переделанный для быстрой подготовки.
    “КУПАЛЬСКІЯ ЗАБАВЫ”
    Сцэнарый народнага свята Купалле
    6 ліпеня 2011 г. бераг возера
    пач: 22.00.
    Дзеючыя асобы : муж Янка, жонка Cтася, цётка Яніна-чараўніца ў акулярах, чатыры дзеукі, два скамарохі.
    На сцэне ўстаноўлены "варотцы ", 2 слупы ўпрыгожаны кветкамі, вянкамі, сцэна упрыгожана бярозкамі, паводаль падрыхтавана кастрышча.
    Да пачатку свята гучаць беларускія народныя мелодыіі. У 22 гадзіны раздаюцца пазыўныя свята. На сцэну выбягаюць скамарохі.
    Ск 1.. Падыходзь, народ пачэсны да люд божы!
    СК 2. Крыты шоўкам ды рагожай!
    Ск1. Хлопцы, дзяўчаты, малайцы, маладзіцы!
    СК 2. Гаспада бізнэсмены з “Ачага” і “Крыніцы”!
    СК 1. Людзі розныя да гулякі грозныя!
    СК 2. Пакажам вам чым на купалле сяляне бавяцца!
    СК1. І чым гэта свята славіцца!
    СК 2. У гульні пагуляем – песні паспяваем!
    СК 1. Купальскае вогнішча распалім – “Кветку –папараць” пашукаем.
    СК 1 Адным словам, глядзіце і патыліцу чухайце!
    Квасок піце ды нас слухайце!
    РАЗАМ. А мы пачынаем!
    Гучыць музыка. З парку да сцэны, у суправаджэніі факеланосцаў, ідзе ансамбль народнай песні “Раніца”, ансамбль падымаецца на сцэну і спявае купальскую песню, а затым адыходіць да “варот”. Да мікрафона падыходзіць Пачынальнік.

    Пачын. Добрай ночы даражэнькія мае жыхары горада а таксама і заезжыя госці нашага свята!Закончыўся працоўны дзень. Вы прыйшлі сёння да нас, каб пабавіць свій вольны час так, як здаўна бавілі нашы продкі на святах – адпачывалі ад працоўных спраў на вечарынах. У кожнай мясцовасці былі свае вечарыны. Аб’ядноўвала іх адно – хлопцы, дзяўчаты, жанкі і мужчыны збіраліся каб сябе паказаць, ды на другіх паглядзець. Памерацца сілай, ліхасцю, прыгажосцю. Перакінуцца частушкай, паспаборнічаць у конкурсах і танцах. На вечарынах нікога не прымушалі робіць тую ці іншую справу. Не падабаецца – не слухай, не хочаш не ўдзельнічай. Маеце жаданне пасядзець, пагаварыць з сябрамі – калі ласка!Маеце жаданне патанчыць – выхадзі на круг! Адным словам - хто на што-здатны-і-кожнаму-сваё!!!
    Вось і сёння, на Купальскім свяце, мы прапануем вам праграму у якой вы таксама зможаце паудзельнічаць. А зараз пара пачынаць. Глядзіце! Купальскія замалёукі сялянскага жыцця! Апладысменты!!!
    Гучыць купальская песня, выходзяць дзяўчаты, водзять карагод вакол варотцаў, вешаюць на іх свае вянкі, у карагодзе ўходзяць.
    На пляцоўку выходзіць Стася.
    Стася: А дзе тэта мой каханы падзеўся ? Абяцаў прынясці старыя рэчы ў купальскі касцёр. А сам некуды знік. / Убачыла варотцы / Во, якія дзеукі малайцы, прыгожыя варотцы падрыхтавалі. / Да людзей /. Добры вечар, паважаныя ! Мне, вельмі, прыемна, што ўвесь беларускі люд сабраўся на Купалле. Людцы добрыя, а ці ведаеце вы нашто ў гэту чароуную ноч ладзяцца варотцы ? Не, не ведаеце ? Варотцы – сімвал ачышчэння, забароны ад хваробы, няшчасцяў.
    На сцэну, нібы конік, цягнучы за сабой мех са старымі рэчамі, выходзіць Янка.
    Стася: Янка, які ты у мяне рэзвы, нібы конік. / Лашчыць яго /. Ну, добра, трэба ўсё гэта ў вогнішча скідаць.Але, можа ты што і добрае забрау, трэба глянуць, а то хутка можа дзеукі прыдуць.
    Пакуль яны пераглядваюць старыя рэчы, з'яуляеца суседка Яніна.
    ЯНІНА: Прывітання, суседзі.
    ГАСПАДАРЫ: Прывітанне, Яніна !
    ЯНІНА: Да свята рыхтуецеся? / Азіраецца навокал /.
    Стася: Так, суседачка ! / У бок /. Нешта азіраецца, мусіць, зноу нейкую пакасць хоча зрабіць. / Мужыку / Добра, Янка, пойдзем да хаты за юшкай з рыбы.
    ЯНКА: Так, так, час надыйшоу, трэба ісці павячэраць.
    Гаспадары уходзяць. Яніна застаецца адна.
    ЯНІНА: Каб ваша скаціна была, як шчаціна. Во, як жывуць, I у хаце ўсё ёсць. I дзеці - дагледжаныя. Як сыр у масле качаюцца. А мне век адной бедаваць. Ну, нічога, я вам яшчэ зраблю...
    Лезе ў торбу, дастае пучок зёлак/.

    ЯНІНА: Вось чароўныя зёлкі, трэба мне іх запаліць, гаспадыню з ног зваліць.
    Яніна выконвае магічныя дзеянні, потым дастае вяроуку.
    ЯНІНА: А, чароуная аборка,
    Справу зробіць, вельмі, лоўка. /Завязвае па чарзе вузелкі/
    Завяжу я вузялок, кабы ён мне дапамог,
    Каб і апетыт прапаў, каб тугу на іх нагнаў.
    Дачка замуж, каб не выйшла
    I жыццё, каб ваша скісла,
    Каб нічога не вялося, не хацелась не маглося.
    Ну, вось, справа зроблена. Цяпер пагляджу, як ім добра будзець. Фу, каб нячысцікі на іх!
    Гучыць музыка, на пляцоуцы у танцы з'яуляюцца русалкі. / Русалкі - пераапранутыя дзеукі /. Дзве русалкі абліваюць вадой людзей, а дзве русалкі пужаюць цётку Яніну.
    РУСАЛКА 1: Спужалася, Яніна ?
    ЯНІНА: Адкуль вы мяне ведаеце ?
    2-я: А мы усё ведаем.
    3-я: Бо мы – русалкі.

    ЯНІНА: Не, не спужалася, бо даўно хацела ў вас спытаць, ці можаце вы падрабіць што-небудзь гаспадарам
    4-я: Што падрабіць?
    ЯНІНА: Ну, напрыклад, жыццё ім сапсаваць?
    1-я: Мы ўсё можам, толькі нам патрэбны...
    2-я: Шэрсць ката
    3-я: Бычы рогі
    4тя: Свіное капытца.
    ЯНІНА: Не бяда, усё гэта ў мяне ёсць. Русалачкі, вы мяне тут пачакайце, я хуценька злётаю да хаты, прыцягну ўсё гэта. Добра ?
    РУСАЛКІ: Бяжы, бяжы, ды не затрымлівайся !
    ЯНІНА: Ды я туды і назад. / Яніна убягае /
    2-я: Сястрыцы, а, каб, з мальцамі пажартаваць ? Вядзіце да мяне трох хлопцау ! А я сабе лепшаго выбяру, ды павесялюся з ім. / Дзеукі выводзяць трох хлопцау /. Вось, дык, хлопцы ! Ладныя ды статныя, хоць усіх у возера. Завязвайце, дзеукі, ім вочы хусткамі, а я буду трымаць у руках вяночак – званочак, ды звінець ім. Хто мяне зловіць, той і будзе маім абранікам.
    Гульня " ЗЛАВІ РУСАЛАЧКУ
    2-я: Самым лоўкім аказаўся гэты хлопец. Як цябе клічуць? /Адказвае/, Я дару табе падарунак, ды русалчын пацалунак. Радуйся, бо русалка не кожнага цалуе, а каго пацалуе, той не забудзе яе ніколі. На іншых дзевак больш не гляне. Ды глядзі, блізка да возера не падыходзь, бо зацягну.
    3-я: А я так сама хачу павесяліцца. Дзеукі, запрашайце да мяне людзей. /Дзеукі выводзяць 4-6 чалавек/. Во, пажартую! Зараз мы усе разам будзем выконваць русалчын танец. / Танцуюць/.
    Гульня “Русалчын танец”
    3-я: Добра, вельмі добра, а зараз бяжыце хутчэй, бо заказытаем. /Русалкі смяюцца/.

    4-я: Дзеукі, а зараз склікайце народ дзеля майго шаленства. /Дзеукі выводзяць 4 чалавек/. Бачу, што вы сапраўдныя свавольнікі. I мне гэта вельмі прыемна. Ці ведаеце вы, што русалкі вельмі любяць спяваць? А калі нехта пачуе гэтыя спевы, будзе зачараваны на усё жыццё. Аднаго з вас я буду апекаваць. Але толькі тады, калі праспявае мне што-небудзь, ды так, каб мне захацелася кінуцца ў вір.
    Гульня “Праспявай Русалцы".(караоке)
    4-я: Добра спяваеце, цудоуныя з вас атрымаліся б вадзянікі, ды русалкі. Але ж больш да усіх мне прыйшоуся да спадобы ... 3 гэтай ХВІЛІНЫ вы пад маёй ласкай.
    2-я: А цяпер мы станцуем, танцам усіх вас зачаруем.
    ТАНЕЦ РУСАЛАК
    1-я: Ой, сястрыцы, і весела, добра пажартавалі.
    На пляцоўку выбягае цётка Яніна.
    ЯНІНА: Вось, прынесла: і шэрсць, і рогі, і капыты.
    1-я: Скажы, Яніна, а ці можна людзям такія пакасці рабіць ?
    ЯНІНА: Вы ж казалі, што ўсё можаце.
    2-я: А мы пажартавалі.
    3-я: А цябе зараз крапівай абжучым, каб гадасці не рабіла.
    РАЗАМ: Ды заказытаем !
    РусалкІ сцябаюць Яніну крапівай, гоняць яе праз варотцы. У тэты час на пляцоуку выходзяць гаспадары.
    Стася: А тут што робіцца ?
    Янка: Стася, уцякаем, - русалкі- Яніну катуюць!
    Да гаспадароу падбягае Яніна.
    ЯНІНА: Суседзі, мілыя, прабачце мяне, калі ласка. Я больш ніколі не буду, тут такое здарылася, мяне русалкі ледзь у вір не зацягнулі.
    Яніна дастае вяроукі, развязвае вузелкі, кідае вяроукі у мех з рыззём..
    ЯНКА: Яніна, а што ты робіш? Якое ты просіш прабачэнне ?
    ЯНІНА: За усё, за ўсё мяне прабачце !
    Стася: А пра якіх русалак ты гаворыш ? Ці не пра гэтых ?
    ЯНІНА: Пра гэтых, пра гэтых !
    Стася: Ды, гэта ж, дзеукі нашы.Ты акуляры здымі ды прыглядзіся!
    Дзеукі смяюцца.
    1-я: Цётка Яніна, не пужайцеся !
    2-я: Але ж болей так ніколі не рабіце.
    3-я: I мы нікому не скажам.
    4-я: Гэта застанецца нашай маленькай таямніцай.
    ГАСПАДАРЫ: Вы гэта пра што ?
    ДЗЕУКІ: Пра нешта.
    Стася: Не хочаце гаварыць, Бог з вамі.
    ЯНКА: Чаго нарадзіліся няведама кім ?
    ДЗЕУКІ: Не злуйцеся - мы ж пажартавалі.
    Стася: Добра, бяжыце пераапранайцеся.
    Дзеукі ўбягаюць.
    ЯНКА: А ўсё ж такі дзеўкі – малайцы! Не забываюцца наших звычаяў.
    Стася: /Да Янкі з Янінай / А ці помніце вы купальскія гульні?
    ЯНКА: Я так сама знаю гульню. Але гэта гульня для сапраўдных мужчын. Бабанькі, запрашайце да мяне 2-х мужчын, ды каб моцныя былі. /Запрашаюць/. Во, мужыкі, дошка, а вось вам мяшкі, станавіцеся на дошку і пры дапамозе гэтых мяшкоў паспрабуйце адзін аднаго саштурхнуць. Хто з вас больш затрымаецца, той пераможа. А таксама атрымае прыз.
    Гульня "Хто дужэйшы". Гульня паўтараецца некалькі раз.
    ЯНІНА: Вось хлопцы дужыя, аж захацелася іх узнагародзіць( уручае прызы)
    Стася А хто з вас, паважаныя, хоча квасу папіць ? Падыходзьце да мяне. Ці ведаеце вы, мае даражэнькія, што на Купалле, звычайна, выбіраюць кумоў ? А кумаускія вузы мацнейшыя чым кроўныя ! Зараз вы таксама будзеце кумавацца. 3 дапамогай квасу. Вы будзеце паіць адзін аднаго.
    Гульня "Кумаванне". Паутараецца некалькі раз.

    ЯНКА: Ну, бабанькі, у гульні пагулялі, паскакалі, трэба касцёр запальваць.
    Стася: Дзевак пачакай.
    ЯНІНА: Вунь ідуць, вяночкі нясуць.
    Дзяучаты выходзяць на авансцэну.
    ДЗЕУКІ:
    1-я: Лавіце вяночкі !
    2-я: Хто зловіць, таго доля чакае шчастлівая.
    3-я: Хваробы адыйдуць.
    4-я Каханне сустрэніце.
    дзяўчаты кідаюць вянкі ў натоўп, людзі ловяць.
    1-я: Людзі добрыя, са святам вас !
    2-я: Жадаем вам шчасця – долі, ды вялікай любові !
    3-я: Дзецям вашым – здароуя!
    4-я: Родным вашым – яснага сонца !
    ЯНІНА: Хадзіце праз варотцы.
    ЯНКА: Скачыце праз вогнішча.
    Стася: Янка,пойдзем разам запальваць купальскае вогнішча.
    Гучыць музыка, удзельнікі ідуць і запальваюць вогнішча, водзяць карагод.Кідаюць у агонь старыя рэчы..
    Пачынальнік: Яшчэ раз віншуем вас людзі добрыя са святам і запрашаем вас на купальскі канцэрт.

  4. #19
    Местный
    Регистрация
    23.03.2010
    Адрес
    Камень-на-Оби
    Сообщений
    244
    Поблагодарил Поблагодарил 
    22
    Поблагодарили Поблагодарили 
    78
    Поблагодарил в

    38 сообщениях

    По умолчанию

    «КЛЮЧЬ КУПАЛЬНОГО СЕЗОНА»
    ПРАЗДНИК ИВАНА КУПАЛА
    на набережной для детей


    Перед началом праздника проходит конкурс «ПЛЯЖДНЫХ ФИГУР ИЗ ПЕСКА», «НАТЕЛЬНОЙ ЖИВОПИСИ»

    ДЕЙСТВУЮЩИЕ ЛИЦА:
    Черепаха Тортилла - Лена
    Лягушка 1 - Олеся
    Лягушка 2 – Наташа
    Буратино - Юля


    Черепаха Тортилла сидит под зонтиком в кресле, кресло стоит на зелёном круге в виде листка кувшинки вокруг нее бегают лягушата. Зрители сидят на отведенных местах. Лягушата устраивают догонялки с мячом вокруг Черепахи.

    Тортилла.
    Ну, угомонитесь же вы, наконец! Что же вы так расшумелись? У меня уже голова кругом пошла! (Запевает свой романс, лягушата бегают, подбегают к воде брызгаются, играют в мяч)

    Затянулась бурой тиной
    Гладь старинного пруда.
    Ах, была, как Буратино,
    Я когда-то молода!
    Был беспечным и наивным
    Черепахи юной взгляд,
    Все вокруг казалось дивным
    Триста лет тому назад
    Юный друг, всегда будь юным,
    Ты взрослеть не торопись,
    Будь веселым, дерзким, шумным!
    Драться надо - так дерись!
    Никогда не знай покоя,
    Плачь и смейся невпопад,
    Я сама была такою
    Триста лет тому назад...


    Тортилла.
    Что-то, ребятки, я совсем забыла, я ведь хотела вам что-то рассказать, а что– не вспомню?!

    Лягушонок 1.
    Тетушка Тортилла! Вы хотели поведать нам историю золотого ключика!

    Тортилла.
    Ах, да! Так вот ключик! Ключик? А, тот золотой ключик! В былые времена, когда я была еще совсем юной черепашкой, моя бабушка говорила, что тот, кто владеет этим ключиком, может стать счастливым человеком, если будет использовать его на радость людям! Но люди почему-то стремились заполучить его только для собственного обогащения. И тогда я решила, что ключик не получит никто, пусть он хранится здесь, на дне этого водоема, я его буду хранить, пока не передам эту тайну хорошему человеку. А сейчас я узнала одного мальчика, доброго и бескорыстного, который мечтает о счастье для других! А вы, ребята, его тоже знаете!

    Лягушонок 2.
    Да, да! Это же Буратино!

    Звучит фонограмма песни «Буратино», входит Буратино, приветствует ребят и подходит к Черепахе.


    Буратино.
    Здравствуйте ребята, привет тебе тётушка Тортилла!

    Тортилла.
    А ты знаешь ты почему-то мне очень понравился.

    Буратино.
    Я обаятельный!

    Тортилла.
    Нет, не в этом дело, ты добрый, ты любишь папу Карло и веришь, что создан на радость людям! Я хочу доверить тебе одну тайну. Тайну золотого ключика!
    Я поклялась, что никогда не отдам его людям, они стали жадными и злыми, а злые и жадные никогда не могут быть счастливыми.



    Буратино.
    Тетушка Тортилла! А где же ключик?

    Тортилла.
    Ах, ключик! Я спрятала его на дне водоема. Кажется, это где-то здесь.
    Указывает место.

    Буратино.
    Ребята, друзья мои! Как же мы поднимем этот ключик со дна реки!

    Лягушонок 1.
    А мы сами вам его будем готовы выловить ….

    Лягушонок 2.
    Если только поймём, что вы действительно его заслуживаете…

    Тортилла.
    Если ты Буратино и твои друзья проявите себя с хорошей стороны, показав свою дружбу и сплочённость…

    Лягушонок 1.
    Мы Лягушата-забияки любим играть, хохотать и в игры весёлые играть…


    Лягушонок 2.
    С нами поиграйте и постарайтесь быть весёлыми, активными, и дружными

    Буратино.
    Ну что ребята, вы готовы помочь мне получить золотой ключик и узнать его тайну? Обращается к детям

    Тортилла.
    Ну, тогда смелей… лягушата придумали для вас множество разных затей.

    Конкурсная программа
    ЭСТАФЕТЫ

    1. «Черепашки» - Участвуют 2 команды, под натянутой верёвкой (верёвка натянута зигзагом на колышках) проползти…
    2. «Быстрые лягушата» - Участвуют 2 команды, добраться на четвереньках до стойки и обратно
    3. «Водомерка» - Участвуют 2 команды, встать на «мостик» на животе мяч обежать стойку
    4. «Морской конёк» - Участвуют 2 команды, разделиться по парам один встаёт на четвереньки, другой поднимает его ноги… обежать стойку и назад
    5. «Осьминог» - Участвуют 2 команды, разобраться по паром, встать друг к другу спиной, сцепить руки вместе обежать стойку
    6. «Лягушки путешественницы» - Участвуют 2 команды, в ластах (жилеты) обежать стойку, передать эстафету
    7. «Прыжки» - все по очереди члены команды прыгают, чья команда дальше прыгнет
    8. «Водоросли» - Участвуют 2 команды, перитягивание каната
    9. «Поймай рыбку» - Участвуют 2 команды, с помощью удочки ловят рыбку на другой стороне и бегут в команду
    10. «Вычерпай воду». («Набери песок»)
    Участвуют 2 команды. Для игры понадобятся 2 пластмассовых таза, наполненных водой, 2 маленьких ведёрка, 2 пустых таза. Необходимо в ведёрке перенести воду из тазика с водой в пустой тазик и передать ведёрко следующему игроку.
    11. «Спасательный круг» - Участвуют 2 команды, капитан команды по очереди берёт каждого члены команды в обруч обегает с ним стойку и возвращается назад за следующим игроком, итак пока вся команда полностью не окажется в обруче и не обежит стойку
    12. «Ныряем» - игра со змеёй, участвуют две команды
    13. «Жаркое лето» - участвуют две команды, из своей одежды сделать цепочку у кого длинней

    ИГРЫ
    1. «Передача воды в ведёрке».
    Дети встают в круг и передают друг другу ведёрко, полное воды. Выдаётся два ведёрка, в разных местах круга. Ведёрко другое догоняет, нельзя воду проливать! Пока музыка играет, ведёрки ходят по кругу, как музыка остановилась, у кого ведёрко в руках выбывает итак до тех пор пока игроков не останется двое.

    2. «Брызгалка» (Дети ходят по кругу, лягушка с брызгалкой в центре.
    Все произносят слова:
    По дорожке Лягушка шла,
    Лягушка «брызгалку нашла».
    Стала Лягушка выбирать,
    Кому «брызгалку» отдать.
    Солнце, воздух, луг, цветы,
    Брызгать деток будешь ты!
    Лягушка передаёт «брызгалку» любому игроку из круга, тот брызгает водой на детей, они разбегаются.

    3. «Дельфинчик» у кого брызгалка выше всех пустит струю!

    4. «Надуй спасательный круг» - кто быстрее надует спасательный круг

    5. "Танцевальные импровизации" на тему:

    "Уж на сковородке"
    "Дал бог русалочке ножки"
    "Водяной в ярости"



    Лягушонок 1.
    Спасибо вам, ребята за участие!

    Тортилла.
    Вижу вы и впрямь ребята, ловкие, смелые и дружные а значит заслужили получить золотой ключик, которым Буратино откроет дверь в водное царство и объявит всем вам о начале купального сезона!

    Лягушонок 2.
    Повторяйте все за нами слова… и тогда тортилла ключ достанет со дна

    Лягушонок 1.
    Ква, ква, ква, ква – все повторяют
    Всех ждала нас здесь игра
    А теперь игре конец
    Тот кто играл с нами – тот МОЛОДЕЦ!
    Тортилла отдаёт ключик Буратино


    Буратино.
    Спасибо тебе, тётушка тортилла и вам ребята!
    Я объявляю об открытии купального сезона и предлагаю всем вам последнее состязание на обливание…
    Проводиться обливание с помощью пожарных машин

    Лягушонок 2.
    Мы желаем вам успеха
    И заливистого смеха

    Лягушонок 1.
    Полезного, ребята, купания вам!
    А нам пора прощаться и говорить до свидания вам!
    ВСЕМ СПАСИБО

  5. #20
    Пользователь Аватар для учитель
    Регистрация
    22.01.2008
    Сообщений
    47
    Поблагодарил Поблагодарил 
    2
    Поблагодарили Поблагодарили 
    41
    Поблагодарил в

    14 сообщениях

    По умолчанию

    1 ведущий.: Добрый вечер, гости званные и желанные! Приходите погулять, да Купала повстречать! Песни, лето и танцевать! Скоро будем начинать!

    2 ведущий.: Собирайся народ в наш купальский хоровод! Хорошо сегодня, братцы, всем нам вместе сил набраться, погулять и посмеяться! Больно вечер уж хорош. А не веселы вы что ж?

    1 ведущий.: Мы на празднике сегодня будем петь и танцевать. Всем сегодня предлагаем пошутить и поиграть!

    2 ведущий.: На празднике нашем железный закон: угрюмым и грустным здесь вход воспрещён!

    1 ведущий.: (звучит песня про Ивана Купала – Деревенька.)
    Праздник красивый, праздник старинный, мы сегодня встречать будем, а называется он ИВАНА КУПАЛА. Песня старинная так определяет его значение:
    Как у нас в году три праздника:
    Первый праздничек – Семик честной,
    Другой праздничек – Троицын день,
    А третий праздник – Купальница!

    2 ведущий.: А знаете ли вы, что этот праздник называют праздником огней. И именно огонь был символическим воплощением могущественного солнца, и перепрыгивая через купальские костры, по народному поверью, становятся здоровыми и набираются новых сил.

    1 ведущий.: На Купалу, многие травы и растения, приобретают целебную и магическую силу. А ещё на Купалу загадывают свою судьбу, купаются в росе, обливаются водой, которая в эту ночь обладает очистительной силой.

    2 ведущий.: И сегодня мы с вами также будем плести венок, загадывать свою судьбу, петь купальские песни и водить хороводы, играть в купальские игры и прыгать через костры, и самое неожиданное, попадём на ведьмовской шабаш и отправимся на поиски клада. Итак, если вы готовы – мы отправляемся в путешествие в магическую купальскую ночь.

    1 ведущий.: Сегодняшняя ночь имеет особенное значение для травников, именно их отправлялись искать знахари и колдуны. Попробуем узнать, кто из наших гостей настоящий «КУПАЛЬСКИЙ АПТЕКАРЬ».

    1) Какая трава, если ей владеть и носить на теле наводит страх на отдыхающих?
    • архилин
    • плакун – трава
    • лютик
    (плакун-трава)

    2) Какая трава, если ей владеть и носить при себе, заставляет всех повторять движения хозяина травы?
    Например: Я – владелец этой травы – перекувыркнусь и все тотчас же будут кувыркаться?!

    • дурман – трава
    • купаленка
    • адамова голова
    (дурман-трава)

    3) Какую траву надо иметь в кармане, чтобы быть отличным охотником и стрелком?
    (земляника)

    4) А знаете ли вы, какую надо иметь при себе траву, чтобы быть счастливым всю жизнь?

    • Петров крест
    • Медвежье ушко
    • Перелёт – трава
    (Перелёт-трава)

    2 ведущий.: Молодцы! Дружно отвечали, а венки к празднику вы сплели? Коли нет? Девицы красные, время в венки травы заплетать да на воду спускать. Мы уж вам и цветов нарвали, дело за вами. Венок сплетёте, судьбу свою загадаете, а там уж какая – кого ждёт и узнаете!

    Проводится игра «Заплети венок».
    (Реквизит: 2 тына, за ними – дед старый, хлопец молодой, третий – чёрт).

    1 ведущий.: Какие же купальские игрища без весёлых песен и хороводов?!

    2 ведущий.: Сегодня вечер не простой, где самые простые вещи превращаются в волшебные. Вот, например, бубен, весёлый музыкальный инструмент, а сегодня – волшебный, не верите, сами попробуйте. Мы его сейчас передаём по кругу, постарайтесь передать его соседу или соседке как можно быстрее, пока звучит музыка, как только музыка смолкнет, тот у кого в руках остался бубуен – выходит к купальскому костру.

    (Проводиться игра «СТОЖОК».)

    1 ведущий. : Помните, на Ивана Купала все прыгают через костёр, чтоб огнём очиститься и счастья не миновать. Вот мы с вами сейчас вместе и потренируемся, как это делать будем, когда Хозяин праздника Иван Купала наш большой костёр разожжёт. А кто наш стожок не перепрыгнет, уж увольте, придётся себя чем-нибудь выкупать. Так что, прыгайте выше и веселее!!!

    (Зрители прыгают, а кто не смог плавно переходят в игру «Верёвочка у кого длиннее?»).

    2 ведущий.: В давние-давние часы, в эту ночь горели смоляные бочки на высоких холмах, а на увитых цветами качелях качались парни и девушки в венках из дубовых веток. В этот день украшают жилища берёзовыми и дубовыми ветками. Двери домов открыты для всех. Это праздник воды, праздник огня самый прекрасный ПРАЗДНИК ЛЮБВИ.

    Полька.1 ведущий.:
    До восхода солнца поёт и пляшет молодёжь, собираясь на лужайке, исполняя купальские песни, украшая купалицу и водя девичьи хороводы. А вот, кажется, и они.
    (Звучат купальские песни, девушки появляются на площадке, украшают Купалицу лентами и венками, вовлекая отдыхающих в хоровод вокруг Купалицы).

    1 Девушка:
    Ой, верба, верба, вербица –
    Время тебя вербица ! –
    Ой, ещё не час, не пора …
    Час тебе Иванку, жениться
    Ой, ещё не час, не пора.
    (Голос за кадром :(в радиомикрофон))

    1 Парень:
    Ой, моя дивчина молода,
    Пусть до лета, до Ивана,
    Чтоб моя дивчина погуляла,
    Пусть до лета до Петра,
    Чтоб моя дивчина подросла
    (Хоровод под Купальскую песню)

    1 Девушка:
    Стояла берёза вкрай чистого поля,
    Стой берёза, не развивайся,
    Ветру вольному не поддавайся!

    2 Девушка:
    У нашей берёзы четыре сокола:
    Первый соколко молодый Иванко,

    3 Девушка:
    А вторый соколко молодый Николко,

    4 Девушка:
    А третий соколко молодый Михайло,

    5 Девушка:
    Четвёртый соколко молодый Василько.
    (Под мелодию Купальской песни на игровой площадке появляются молодые парни. Они несут с собой куклу сделанную из соломы -- КУПАЛА)

    1 Парень:
    Ходили дивочки вкруг Купальницы,
    На закате солнца
    Плели веночки на вербу, чтоб судьба
    Глянула в оконце.
    Парни (вместе или по очереди):
    Играет солнце на Купала,
    В «ОЗЕРЕ БЕЛОМ»
    Купался наш Иван Купала
    И плавал смело!

    2 Девушка:
    Купался Иван, и в воду упал,
    От ночи купальской ключи потерял,

    3 Девушка:
    Иван да Марья на горе купалися,
    Купайлица с Купалой вместе целовалися,

    Парни:
    Где Иван купался, берег колыхался,
    Где Марья купалася – трава расстилалася.
    (Хоровод. Песня про Купала)

    1 Ведущий.:
    А не пора ли нам Водяного позвать,
    Наш праздник продолжать.
    Вместе:
    Выйди, выйди с глубины,
    Выйдь, на берег, Водяной;
    Позволь нам купаться
    Над водой играться,
    Бросать венки в воду,
    Погадать народу.
    (Издалека появляется Водяной. Вместе с ним на берег выходит Русалка со своими подругами русалками).Муз.оформление.

    Водяной:
    Кто меня посмел тревожить
    В глубине озёрных вод.
    Почему шумит и пляшет
    Возле берега народ?

    1 Ведущий.:
    Извини, уважаемый Водяной! Но ведь Праздник сегодня большой, Ивана Купала! Хороводы девицы красные водят, да судьбу свою загадывают, а юноши с ними в игрища играют, да женихаются.

    Водяной:
    Женихи! Вот это дело! С ними в озере напряг! Тут на выданье русалок, полный я скажу аншлаг! Да и главная Русалка, мне приходится сестрой, жениха давно заждалась, уж который, не такой! Что шумите, вам прощаю, как Хозяин Вод желаю, поглядеть на женихов, пусть покажут кто каков?!

    Гл. русалка:
    Все красавцы, удальцы!
    Знамо, прямо молодцы!
    В круг подружки, их ведите,
    Хороводы заводите.
    Я внимательно гляжу,
    Кто мне любый, покажу
    Пусть проявят все уменье
    И смекалку, и раденье.
    (Русалки с девушками вовлекают в хоровод молодых мужчин из отдыхающих, и оставляют для игры «Возьми венок», на одного участника больше, чем самих венков).

    Водяной:
    Люб тебе скажи, сестрица!
    Коли нет, идёт топиться!
    Враз русалки защекочут,
    Коль жениться не захочет?!!

    Гл. русалка:
    Одного мне братец, мало,
    Я бы больше их желала.
    Пусть покажут свою силу,
    Чтобы я их полюбила.
    (Проводится игра «Развяжи узлы».)

    Водяной:
    Ты б пошла моя сестрица
    С женихами танцевать.
    Пусть увидят, как красива,
    И ума не занимать.
    А с богатства Водяного –
    Половину я отдам,
    В озере закатим свадьбу,
    Править будем пополам.

    (Русалка танцует танец с русалками и мужчинами из отдыхающих. После всех оставляет на игру «Разбей горшок»)

    Водяной:
    Выбрала ль, моя сестрица
    Кто в зятья то мне годиться?

    Гл. русалка:
    Да, любезный братец мой,
    Всеми чтимый Водяной!
    (Подводит парня, которого выбрала к Водяному).

    Гл. русалка:
    Вот, мой добрый женишок!

    Водяной:
    В путь теперь скорей, дружок!
    На руках неси невесту.
    Аж до свадебного места.
    Да не бойся ты воды,
    Одарю, чай, за труды.
    Что за главную русалку
    Ты теперь готов отдать?
    Счастлив я! Пусть будет праздник!
    У меня – нашёлся зять!1 Девушка:
    Уважаемый водяной! Разреши нам венки на воду пускать и судьбу свою загадывать!

    Водяной:
    Свечи на венках зажгите и на воду опустите. Пусть судьба вам улыбнётся, и любви сердце дождётся.
    (Звучит песня, девушки пускают на воду венки, ребята им помагают, кто-то ловит венок любимой девушки).

    1 Ведущий:
    Ивана Купала – самый красивый праздник лета, праздник любви. И один из прекраснейших его обрядовых действий гадание на венках.

    2 Ведущий:
    Пустит девушка венок на воду и ждёт, куда понесёт его течение. Если уплывёт венок далеко, значит не скоро милый замуж позовёт. Коли потонет – не бывать любви, не ходит девка замуж. Ну, а к берегу прибьёт – скоро гостей в дом жди, свататся приедут. Бывает пустит на воду девушка два венка – за себя и за суженого своего, и загадает: «Если, сойдутся в воде рядом – значит «вместе быть».

    1 Ведущий:
    Девицы – красавицы, судьбу загадали,
    Судьбу загадали, милого искали.
    Ты плыви, плыви венок,
    Путь до милого далёк.
    На Купала в ворожбу –
    Загадай свою судьбу.
    (Звучит песня «Про ведьму и гадалку». На импровизированной площадке появляется Ведьма со свитой в качестве Лешего, Чорта и молодой ведьмочки).

    Ведьма:
    Это кто тут без меня ворожбу затевает? Что это вы про меня совсем забыли. Вот когда травки какой для привороживания, али от хвори, так это вы ко мне всегда тропинку находите, а в праздник такой, меня Ведьму, на гулянье не пригласили.
    (к Водяному)
    А ты, милок, совсем запамятовал, что в вечер купальский – ты правишь, а ночь то моя, Ведьмовская. Полечу сегодня с моими подружками на известное место сбора ведьм в купальскую ночь – в Киеве, на лысой горе.

    Водяной:
    Ведьма! Больно не бузи!
    Водяного не грузи!
    Не пугай наш люд честной.
    Нечистью своей лесной!
    Ты про ночь нам расскажи,
    В хороводе покружи.
    Все секреты трав открой,
    Вдруг помиримся с тобой!?

    Ведьма:
    Так и быть, открою я вам несколько секретов своих ведьмовских, но и вы мне сегодня поможете. Давно - давно, мы, ведьмы, научили девушек вплетать в праздник Ивана Купала траву «чтоб парни липли», «для забав любовных», «для приворотного зелья». Вот и я вам сегодня зелье приворотное приготовила. Выпьет его мужчина, и от дам у него отбоя не будет, а коли женские губы к зелью моему прикоснутся, очарует она всех мужчин своим взглядом магическим!
    (Ведьма угощает всех травяным чаем).

    1 Ведущий: (На фоне угощения)
    У вечности в гортани – горький дым.
    Веками воздух ведьмами кишел,
    Они в ночи свои седлали мётлы,

    2 Ведущий.:
    Над крышами кружили, хохотали
    И напевали нежно, как Цирцеи,
    Благославляя мир и проклиная.
    Ведьма суп варить решила:
    Змей сушёных покрошила,
    Развела большой костёр,
    И поставила котёл – вот!

    Между сосен и полянок
    Собрала ведро поганок,
    Поскакала за бугор,
    Отыскала мухомор.
    (Помешивая варево)
    (Девушки разливают чай и угощают)
    Из бешеной жабы и сухого скелета,
    Ей варево надо сварить до рассвета
    Отлично сгодятся для злого бульона
    Хохот кикиморы, кожа дракона.
    Скоро разольют по кружкам
    Хватит мне и всем подружкам!
    (угощает всех чаем)

    1 Ведущий:
    Что-то больно ведьма разгулялась на празднике. Мы про песни и пляски забыли. Ну-ка, люд честной, не стой, скуку одгони долой, выходи на танцы в круг и бери с собой подруг!

    2 Ведущий:
    (Игры: (между танцами) – «Перепрыгни через тын», «Прыжки с мешком», «От жилетки – рукава», «Ловкая пара», «Пролезь через верёвку».)

    Ведьма:
    Так дальше продолжаться не может! Мне и на шабаш пора лететь, а вот новых ведьмочек, подружек я себе не выбрала. Вот поможете мне, а я вам тоже помогу. Какой же праздник без самого Купалы и Агрофены Купальщицы, но ведь не зря они на праздник задерживаются, это ведь я их заколдовала.

    2 Ведущий.:
    Дорогие гости! Если у вас есть желание отправиться с ведьмой на ночной купальский шабаш, мы приглашаем вас в это увлекательное путешествие!
    (Танец с ведьмами и хлопцем)
    (Проводятся игры: «Собери метлу», «Ведьмовская разминка»)

    Ведьмовская разминка:
    Услышав слово – «Ведьмы»: все громко говорят – «Топ-топ», услышав слово – «Занавес»: все говорят – «Вжик-вжик». Все мужчины изображают гром – говоря «Бом-бом», все женщины – молнию, произносят – «Тра-ля-ля». Итак начинаем!

    ЗАНАВЕС.
    ВЕДЬМЫ НАЧИНАЮТ КОЛДОВАТЬ. СЛЫШЕН ГРОМ. В ИСПУГЕ ВЕДЬМЫ БРОСИЛИСЬ ЗА ЗАНАВЕС. СВЕРКАЕТ МОЛНИЯ, ВНОВЬ СЛЫШНЫ РАСКАТЫ ГРОМА, ВЕДЬМЫ В ПАНИКЕ, ПОТОМУ ЧТО САМИ ОТ СЕБЯ ТАКОГО НЕ ОЖИДАЛИ.
    ЗАНАВЕС!

    1 Ведущий:
    Вот и кончилось ведьмино колдовство. А на нашем празднике самое время появиться Ивану Купала и Агрофене Купальщице, нашим главным героям праздника!

    2 Ведущий.:
    Приехала Купаленка, привезла добра и здоровья, богатства и почести! А вместе с ней Иван Купала, огня хозяин ритуала!
    (Звучит музыка. К месту игровой площадки прибывают Ивана Купала и Агрофена Купальница).

    И. Купала :
    С праздником вас, люди добрые!
    Здоровья вам на годы долгие!
    Добра сундуки полные,
    Счастья глаза светлые!

    Агрофена Купальница:
    А собрали вы травы лечебные?
    Пели песни величальные?
    Загадывали судьбу девичью?
    Рвали полынь горькую от ведьм и русалок?
    Водили хороводы шумные?

    1 Ведущий:
    Всё сделали матушка, Агрофена Купальница!

    2 Ведущий.:
    Прикажи костры зажигать, да петь и плясать! (чучело и марена). Водой всех купальской обливать!
    (обливание).

    Агрофена Купальница:
    Постойте, други мои! Вы видать забыли о главных тайнах Купальской ночи! Сегодня расцветает цветок папоротника, всего на мгновенье «златоогненный цвет» сверкнёт счастливцу, и даст особую силу тому, кто его сорвёт, открывая тайны природы и и награждая богатством. Да только зорькой стражей из всякой лесной нечисти окружён «Жар-цвет». Вот и мы с иваном Купалой вам дорогу подскажем, только вот кто из вас сегодня самый активный, кто клад искать отправится?
    (выбираются желающие, им даётся путеводитель поиска с подсказкой, нашедший приносит конверт с указанием клада. Ему вручается ларец с шоколадными медальками и шампанским).

    Иван Купала:
    Не пора ли нам костры разжигать, хороводы водить у большого костра, петь во славу любви! И друг друга целовать.
    (зажигает И.Купала купальский костёр)

    Иван Купала:
    (после костра)
    А теперь девицы красные, красавицы писаные, время друга выбирать и легонько целовать! Пусть огонь как символ правды, символ жизни и добра, ваши души очищает аж до самого утра.

    Агрофена Купальница:
    А теперь играем в «Лычки»,
    Приглашаем дружно в круг!
    Смело юноши идите, и ведите всех подруг!
    (Проводится игра в «Лычки» -- с лентами цветными, фоновая мелодия).

    1 Ведущий:
    А теперь?

    Иван Купала:
    Танцы до упаду!

    2 Ведущий:
    А дальше что?

    Агрофена Купальница:
    Гимн любви!

    1 Ведущий.:
    А потом?

    Гл. русалка:
    Будем солнце встречать!

    2 Ведущий:
    На рассвете смотреть?

    Водяной:
    Как лучи в росе купаются.

    Ведьма:
    По земле ходить и здорову быть!

    Все:
    С праздником!!!
    anna041970@mail.ru

  6. #21
    Местный Аватар для rob1962
    Регистрация
    29.04.2009
    Сообщений
    125
    Поблагодарил Поблагодарил 
    0
    Поблагодарили Поблагодарили 
    9
    Поблагодарил в

    5 сообщениях

    По умолчанию

    Мой старый сценарий из нета? Только на русском?

  7. #22
    Местный Аватар для rob1962
    Регистрация
    29.04.2009
    Сообщений
    125
    Поблагодарил Поблагодарил 
    0
    Поблагодарили Поблагодарили 
    9
    Поблагодарил в

    5 сообщениях

    По умолчанию

    Купальский праздник близко, близко и сердце бьется , как олень... Друзья может идеи появились. Нужно театрализованное начало!Можно и на русском и на белорусском и на украинском языках. Поделитесь!!!

  8. #23
    Местный Аватар для natali_markelova
    Регистрация
    31.10.2011
    Адрес
    Нижегородская область
    Сообщений
    404
    Поблагодарил Поблагодарил 
    747
    Поблагодарили Поблагодарили 
    404
    Поблагодарил в

    72 сообщениях

    По умолчанию

    Игра-кричалка «Иван Купала»

    Наступил веселый праздник!
    Сколько лиц веселых разных!
    Будет ночь лесного бала —
    Ночь Иванова… (Купала.)
    Жениха себе искала,
    Ночью девушка гадала.
    Это значит, что настала
    Ночь Иванушки... (Купала.)
    Если праздник тут как тут,
    Все цветочки в ход идут.
    Мак, ромашка и вьюнок —
    Получается… (Венок.)
    Если Марья и Ванек
    Заплели большой венок,
    Запускают его где?
    Не по небу, по… (Воде.)
    Люди рыщут, люди ищут
    Через годы и века
    Лет, наверно, уже тыщу
    Цветок… (Папоротника.)
    Коли ты найдешь цветочек,
    Заверни его в платочек.
    Будь ты стар или же млад,
    Но в земле отыщешь… (Клад.)
    На Иван Купалу праздник
    Собирай знакомых разных,
    Своих братьев и сестер,
    Прыгайте через… (Костер.)
    Мы сплетеньем наших рук
    Образуем нынче круг.
    Праздник к нам пришел, и вот
    Дружно встанем в… (Хоровод.)

    Автор: Дедова О.

  9. #24
    Местный Аватар для Миронова
    Регистрация
    22.02.2010
    Адрес
    Беларусь, Шарковщина
    Сообщений
    160
    Поблагодарил Поблагодарил 
    1
    Поблагодарили Поблагодарили 
    23
    Поблагодарил в

    13 сообщениях

    По умолчанию

    Вот сценарий праздника Купалье, который мы будем проводить в этом году. Часть с нета, часть - моё собственное. Может быть кому-нибудь пригодится.
    Сцэнарый свята
    "Ноч на Івана Купалу"

    Дзейсныя асобы:
    Вадзянік: Л.Касцюкевіч
    Русалка: А.Міронава
    Рак:
    Купалінка: Н.Ерахновіч
    Ведзьма: М.Катовіч
    Лешы: М.Дабравольская
    Кікімара:
    Ноч купальская: А.Аляксандраўна
    (Гучыць музыка. Фанфары. Затым крык пеўня. Пад музыку з'яўляецца Вадзянік з папкай пад рукой. За ім пляцецца "Нячыстая сіла".)

    Вадзянік: Значыць так! Збор, прысвечаны падзеі народнага гуляння "Ноч на Івана Купалу" аб'яўляецца адкрытым.
    (У запісы гучыць "крык пеўня").
    На павестцы дня, дакладней ночы:
    Першае пытанне - выбары Івана, тобіш Купалы…
    Русалка: І Купаленкі! ...
    Вадзянік: І Купаленкі!
    Другое - сцвярджэнне "Статуту свята".
    І трэцяе - пра рознае…
    Вадзянік: Хто за дадзеную павестку ночы прашу галасаваць. (Нячыстая сіла рукі не паднімае ўспрымае ўсё з нежаданнем, акрамя Русалкі)Аднагалосна! Па першым пытанні слова мае губернатар воднага і падводнага царства – Вадзянік. Гэта значыць я. Рэгламентам я сябе не абмяжоўваю… Таварышы, якія гуляюць і святкуюць, мы параіліся і я вырашыў абраць ганаровым Іванам нашага свята таварыша Клюшню Рака Тінавіча.
    Рак: А чаму зноў мяне? Ледзь што, дык адразу Клюшня…
    Вадзянік: Самаадвод не прымаецца.
    Русалка: А ганаровай Купаленкай?
    Вадзянік: А ганаровай Купаленкай – нашага самага ініцыятыўнага і ідэйнага таварыша Рыбкіну Русалку Чашуйчатаўну.
    (Русалка выбягае на сцэнічную пляцоўку і вядзе за сабой Рака, які ўпіраецца).
    Вадзянік: Віншую, таварышы! Па другім пытанні слова прадастаўляецца паважанаму Івану Купале…
    Русалка: І паважанай Купаленцы!
    Вадзянік: Рэгламент адна хвіліна. Час пайшоў…

    Адыходзіць да натоўпу, перадаючы папку Раку. Рак у здзіўленні, што з ёй рабіць. Русалка, забіраючы ў Рака папку, падыходзіць да мікрафона.

    Русалка: Я, як ганаровая Купаленка, прапаную зацвердзіць новы статут, у якім даць права ўсёй нячыстай сіле з'яўляцца не ў 12 гадзін ночы, як было прынята раней, а ў любы зручны для іх час, уладкоўваць свае нячыстасільскія гульні і конкурсы, а таксама зрабіць традыцыйным і абавязковым масавае прымусовае купанне ў нашым любімым вадаёме, што ля фермы. Адказным за правядзенне начнога гуляння прызначыць Клюшню Рака Цінавіча!
    Рак: Што? Ізноў Цінавіч?
    Русалка: Добра, добра, супакойся. Я пажартавала. Прызначыць мяне! Ура, таварышы!
    Лешы: Ага, малайчына! Табе трэба, ты і праводзь, а мы – дадому. Наш час – поўнач! Да 12 яшчэ выспацца паспею!
    Ведзьма: А мы з Кікімарай на шабаш злётаць.
    Русалка: Таварышы! Вярніцеся! А як жа трэцяе пытанне? Мы ж яшчэ пра рознае не пагаварылі! Таварыш губернатар воднага і падводнага царства! Вір Затонавіч! Ды што ж гэта такое, куды ж яны! Бо скора могуць сапраўдныя Купала з Купаленкой прыйсці. І скончылася наша ўлада!...
    Вадзянік: Таварышы! На твар факт недаразумення важнасці бягучага моманту! Калі мы не возьмем кіраванне святам у свае рукі, то за нас гэта зробяць іншыя!
    Русалка: Таварышы, нячыстая сіла, давайце праявім свядомасць!
    Нячыстая сіла свішча, выяўляе незадаволенасць. Гучыць музыка. З'яўляецца Купаленка.
    Вадзянік: Ну вось, дасвісталіся! Скідай вянкі, улада змянілася!
    Гучыць вясёлая народная музыка. З'яўляецца Купаленка.
    Купаленка: Добры дзень!(Кланяется).
    Са святам вас, людзі добрыя!
    Здароўя вам на гады доўгія!
    Дабра куфры поўныя,
    Шчасця вочы светлыя!
    Русалка: А што гэта за фінтюфлюшка, ты хто такая?
    Купаленка: Я, Купаленка…
    Русалка: Бач ты, Купаленка, гэта я сапраўдная Купаленка, вось і Купала пры мне, а наконт цябе можна і паспрачацца… Дзе, напрыклад твой Купала?
    Купаленка: Купала, а ён гэта, ну калі на мінулае свята… А, што гэта я перад табой адчытваюся, пакажы дакумент, які пацвярджае тваю асобу.
    Русалка: Які яшчэ дакумент табе патрэбны, мой вянок, хіба гэта не доказ?
    Купаленка: Ну, усё зразумела, самазванка…
    Русалка: (фыркае і ідзе да нечысці) сама ты такая.
    Купалінка: Ну, а калі усё вырашылася, хачу запрасіць вас, мае даражэнькія у купальскі карагод.
    (праводзіцца гульня “Купальскі вянок”
    Прысутныя становяцца у круг і пад музыку рухаюцца па кругу і пры гэтым перадаюць купальскі вянок у чыіх руках застанецца вянок, выходзіць у круг з ім і танчаць пад прапанаваную музыку, тым хто выходзіць танчыць уручаюцца паашчральныя прызы, а самага лепшага танцора выбірае Купаленка і уручае галоўны прыз)
    (пасля конкурсу выскоквае Русалка)
    .Вадзянік (нячыстай сіле): Ну што, з'елі! Яны вось зараз вяселяцца, а вы камароў корміце!
    Русалка: А давайце мы яе таемным галасаваннем вызвалім ад займанай пасады, а нас з Клюшнёй Ракам Цінавічам ізноў перавыбярэм!
    Вадзянік: Што ты, малая? Нічога ты ужо не зробіш.
    Русалка: Не, так справа не пойдзе! Нельга ўсё пускаць на самацёк! (да Купалінкі) І што гэта за карагод, дзе ты такі бачыла, няўмёха, адыйдзіся, зараз пакажу, як трэба. Таварышы якія гуляюць і што святкуюць! “Стукнем па Івану Купале арганізаваным карагодам” Я прашу выйсці да нас тых, хто гатовы пазмагацца ў харэаграфічным паедынку, каб вызначыць каму ж на нашым свяце быць распарадчыкам: нячыстай сіле ці Купалінцы!
    (вызывае да сябе дзяўчат 8-10 і пачынае паказваць смешныя рухі свайго карагода, а удзельнікі павінны яго за ёй паўтарыць)
    (уручае прызы удзельнікам)
    Русалка: Ці бачыла ты як патрэбна карагод танцаваць?
    Купалінка: Людзі, вы што гэта, зузім розум згубілі, каб з нечысцю купальскія карагоды вадзіць? Я вам не патрэбна? Ну, тады я пайду!
    (Купалінка расчараваная ідзе з пляцоўкі)
    Русалка: Ура, наша ўзяла! Можна святкаваць.
    Кікімара: І тут хвастатую панесла…
    Лешы: Добра, таварышы, нячысцікі пойдзем драманём крыху, а гэта ашалелая Русалка няхай сама карагодзіць, тым больш, у яе адной усё добра атрымоўваецца.
    Ведзьма: Ты Ляшак Паганкавіч драмані, а мы з Кікі на шабаш…
    (нечысць ідзе спаць, Вадзяны з Ракам Цінавічам гуляюць у карты на рэчы, а Русалка праводзіць гульні)
    "Ваданосы" - 2 каманды па 5 чалавек
    "Бой мяшкамі"
    (пасля конкурсаў)
    Русалка: Ой нешта я прытамілася, цяжка гэта быць Купалінкай, калі ніхто не дапамагае. (заўважае рака і Вадзяніка) А-я-я-я-яй, Рак Цінавіч і Вір Затонавіч, як вам не сорамна, я тут, разумееш, гару на рабоце, а яны прахалоджваюцца, праявіце павагу да жаночага полу, падмяніце мяне пакуль я пайду шукаць Купалінку, бо нешта мне цяжка без яе.
    Вадзянік: Добра, падзялюся з людзьмі сваім дабром, тым больш, што гэта дабро не так даўно прыналежала Раку Цінавічу, можна цяпер правесці купальскую латарэю.
    (Вадзянік праводзіць латарэю)
    (пасля латарэі выбягае нечысць, прабягае паміж людзей, шкумочыць іх, піхае)
    Лешы: Ну, што сябровачкі? Нашаталіся, наляталіся?
    Ведзьма: Ізноў мы ў нашым гушчары апынуліся.
    Кікімара: А пасля усіх гэтых баб-ёгіных прэзэнтацый ды бамондаў самы час і святам заняцца, свае парадкі ладзіць.
    Лешы: А мне трэба спачатку нешта з’есці, а то на галодны жалудак ніякіх парадкаў не хочацца.
    Ведзьма: Ну і дзе ты у гэты час страву знойдзеш?
    Кікімара: Ды у такой цемры сабе яшчэ шыю звернеш.
    Лешы: Пачакайце, мяне яшчэ ніколі не падводзіў мой нос, чую дух чалавечы.
    Усе разам: Ура!
    Ведзьма: Будзе нам каго на лапату садзіць, пасаліць, папярчыць і падліўкай паліць.
    Лешы: Уключыць у акрузе ілюмінацыю, (уключаюць ліхтары) пачынаем пашуковую аперацыю. А вось яны і папаліся, галубочкі!
    Ведзьма: А вунь таго закушу я салёным агурочкам.
    Лешы: Ой, а гэты на шашлык.
    Кікімара: Вы што? Гэтаж я іх заманіла, а вы іх жраць.
    Разам: Як ты магла без нашага дазвалення.
    Кікімара: Надакучылі мне вадзяныя і русалкі, камандуюць тут, а мы і слова не можам сказаць. А тут вось сколькі людзей, з імі і пагуляць можна.
    Ведзьма: А можа і сабе годную змену знойду, а то некаму свой вядзьмоўскі вопыт перадаць.
    Лешы: Вось, вось, а мне не з кім на рыбалку схадзіць.
    Кікімара: Вось, так бы і адразу, а то шашлык, агурочкі, зусім звар’яцелі, нельга ў людзі выпусціць. (звяртаецца да людзей) А за тое, што я вас выратавала ад гэтых жывадзёраў, вы павінны са мной пагуляць.
    (праводзіць гульню )
    (чуюць песню)
    Лешы: Чуеце, хто гэта свята сатрасае.
    Кікімара: Гэта мусіць зноў Яга Каргіеўна і Гадаўка Паўзучая напіліся зелля апахмяляльнага і скугочуць цяпер пра лёс свой цяжкі.
    Ведзьма: Пойдзем паглядзім.
    (Падыходзяць бліжэй, і бачуць Русалку з Купалінкай, якія сядзяць за сталом, трымаюць кілішак з нейкай вадкасцю, пасля песні пачынаюць гаварыць)
    Купалінка: Дык вось мая сябровачка, як пайшоў мой Купала у мінулым годзе шукаць кветку шчасця, так і знік.
    Русалка: Як гэта знік, куды знік? Можа яго хто з нашых спёр. Кікімара, ёй заўсёды хлопцаў мала, яна вунь майго Вадзяніка хацела звесці.
    Купалінка: Ага, кікімара, толькі не ваша, а мясцовая – Манькай клічуць.
    Русалка: І што ты так проста яго аддала?
    Купалінка: А шо было рабіць, падзёрла яе крыху за патлы, ну і ўсё на гэтым… Ну, хопіць пра мяне, раскажы лепш, што ў цябе там за справы з Вадзяніком.
    Русалка: І не пытай, якія там справы, яж дзеля яго на ўсё гатовая, а ён мне Рака Цінавіча сватае. “Паважаная Русалка Чашуйчатаўна, калі вы згодны выйсці замуж за Рака дык я вам прэзэнтую цэлае возера, будзеце там разам кіраваць.” А навошта мне без яго цэлае возера, з мілым рай і у канаве. А ён гэтага не разумее, пузач бессардэчны.
    Купалінка: Ну-ну-ну, даражэнкай, супакойся, давай пацягнем за наш лёс дзявоцкі, усюды ўсё аднолькава, што у нас – у людзей, што у вас –у нечысці.
    (толькі паднімаюць стаканы, уваходзіць Вадзянік, звяртаецца да нечысці, якая падслухвала,)
    Вадзянік: А вы што тут лайдачыце, людзей не палохаеце, сядзяць вунь, сумныя, зусім вы справу сваю закінулі.
    (зауважае Купалінку і Русалку, прынюхваецца)
    Фу, а ад каго гэта зеллем бражным пацягнула, вось дык справы актывістка і ударніца Русалка і галоуная асоба свята Купалінка, малайцы дзяўчаты – дружна і з песняй правалілі адказнае мерапрыемства, ганьба маёй сівізне. Гэтых у ваду, каб адыйшлі, а я буду ратаваць свята. Хоць яшчэ і рана, але больш нечага рабіць, трэба клікаць на дапамогу Купальскую Ноч
    (Выходзіць дзяўчына ў касцюме ночы. У руках трымае букет з галінак папараці).
    Купальская ноч: Дабра и здароу’я, багацця і шанавання жадаю вам, людзі добрыя! (Кланяецца.)
    Купальская ноч мала-не вяліка.
    І я-то не спала,
    Зарў адмыкала, расу апускала.
    Раса мядовая, трава шаўковая,
    Травы цалебныя.
    У ноч на Івана Купалу распускаецца папараць-кветка, яна валодае цудоўнай сілай, якая пяройдзе да таго , хто знойдзе і сарве гэту кветку.
    (Вадзянік выносіць чашу з вадой Купальская ноч бярэ гэтую чашу, і ідзе па кругу, разбрызгваючы рукой ваду на ўсіх прысутных).
    Ў Купальскую ноч вада таксама мела ачышчальную сілу. Лічылася, што купанне ў рэках, амыванне ў расе ачышчала чалавека ад усіх грахоў, аздараўлівала яго цела. І мы хочам, каб помыслы вашы былі добрымі, а цела здаровым!
    НОЧ.
    А зараз, час прыйшоў вогнішча купальскае запаліць, але перад тым мы павінны разам з вамі заклінане сказаць:
    Каб не было ў жыцці зла
    Каб гора і бяда згарэлі да тла
    Каб зайздрасці не было месца
    Каб маркоце і сумоце было цесна
    Каб знікла ўсякая гадасць
    А засталася толькі радасць
    Заклінанне разам паўтараем і здороў’я ўсім жадаем!
    Сумоты – згарайце
    Хваоробы – знікайце
    Радасць - прыхадзі
    Здароў’е – прынасі!
    Пад мелодыю Купальская ночка, усе ўдзельнікі з факеламі ідуць і раскладаюць цэнтральнае вогнішча, вадзяны выводзіць Купалінку і Русалку
    Лешы: А што з гэтымі парушальнікамі дысцыпліны рабіць.
    Вадзянік: А гэтых трэба на таварыскі суд прадставіць.
    Ноч: Супакойціся вы ўжо, хопіць, мужыкі называюцца, самі замуцілі ваду, а цяпер нехта вінаваты. Пратры вочы паважаны Вір Затонавіч, Русалка ж цябе кахае. А ты Ведзьма Траўніца, у мінулым годзе заварыла зелля адваротнага для Купалы і у квас наліла, вось ён і сыйшоў да першай сустрэчнай. Каб усё зрабіла, як было раней і каб у наступным годзе я бачыла Купалу з Купалінкай разам, зразумела, а то больш на свяце ніколі не з’явішся, я пра гэта паклапачуся.
    Ведзьма: Усё зразумела.
    Ноч: А вас, людзі добрыя, са святам!
    Купалінка: Жадаем вам шчасця – долі, ды вялікай любові !
    Кікімара: Дзецям вашым – здароу’я!
    Ноч: Родным вашым – яснага сонца !
    УСЕ РАЗАМ: Да пабачэння !
    Вадзянік: Але на гэтым наша свята не сканчваецца танцы і весялосць да першых пеўняў.

    Навасельскі СДК – 2012 год
    Оксана

  10. #25
    Новичок
    Регистрация
    24.04.2011
    Адрес
    Беларусь, Волковыск
    Сообщений
    3
    Поблагодарил Поблагодарил 
    22
    Спасибо Поблагодарили 
    1
    Поблагодарил в
    1 Post

    По умолчанию

    Работаю худ.руков. в клубе, посмотрите этот сценарий, собирала из всего: сказок, свадеб и пр...Проводила у себя Купалье в 2010, сцена с нечистью прикольная
    (Гучыць музыка, на сцэну выходзіць дзяучата)

    1 д. Сёння Купала, заутра Ян,
    Сыйдзі, сонейка, зайграй нам.

    2-ая дзяучынка: Як будзе сонейка граць –
    Мы пойдзем Купала спяваць.

    3-ая дзяўчынка: Будуць дзевачкі краскі рваці,
    Будуць Яна успамінаці.

    4-ая дзяўчынка: Купалінку з Купалішом вітаці,
    Ды на свяце тут гуляці.

    5 ая дзяучынка: Будзем мы касцер раскладаць,
    Купальскую ночку праважаць.
    Ой, колькі народу багата
    Сабрала Купальскае свя
    (Гучыць муз-ка_)

    1-ая дзяўчынка: Паважаныя госці, чуеце!
    Купалінка з Купалішом да нас набліжаюцца,
    Наша свята пачынаецца!
    (Гучыць музыка, на сцэне Купаліш і Купалінка. Дзяучата сітановяцца па баках ад іх).

    Купалінка: Добры вечар, зямліца родная!

    Купаліш: Добры вечар, свята народнае!

    Купалінка: На Яна Купала з хаты,
    Выйшлі хлопцы, дзяучаты,
    -2-
    Купаліш: Выйшлі падлеткі і дзеткі,
    Дзяды, маладзіцы, кабеткі,
    Купаліш: Частуем вас караваем
    Каб ганарыліся сваім ураджаем!

    (Пасля частавання Купалінка падымаецца на сцэну)


    Купалінка Мы прыйшлі к вам на спатканне
    Будзем разам сустракаць ночку і світанне!

    Купаліш: І у гэту ноч мы жадаем вам весялосці. Каб кожная дзяучына знайшла сваё шчасце, а кожны хлопец сустрэу ту адзіную, аб якой марыць. Каб усе людзі сягодня спявалі і весяліліся
    аж да рання. Каб не ведалі у жыцці гора і ліха, а радасць была вялікай. Здароуя вам і даугалецця!

    Купалінка Па добрай старай традыціі, дазвольце мне акрапіць вас
    2
    купальскай вадзіцай, каб былі усе здаровыя і шчаслівыя.А каб на душы нам сёння было весяла і светла, дазвольце зараз купальскі касцёр падпаліць!
    (Гучыць м-ка, рапальваюць касцер)
    Купаліш Разгарайся, іскрыся касцёр
    Сілы цёмныя прэч адгані
    Каб усім нам добра жылось
    І шчаслівыя усе каб былі!
    Купалінка Хай шчасце вашу хату не мінае
    Каханне хай не пакідае
    Здароуя вам павагі, весялосці
    І вечнай душэунай маладосці!
    (гучыць карагод)

    Купалінка А зараз я запрашаю пагуляць у гульню. Адзін круг робім з дзяучат, а другі з хлопцау. Круг робім такі, каб хлопцы павярнуліся тварам да дзяучат. Пад музыку усе танцуюць па кругу, як толькі музыка спыніцца, хлопец павінен пацалаваць тую дзяучыну, якая будзе супраць яго. Усе зразумелі? Пачынаем!
    (ідзе гульня, пасля яе шум, гам стук)

    Купалінка Паглядзіце людзі добрыя, мы сваім дружным танцам, іграмі, усю нечыстую сілу разбудзілі.
    (з’яуляеца Баба –Яга і Жаба на скутары)
    Б.Яга: Так, так, палянце колькі народу сюды прыпёрлась.А,Вы,
    што тут робіце?(паказвае на Купаліша і Купалінку) На гэтых сотках назначаны такі шабаш, такая тусоука, што вам і не снілася!

    Купаліш: Вы павінна штосьці путаеце, сёння у нас народнае гулянне, свята “Купалле”

    Б.Яга: Канешне народнае гулянне, вы што газет не чытаеце, я і то у сваім лесе местную брахалауку “Наш час” чытаю. Дык там чорным па беламу напісана, чытаем: ”Шлюбам года прызнана бракасачатанне самага крутога Чартілы з прыгажуняй Ведзьмай”

    Жаба Не будзь яна Ведзьмай, усё-такі дабілась сваяго, такога жаніха закадрыла! Дык вось, на гэтай пляцоуке сёння адбудзецца рэгістрація шлюбу, а , Баба –Яга, галоуны рэгістратар! А, я, галоуная сведка!

    Купалінка Так у чым справа? Рэгіструйце свой шлюб у лесе, ці у балоце, як я зразумею, жаніх і нявеста адтуль!

    Б. Яга Ты яшчэ саплівая казяука камандаваць будзеш, дзе нам вяселле праводзіць?!Да мы гэта месца у самаго чорта лысага за такое бабло выкупілі! А што у лесе за вяселле, усё пазарастала, к балату ні на якам Джіпе не пад’едзеш.

    Жаба Ведзьма хвалюецца, што жаніха у балоце засасе, не даедзе. А тут цудоунае месца, закускі не трэба гатаваць, вунь колькі народу з торбачкамі стаяць. У каго калбаска, у каго мяска, а у каго і саракаградусная у кішэні, ну нічога, падзеляцца!

    Купаліш Да што вы сабе пазваляеце!

    Б. Яга (Дастае кулак, злобна гаворыць) Унюхайся і удумайся!!!Ой, да што гэта я тут нярвуюсь, зарас як дуну на вас, каб вы тут пад нагамі не блыталіся(бярэ незаметна у рот
    3
    муку і дуе на Купаліша і Купалінку, яны падаюць) Вось так, адны з дыстанцыі зышлі! Трэба хутчэй к прыезду нявесты падрыхтавацца! А вось я бачу і яна, на белам Мэрсэдэсе зарульвае.
    (З’яуляецца Ведзьма з Кікімарай)
    Кікімара Ах, ты прыгажуня наша, ведзьмачка!Палянце якая завідная нявеста!
    Б.Яга Ага, завідная!У сёмы раз замуж выходзе.

    Ведзьма Ах, ты завісніца старая, кабы не ты, я ужо дауно замужам за Кашчэем была!

    Б. Яга Да ты сама яго упусціла!

    Ведзьма (Злобна) Я яго упусціла? Да я яму намертва у ногі уцепіласяі, нада сказаць, так кілометра тры прадзяржалася.Усё балота на пузе праехала.

    Жаба А і не трэба было у яго так цапляцца, мужыкі, яны свабоду любяць, яны не любяць даулення.

    Ведзьма Чыя бы карова мычала, а твая заткнулася бы і маучала!Не ты лі за дрэу кожныя пяць мінут з лассо выскаквала, ды на шэю яго Кашчэю пыталась набросіць

    Жаба Дык я ж хацела прывязаць яго да сабе

    Ведзьма А мне паказалась, што ты задушыць яго хацела

    Жаба Дык ведь сліняу, гад!

    Кікімара А ну, замаучыце, лепей дапамагайце плакаты вешаць, жаніха сустракаць

    Б.Яга Дай- ка прачытаю вашыя плакаты, так-так, аж на рассейскай мове напісана: “Чтобы денег было много, надо мужика дpугого!”, “Чтобы жилось вам счастливо, на стоpоне гуляй опастливо!” Вось гэта да….

    Кікімара Ты не чытай, а вешай! Выкуп трэба хутчэй гатаваць.Ой, а вось і жаніхом запахла!
    (У экскаватарэ, у каушэ едзе Чорт з Лешым)

    Ведзьма Ай, красаучык мой жаніх, а хто з ім? Такі салідны салідны мужчына!
    Кікімара Дык гэта ж, сам Лешы свідетелем.
    Чорт Ну і где мая нявеста?
    Кікімара Каб нявесту палучыць, трыба грошай заплаціць. Выкупай, Чарціла, нявесту.
    Лешы А ці добрая лі у вас нявеста?
    Кікімара Добрая. добрая!
    Жаба Не паверыш, ад яе капрызау усе мухі дохнуць!
    Б. Яга Ладная дзеука вырасла, але ж мы да пяці лет думалі, што хлопцам будзе! .
    Чорт А колькі гадоу вашай нявесце?
    4
    Б. Яга Колькі зорак у небе,столькі кpошак у хлебе –
    Палічыць усе вместе, столькі год нявесте!
    Лешы Да не першай свежасці!
    Чорт Галоунае, каб не тухласці!
    Лешы А як у яе з фігурай?
    Б. Я г а ПАМІЖ НАМІ, ГАВАРА, У ЯЕ ХРОМАЕ ПРАВАЯ НАГА!
    Кікімара ПАМІЖ НАМІ, ГАВАРА, У ЯЕ ВААШЧЭ АДНА НАГА!
    Жаба ПАМІЖ НАМІ ГАВАРА, У ЯЕ КОСЯЦЬ ГЛАЗА.
    Кікімара Паміж НАМІ, ГАВАРА, У ЯЕ ЗУБОУ НЯМА!

    Чорт Ну, зубоу няма, значыць не будзе мяне грызці!

    Кікімара А зараз, жанішок, паглядзі на гэтыя здымкі, гэта твая нявеста здымалася у журнале “Плэй бой”, а гэтыя у “Мурзілке” Дык вось, каб болей ніхто гэтыя здымкі не убачыу, табе , Чарціла, трэба іх выкупіць.
    Чорт Яшчэ чаго, буду я за гэту Кама –сутру грошы выкідваць
    Лешы Бачыце, які беражлівы гаспадар будзе!
    Жаба Чарціла, жонка –гэта твар мужа, таму глядзі, не падай у гразь тварам!
    Кікімара А каб на вяселле не сумаваць, трэба зараз заспяваць!
    Б. Яга Заспявайце, хлопцы, вясельную песню, каб душа развярнулася, ды потым свярнулася!
    (Чорт пяе: “Обручальнае кальцо зацапілась за яйцо……”
    Лешы пяе: “Калечка, калечка крыльцо, я сеу пачасаць там яйцо…”.)
    Кікімара Не так не пойдзе! Заспявай штось ці пра любоу!
    Лешы «Зачем вы девушки красивых любите, непостоянная у них любовь». А вось у мяне, напрыклад, любоу пастаяная. Усіх сваіх жонак любіу да гроба. Да іх гроба разумеецца, усіх перажыу, зусім адзін застауся. Эх, трахну сёння…, ой трахну сягодня старыно!. Можа і мне незамужняя падвярнецца!
    Чорт Ну, хопіць, а то зараз перадумаю жаніцца!
    Жаба Яшчэ чаго, такога жаніха упусціць! Сустракай сваю прыгажуню нявесту!
    5
    (Выходзіць Ведзьма)
    Б.Яга Пачынаем цэрымонію года. Ці згодна ты, ведзьма, выйсці замуж за самага крутога Чарцілу?
    Ведзьма Так згодна, аж грудзі трашчаць!
    Б.Яга А ці згодзен Чарціла узяць у жонкі Ведзьму?
    Чорт А куды тут дзенешся!
    Б. Яга Папрашу жаніха і нявесту паставіць подпіс у кнізе Абяцанак і Цацанак.
    (Чорт і Ведзьма ставяць подпісы)
    Імёнам усей глухамані, ваш шлюб зарэгістраваны! Абмяняйцеся абручальнымі пярсцёнкамі.
    (абменьваюцца кольцамі)
    Ублажы- ка ты народ моцным пацалункам у рот! Горка! А зараз усе госці могуць павіншаваць маладых!
    Кікімара Вось табе, жаніх, кікімараускі наказ: мужчына павінен пабудаваць дом, забіць змяю.Чарціла, сынок, не забівай гэтую змяю, пакуль не вырасце сын!(плача)
    Лешы А водка та горкая?
    Усе Горкая!
    Лешы А салат та тухлы?
    Усе Тухлы!
    Лешы А Нявеста- та дура?
    Усе Дура!
    Лешы А вяселле та невясёлае?
    Б. Яга А зараз для маладых гучыць першы і апошні шлюбны таняц.
    (Танцуюць)
    (гучыць музыка, плыве Няптун з піратамі)
    Кікімара Ой, палянце, якія та нахлебнікі на нашае вяселле валяць!
    Няптун Прыгатавацца да аддачы швартовых!
    6
    Піраты Ёсць прыгатавацца!
    Няптун Камандам зыйсці на бераг!
    Піраты Ёсць камандам зыйсці на бераг!
    Няптун Хто гэта пасмеу нарушыць мой пакой? Хто патрывожыу маю марскую душу!
    Лешы Што- та наш Нептун зусім стары стал.Ты што не бычыш, у нас тут вяселле! Вось і нявеста, і жаніх!

    Ведзьма Ой, хачу ужо быць нявестай Нептуна!

    Няптун Гэта ты та страхацень –цень –цень!

    Ведзьма Гэта я та страхацень? Гэта ты- стары пень-пень-пень1

    Няптун Ах, так! А ну, піраты, звяжыце гэту усю нечысць, да у балота іх усіх, хай жывуць там на кочках, белабокай клюквай кісляцца, пакуль рот не скрывіцца!
    (Піраты звязваюць усіх нячысцікау)

    Купаліш Дзякуем цабе, Няптун, і запрашаем на наша свята Купалле.

    Купалінка Палучыла нечысць паганая па заслугам. Не будзеце болей людзям перашкаджаць. І памятайце, што дабро заусёды перамагае зло. Таму, што на зямлі у гэту пару года заусёды стаяць доугія дні і кароткія ночы. Сама прырода загадала, каб свету і дабра было больш, чым цьмы. Любіце і святкуйце народныя святы, што засталіся нам ад нашых продкау.

    Купаліш А ці ведаеце лі вы, што купальсая ночка пауна таямнічнасці? Як кажа паданне, у гэту ноч паміж гушчароу і лясоу,
    расцвітае цуда дзіунае – чароуная папараць- кветка.

    Купалінка А таму, хто кветку знойдзе
    Возьме гэту кветку у рукі
    Шчасце з’явіцца у народзе
    Будуць людзі жыць без мукі

    Купаліш Кажуць людзі, што той, хто адшукае кветку, зможа разумець размову птушак і раслін, адшукае любыя клады, зарытыя пад зямлёй. Наша кветка –папараць знаходзіцца зусім надалёка ад галоунага вогнішча. Хто знойдзе кветку, атрымае падарунак.
    (Гучыць музыка, выхад Русалак)

    Купалінка Што гэта за чароуныя гукі? Мабыць гэта нашы
    русалкі пачулі пра свята!

    1 ая русалка Вітаем вас госці шаноуныя
    Прыбыушыя святкаваць свята народнае

    2-ая русалка: Мы русалкі-палудніцы,
    7
    Жывём ў вадзе
    І выходзім з азёраў,
    Калі жыта цвіце.

    3-ая русалка: Заварожваем вадзіцу,
    Сеці хітрыя пляцём,
    Ці то хлопец, ці дзявіца,
    Нікаго не прамінём.

    4-ая русалка: Пагуляем, пакалдуем,
    Добры люд ускалыхнём,
    На вяночках пагадаем,
    Карагод мы завядзём!

    5-ая русалка: Купала, Янава ночка невялічка,
    Нашы дзевачкі ўсю ноч не спалі,
    Кветачкі, зёлкі збіралі.

    2-ая русалка: Дзеванькі,з руты вянкоў не віце,
    Дзеванькі, Рана замуж не хадзіце,

    3-ая русалка: Віце вяночкі ды і з чабору,
    Ідзіце замуж ды ў пору.

    (1-ая русалка чытае тэкст, а астатнія запрашаюць дзяўчат
    у карагод)

    1-ая русалка: А зараз запрашаем пагуляць,
    Калі ласка, падыходзьце,
    Станем разам у карагодзе.
    Мы вяночак развіваем,
    Ды на долечку гадаем:
    Калі ваша доля добрая-
    Цвіці вяночак, як гаёчак,
    Калі ж ваша бяздолейка-
    Ссохні вяночак, як сухарочак.

    (Русалкі запрашаюць дзяўчат пагадаць на вянках. Дзяўчаты становяцца у круг, а русалка ў сярэдзіне з завязанымі вачыма, у руках у яе вяночкі з сухіх і жывых кветак. Пад музыку дзяўчаты ідуць у карагодзе, калі музыка спыняецца, русалка адзяе на галаву
    дзяўчыне вянок які папаўся на гэты раз і г.д. покуль не скончацца
    вяночкі)

    Купалінка: Дзякуй нашым русалкам за варажбу.А зараз мы запрашаем усіх дзяучат разам з русалачкамі на возера. Будзем вянкі на ваду пускаць. і на хлопчыкау гадаць. Чый вяночак паплыве, та абавязкова пойдзе замуж. Чым далей будзе плыць вянок, тым далей дзяучына пойдзе замуж ад роднага дома. А чый вянок стаіць на месцы, той дзяучыне рана думаць аб вясселле!
    (Русалкі ідуць на возера, спускаць вянкі і свечкі на воду)

    8
    Купалінка Вось і падышла пара развітання!
    Будзьце здаровыя, як крынічная вада,
    Будзьце вясёлыя, як зялёная вясна
    І будзьце багатыя, як наша Зямля!

    Купаліш І няхай дапамогуць вам у гэтым:
    ---- Рукі, чыстыя ад купальскай вады;
    …… Ногі, дужыя ад купальскіх карагодау;
    ….. І сэрцы, гарачыя ад купальскіх сяброу!

    Купалінка А зараз запрашаем усіх на цудоуны танец”Полька”
    .

    Купалінка: Збылася, нарэшце, жаданая мара.
    Знайсці кветку шчасця на Івана Купала!
    Прадстаўцеся, калі ласка.

  11. Следующий пользователь сказал cпасибо club-sub за это полезное сообщение:

    Гурка (04.06.2017)

  12. #26
    Местный Аватар для цокотуха
    Регистрация
    30.06.2011
    Адрес
    Владивосток
    Сообщений
    148
    Поблагодарил Поблагодарил 
    80
    Поблагодарили Поблагодарили 
    28
    Поблагодарил в

    11 сообщениях

    По умолчанию взято конечно все с инета,но может комуто чтото и пригодиться

    Оформление поляны,
    знак солнца в виде свастики. Парни загодя срубают деревце (берёзку, вербу, черноклён) высотой в полтора два человеческих роста. Его устанавливают на месте, выбранном для проведения. Девушки украшают дерево цветами и цветными лоскутами ткани. Дерево в народе называют «марена» или «купала». Под деревце прилаживают изображение Ярила - куклу величиной в половину человеческого роста. Куклу вяжут из соломы, веток, иногда лепят из глины. «Ярилу» облачают в одежду, украшают венком, цветами и лентами. Ему следует приделать символ мужского достоинства и плодородия - деревянный гой (детородный член) внушительных размеров, окрашенный в красный цвет. Перед «Ярилой» на блюде или платке располагают яства. Парни заготавливают дрова и складывают неподалёку от деревца два костра. Один, большой («Купалец»), высотой до четырёх ростов человека; в середине его устанавливают высоченный шест, на вершине которого прикреплено деревянное просмоленное колесо или пук соломы, сухих веток. Возле этого костра и пойдёт самое веселье. Другой костёр, сложенный в виде колодца, не столь велик, до пояса мужчины. Это костёр погребальный (крада), для сожжения лика Ярилы.
    12 заборчиков- для бега с препятствиями (считается кто перепрыгнет 12 заборов исполниться самое заветное желание). Играют как девушки, так и мальчики. Кто первый - тому приз)))
    Просим заметить, что в настоящем празднике Ивана Купалы нет зрителей, есть только участники.
    1)Начало праздника
    вед: \Добрый вечер, дорогие земляки и гости!
    Здоровья вам, честной народ, да силы
    Чай не забыли что за день сегодня?
    Опять на зиму солнце повернуло,
    Хотя ещё и долго лету длиться.
    Цветам цвести и травам наливаться,
    Но уж на зимний путь свернуло солнце
    И этот день издревле у славян – Иванов день зовётся.
    Сегодняшняя ночь, соединяет два очень древних и необычных праздника.6 июля – день Аграфены - Купальщицы, в этот день принято собирать целебные травы, устилать ими полы, вешать в дверях дома, в амбаре и хлевах. Из трав делали венки и парились ими в бане, чтобы быть здоровыми. Конечно, было принято всем купаться, петь, веселиться. Так продолжался весь день до вечера, а вечером собирались на поляне у реки и провожали Аграфену Купальницу, да встречали Ивана – Купалу. Традиции двух праздников настолько переплелись, что получался один большой праздник.
    Заходи народ, кто мельницу пройдет - тот в праздник будет счастливым и богатым. И вообще бока намнет (встают двое друг против друга с мешочками из песка и начинают их крутить по кругу - все пытаются пройти).
    Сегодня святой праздник-день летнего Солнцестояния. Когда солнце завершило свой годовой круг и начинает заново возрождаться. Наши предки относились к этому празднику с почтенной вежливостью, страхом и уважением. От Коляд до Купалля солнце все время находится в стадии возрождения: увеличивается день, уменьшается ночь, земля согревается, зелень во всю набирает силу. А знаете ли вы, что этот праздник называют праздником огней. И именно огонь был символическим воплощением могущественного солнца, и, перепрыгивая через купальские костры, по народному поверью, становятся здоровыми и набираются новых сил.
    На Купалу, многие травы и растения, приобретают целебную и магическую силу. А ещё на Купалу загадывают свою судьбу, купаются в росе, обливаются водой, которая в эту ночь обладает очистительной силой. Главный смысл Купалля - очищение души и тела от всего темного и непонятного, от ненужных действий, от злости и несчастий. Выбрасывайте черные мысли из своей души, подметите её запылившиеся уголки, выгоните из жизни ведьм в образе подруг-завистниц, и со спокойной совестью идите праздновать Купалле. Ведь оно бывает только раз в году. В такую ночь грех спать.
    И сегодня мы с вами также будем плести венок, загадывать свою судьбу, петь купальские песни и водить хороводы, играть в купальские игры и прыгать через костры, и отправимся на поиски клада. Итак, если вы готовы – мы отправляемся в путешествие в магическую купальскую ночь.
    и сегодня, дорогие гости наши. Я предлагаю вместе с нами полностью пройти весь обряд этого народного славянского праздника. Вместе поучаствовать и пройти все обряды очищения. Чтобы весь следующий год быть здоровыми, бодрыми и чистыми. А у кого может, и сбудутся самые сокровенные желания, и встретит свою судьбу? Поскольку в этот день покровительствуют боги влюбленным.
    Сегодняшняя ночь имеет особенное значение для травников, именно их отправлялись искать знахари и колдуны. Попробуем узнать, кто из наших гостей настоящий знаток трав. Потому что травы в этот день приобретают магическую силу. Загадать загадки. Молодцы! Дружно отвечали, а венки к празднику вы сплели? Коли нет? Девицы красные, время в венки травы заплетать.
    2)Отправляем девушек заплетать венки. В этот момент чтобы парни не скучали - предложить им помогать в выкладывании огня, установки деревца березки.
    3) украшают девушки березку ленточками - каждый узелок одно желание. Потом встают в хоровод. Водят и поют березку(мин 20) По народным представлениям, береза и ее ветви обладают особой растительной силой, что связано как с особенностями дерева вообще - способностью к плодоношению, постоянному обновлению и т.д., так и с природными свойствами растения: на березе листья появляются раньше, чем на других деревьях. В период начала расцвета природы дерево тщательно оберегалось: повсеместно существовал запрет "колошить"/ломать березу. Он соблюдался до праздников Семик-Троица, которые в народном сознании связаны с моментом наиболее бурного роста растительности, когда возникала возможность передать продуцирующую силу дерева земле (полям), что является жизненно необходимым для земледельца, и людям. С этой целью совершали ряд обрядовых действий с березой: ее выбирали, завивали (см. Завивание берез), вырубали, украшали, обносили вокруг полей, деревень, домов, вносили и устанавливали в поселениях и домах (см. Троицкая зелень), оставляли в полях, бросали в водоемы. Действия с березой должны были обеспечить поля рождающей силой и влагой (дождем), необходимой для всхода и роста посевов. Песни, исполняемые при этом, носили характер магического заклинания на урожай, получение которого ставилось в непосредственную зависимость от березы:
    "Ай, густо-густо на березе листьё,
    Ой-ли, ой люли, на березе листье.
    Гуще нету того во ржи, пашеницы.
    Господа бояре, мужики крестьяне!
    Не могу стояти, колоса держати,
    Буен колос клонит".
    После этого с ковшиком пройтись по кругу обрызгать всех веточкой полыни, приговаривая-
    спаси и сохрани от всякого зла, от хвори, от скорби, от порчи, от глазу дурного, от похвалы лицемерной, от ведьмы и ненавистника, и злого завистника, от недруга.
    4) проводим обряд сожжения Ярилы - проводы весны встречи лета.
    Когда все выстроились. Встаю перед выложенными досками в виде колодца и произношу, вытянув руки, к небу смотря на небо:
    -Дозвольте Боги родные,
    Предки святые,
    Не расточате, но собирате
    Вас звать величать
    Радения наши о вас начать.
    По обычаю по русскому,
    По искону славянскому,
    Как предки наши деяли
    Так и нам деять заповедано,
    Да будет наши события равны,
    Да будут радения наши славны.
    Потом встаю обратно к колодцу, и произносим последнее слово все вместе.
    Слава воде- поднимаю вверх правую руку - Слава
    Слава Солнцу красному - слава
    Зажигаем огонь. И опять торжественно - СЛАВА ОГНЮ!
    После этого выстраиваемся хороводами вокруг святого огня погребального (крада). Желательно выстраиваться в два круга один внутри молодежь и незамужние. Второй более старшие и семейные пары. Первый движется по направлению солнца, а второй в противоположную. Поем песню купала.
    Во поле было во поле,
    Стояла берёза.
    Она ростом высока,
    Листом широка.
    Как под этой берёзой
    Лежал Кострома;
    Он убитый - не убитый,
    Да убрусом покрытый.
    Девица - красавица
    К нему подходила,
    Убрус открывала,
    В лице признавала:
    «Спишь ли, милый Кострома,
    Или чего чуешь?
    Твои кони вороные
    Во поле кочуют».
    Девица - красавица
    Водицу носила.
    Водицу носила,
    Дождичка просила:
    «Создай, Боже, дождя,
    Дождичка частого,
    Чтобы травоньку смочило,
    Остру косу притупило»,
    Как за речкой, за рекой
    Кострома сено косит,
    Бросил свою косу
    Среди покосу.»
    Парни поднимают «Ярилу» и несут его вокруг деревца, пятясь задом наперёд,
    Шествие доходит до погребального костра, поверх которого кладут «Ярилу». Костёр зажигают и, пока изображение сгорает, Ярилу поминают, пьют медовый напиток за него, едят яства, говорят о его возрождении по весне. По другому правилу «Ярилу» не сжигают, а разламывают его изображение (глиняное) и бросают в реку; соломенные изображения Ярилы топят или зарывают в поле. Яства, лежавшие перед «Ярилой», употребляют на его поминках.
    от каждого собирает требу Купале (хлеб, блины, пироги, зерно, горох, печенья), кладёт её на капище, где освящает со словами:
    «Божия треба - свети освящайся,
    От земли до неба - свети освящайся,
    От соли да хлеба - свети освящайся,
    Пребуди лепа - свети освящайся!»
    Затем, выбрав самый большой каравай, проходит с ним вдоль ряда. Каждый должен коснуться хлеба правой рукой, загадав желание. Треба полагается в Огонь, горящий на капище. Тогда же, пред ликом Божества, на отдельном блюде освящается пища, для раздачи частей её на пиру
    Игры-
    Чтоб народ успокоить заводим хороводы тихие. Под платком проходим парами, пока платок вверху его 4 девки за концы подбрасывают, а опускается он под собственным весом «ловя ветер» нужно в паре успеть под платком пройти да ещё и поцеловаться.Всем желающим предлагаем перепрыгнуть через 12 заборчиков-за последним клад(кто препрыгнет все 12 заборов желание сокровеное сбудется).

    3) А Купалич с помощниками тем временем в центре поляны место необходимо очень внимательно выбрать и приготовить складывает костёр. Костёр купальский сложить это целая наука. Сперва тонкие дрова-щепки складываются колодцем, потом в середину колодца кладут на поджег бересту или бумагу, а потом готовый колодец обкладывают полешками и длинными дровами, всё увеличивая длину, а следовательно поднимая костёр вверх. Важно в центре костровища укрепить вертикальную, нетолстую жердь. Это Кострома. Кострома должна на одну треть быть выше самого костра. Когда костёр-собудка будет прогорать, первой упадёт Кострома и укажет на того, кто на будущий год огнём избранный, а значит счастливчик на весь год.
    Вед: Право зажечь купальский костер мы предоставляем Иванам. Ну а для того чтоб наш костер лучше разгорелся давайте все вместе встанем в круг, и возьмемся за руки. Теперь gодняли руки вверх, создадим тягу и со словами «Гори гори ясно чтобы не погасло» ссужаем круг. Затем опускаем руки и с теме же словами отходим назад.
    \сделали 4 раза\
    Когда огонь зажжен, костровой должен с огнём побрататься, или поздороваться, а может просто с колокольчиком, позванивая, вокруг пройти. Тут точного закона нет, как уж на душе лежит. Мы обычно костру крошку хлеба дарим – кормим, угощаем. Каждый кусочек отдаём с приговорами: «Прими, батюшка, Святой Огонь, прими да научи. Прими да благослови. Прими да защити». Пока огонь горит опять можно поиграть.

  13. #27
    Местный Аватар для цокотуха
    Регистрация
    30.06.2011
    Адрес
    Владивосток
    Сообщений
    148
    Поблагодарил Поблагодарил 
    80
    Поблагодарили Поблагодарили 
    28
    Поблагодарил в

    11 сообщениях

    По умолчанию

    Строились хороводы - отдельно ДЕВУШКИ, отдельно ПАРНИ по круги бегаю в разные стороны. Кричали ВОЛЯ богов, ДА СВЕРШИТЬСЯ В ДЕНЬ КУПАЛЬСККИЙ ВОЛЯ БОГОВ - И СКАЗАТЬ СТОП. ХОРОВОДЫ СОПРИКАСАЛСИСЬ СПИНАМИ. КТО СОПРИКАСНУЛСЯ ПАРОЙ ВЫХОДЯТ В КРУГ. Пары ставили друг к другу спинами. Они должны крикнуть ЯК НА ПРАВЬи повернуть голову в право или влево. Если головы повернуться одновременно в одну сторону то они освящены - пара образовалась. БОГИ ИМ В ЭТОМ ПРАЗДНИКЕ ДАЮТ БЛАГОСЛОВЕНИЕ. если в разные стороны говорили - бес попутал. Для этих пар устроить игры парные. (Скакалка. Первые девушки кто больше за минуту прыгнет. Потом мальчики. А потом двое вместе через одну скакалку. Хохолки.)

    ВЕДУЩИЙ: Ну а мы продолжаем наш праздник! Издавна на Руси во время купальского праздника молодежь перепрыгивала через огонь и крапивные кусты. Считалось, что перепрыгивание через огонь очищает тело и душу человека. Вот и сейчас мы предлагаем конкурс.
    Выходит девушка. В руках держит букет из листьев папоротника).

    КУПАЛЬСКАЯ НОЧЬ: Добра и здоровья, богатства и почести желаю вам, люди добрые! (Кланяется.)
    Ивановская ночь мала-невелика.
    И я-то не спала,
    Зарю размыкала, росу отпускала.
    Роса медовая, трава шелковая,
    Травы целебные.

    (Тихо звучит фонограмма мелодии из к/ф «Мария, Мирабелла». Купальская ночь идет вокруг костра и раздает всем присутствующим веточки папоротника).

    ВЕДУЩИЙ: В ночь на Ивана Купалу расцветает папоротник, обладающий чудодейственной силой, которая перейдет на любого, нашедшего и сорвавшего цветок.
    загадайте желание и зажгите листок вместе с дымом ваше желанеи поднимется далеко вверхи боги услышат вас.
    \Прыжки через костер\
    Музыкальное сопровождение
    Вед: Купальский костер-особенный. Вокруг него плясами, огнем тела и души очищали, через костер прыгали. Кто выше прыгнет, тот счастливым и здоровым будет. Пытали счастья и молодые пары. Прыгали через костер, взявшись за руки. Если руки не расцепятся, поживать им вместе в любви и радости. Обязательным атрибутом Купалля являются игры с перескакиванием через костер. Верили, что данный ритуал очищает тело от болезней, а душу - от зависти и всей той черноты, которая скапливается в ней в повседневной жизни. Говорят, если двоим прыгнуть через костер, то они будут вместе всю жизнь. А вот, если кто-то застрянет посередине костра или останется на противоположном "берегу", то - не судьба. Собственный опыт показывает, что все вышесказанное - истинная правда
    У моря у воды купала
    Играл ночью конь у Ивана
    Искрой костер разжигал
    Скачи-ка первым, конь
    через велик огонь.
    За тобой царь и царица
    И красная девица
    И миром и пиром,
    и с добрыми людьми.
    Теперь самое время через костер прыгать, очиститься от всех болезней да невзгод. Все желающие встаем друг за другом и под музыку прыгаем через костер. После делается дорожка из углей. Встали, успокоились. Сейчас в сутках 24 часа, у славян было16-более спокойная размеренная жизнь. хождение по углям очищает и укрепляет дух. идете раслаблеными ногами, не подгибая пальцы или колени. У кого горит огонь в груди угли не обожгут. Пускание венка на воду и зажжение свечи.(на свечу наговаривают все плохое что было за год, чтобы сгорело и ушло уплыло-по идее огневицу с огня купального в стаканчик и пускать на воду)
    Пустит девушка венок на воду и ждёт, куда понесёт его течение. Если уплывёт венок далеко, значит не скоро милый замуж позовёт. Коли потонет – не бывать любви, не ходит девка замуж. Ну, а к берегу прибьёт – скоро гостей в дом жди, свататся приедут. Бывает пустит на воду девушка два венка – за себя и за суженого своего, и загадает: «Если, сойдутся в воде рядом – значит «вместе быть».
    Желающим можно поискать цветок папоротника(можно его загодя приготовить поставить на территории и под ним какой-нить клад положить).
    И дорогие мои гулять до утра песни танцы, умыться росой чтобы здоровым быть и говорят зачатые в эту ночь, рождаються святыми. Конец праздника
    Вед: На славу мы сегодня повеселились. На Ивана Купала даже вода силу набирает. Избавляет от всяких болезней и грехов разных. В эту ночь парни специально девчат грязью мазали а потом водой обливались, да в воду вместе прыгали. Купались, чтобы смыть с себя все неудачи и невзгоды вместе с грязью. А те кто купаться в реке не хотел, купался в утренней росе.Она такую же силу имеет. Собирали люди росу чистыми простынями, да в домах все углы кропили, чтоб избавиться от всякой нечестии. Так что люди добрые купайтесь, сил набирайтесь.
    А мы вам желаем
    Море радости развеселое,
    И любви озера прозрачные,
    Водоемы достатка бездонные,
    Водопады денег неагарские,
    Реки счастья вам бесконечные,
    И ручьи веселья беспечные.
    Отдыхайте, не скучайте
    Целебную росу собирайте
    Солнышка рассвет встречайте!
    До новых встреч!

  14. #28
    Местный Аватар для цокотуха
    Регистрация
    30.06.2011
    Адрес
    Владивосток
    Сообщений
    148
    Поблагодарил Поблагодарил 
    80
    Поблагодарили Поблагодарили 
    28
    Поблагодарил в

    11 сообщениях

    По умолчанию

    Игры
    Знакомство
    Если размер группы не превышает 20 человек, то знакомство можно провести следующим образом: участники встают в круг, первый человек (руководитель) называет свое имя, следующий – имя первого и свое имя, … , последний называет всех по порядку, затем руководитель перечисляет всех по имени. Когда группа превышает 7 человек, одних имен для запоминания становится недостаточно. Перечисление фамилий может быть слишком формальным. Обычно в этом случае принято человеку помимо имени прибавлять какое-нибудь существительное, которое его характеризует, прилагательное или рифму. Это может вызвать проблему. Есть люди, которые стесняются к имени прибавить что-нибудь или от растерянности не могут ничего придумать. В условиях туризма можно к имени прибавить наиболее далекое географическое место¸ где был человек, место наиболее продолжительного похода или первого похода участника.
    Третья – широко известная игра «третий лишний». Участники встают в два круга лицом вовнутрь так, чтобы человек во внешнем кругу стоял за спиной человека из внутреннего круга (то есть люди стоят попарно). Два участника свободны, один старается догнать другого. Вне круга они бегают на двух ногах, внутри – на одной. Если кто-нибудь из них устанет, он может встать внутри круга перед какой-нибудь парой. Тогда человек из внешнего круга (третий лишний) начинает выполнять роль уставшего. Эта игра дает возможность и побегать, и постоять, в зависимости от желания и степени усталости игроков. Круг постепенно схлопывается. Игра прекращается, когда пары начинают стоять вплотную друг к другу. Руководителю стоит обратить внимание на то, как круг деформируется во время схлопывания.
    Командные ляпы. Территория и участники делятся на две части, задача игроков – проникнуть на территорию противника и украсть «знамя» (перенести предмет на свою территорию). Игроки на своей территории пытаются поймать противников и убить (устранить из игры), взять их в плен (человек садится, вывести из плена может игрок его команды, коснувшись рукой) или перевербовать. Правила могут быть различными. Например – касание рукой берет в плен, а ловля в охапку – перевербовывает
    11. Звериное семейство.
    Ведущий подготавливает бумажки, на которых, в зависимости от количества игроков, написаны члены звериных семейств ( дедушка обезьяна, бабушка обезьяна, папа обезьяна, мама обезьяна, сын обезьяна, дочка обезьяна). Можно образовать семейства собак, морских свинок и т. п.
    Каждый игрок вытаскивает себе бумажку, но сразу не смотрит, что на ней написано. Только тогда, когда все игроки втянули карточки, их можно прочитать. Ведущий может дать звуковой сигнал, обозначающий начало игры. Каждый игрок пытается как можно быстрее найти свою семью через звуковые подражания и движения того зверя, который написан на его карточке.
    Когда звериная семейка нашла всех своих членов семьи, то она должна в правильной последовательности (по старшинству - дедушка, бабушка, папа, мама, сын, дочка, ведущий игры должен заранее объяснить эти правила) сесть на один стул. Та звериная семейка, которая сделала это правильно, побеждает.

    Следующая игра отрабатывает навык, который может пригодиться при переправе «стенкой» через бурную реку. Участникам предлагается встать в кучу плотнее, затем уменьшать общее число ног, находящихся на земле. Сперва можно предложить сделать это в соревновательном режиме (на счет три – поднимаем ноги), затем в режиме сотрудничества (в этом случае, как правило, парни встают в круг и кладут руки друг другу на плечи, а девушки забираются им на плечи). После этого предлагается двигаться всей конструкцией в определенном направлении. Поскольку это может быть опасным, участникам предлагается создать новое построение для более удобного перемещения. В ходе этого упражнения участники сперва убеждаются, что сотрудничество лучше, чем соревнование, а потом понимают, что красивое построение бесполезно само по себе и должно строиться с учетом задачи. В теплое время у озера можно закончить перемещение коллективным купанием всей конструкцией.
    Гармонизация
    В походе отношения между участниками могут быть различными, но обычно в конце похода становятся очень хорошими, особенно если цель похода достигнута. Для ускорения процесса можно провести дополнительные мероприятия, направленные на снятие напряжения между участниками похода и гармонизацию отношений.
    «Червячок, будь моим хвостиком!» - первая игра такого рода. Человек подходит к «понравившемуся» участнику и предлагает ему быть хвостиком, тот проползает у него между ног и становится позади первого. Далее эта вереница идет к следующему, и т.д. Червячок растет. Участники в зависимости от отношения к человеку могут сжимать ноги, мешая ползти (обычно сильно достается руководителю). В заключение, когда ползет последний участник, червячок образует цепь, заставляя участника ползти по кругу, пока тот не заметит цикла.
    Есть традиционные русские народные игры – это хороводы, ручеек и горелки (последняя – очень древняя, общеславянская игра).
    Ручеек. Люди становятся парами друг за другом, подняв сцепленные руки, образуя «крытый коридор». Затем под песню пары проходят по коридору с различными модификациями, меняясь местами и т.д.
    Горелки. Исходная позиция как в ручейке. Один человек стоит сзади ручейка, смотря в противоположную сторону. Последняя пара расцепляется и бежит, стремясь соединиться в начале ручейка. Ведущий старается догнать кого-нибудь из пары. Если это ему удается, он образует новую пару с пойманным в начале ручейка, иначе он возвращается на исходную позицию и догоняет уже другую пару.
    Гиганские островки.
    Большие круглые,желательно не бумажные ,а деревяные ,пластиковые-островки(размеров наверное 50*50-чтобы поместилось одновременно человек пять). Передвигаться командно, чья команда быстрее доберется до черты и обратно и так пока все участники не передвигаються.
    Следы йети
    Большие следы-вырезанные из мягкого материала-пусть картон, только будут одноразовыми-скрепленые между собой веревочками в ряд и дополнительная шнуровка по бокам-для удержания этих следов-двигается команда одновременно.
    Большая лодка
    Большие надувные мячи 6 шт. в команде по три. Выстраиваем три шт в ряд-сверху доску на длину сех мячей. Садяться по трое четверо участников-как поместяться, их задача передвигаться вперед до точки назначения мяч который сзади выкатывается, передается последним участником вперед, и опускается под сиденье.
    Игра морской бой
    Реквизит- или пистолеты водяные, или бутылки пластиковые с крышкой а в ней проделать дырочку. Деляться на две команды-цель забрать флаг другой команды. Чья команда окажется менее мокрой и захватит цель противника та и победила.
    Стеношный бой начинать с шуточного. Команда на команду-все команды вперемежку вместе девушки и парни. Возможно, уже после шутейной стенки поглядеть на реальных бойцов, а готовы ли на более серьёзные испытания, а смогут ли в настоящей стеночке постоять. Две стеночки встают спинами друг к другу а «бойцы» в них без ограничения в возрасте и без деления на мужиков и баб берут друг друга под руки. Приговаривая: «Тесто месим, тесто месим!» стеночки сходятся с толкаются «пятыми точками». Получается потешно и намного безопаснее. Возможно, уже после шутейной стенки поглядеть на реальных бойцов, а готовы ли на более серьёзные испытания, а смогут ли в настоящей стеночке постоять. И не звереть и не дурковать, а пройти её достойно, по-богатырски. Ещё важно перед стеночкой богатырей «пообмять» немного: всем одновременно даётся задание пройти через одну и ту же условную точку, но важно, что бы все и одновременно! Получается толока не путать с кучей-малой. Все толкаются в одной гурьбе и каждый стремиться через центр этой толчеи на другую сторону пройти, но так, чтобы ни кого не помять и не повредить, как бы протечь через толпу туда, а потом обратно.
    Претягивание.Приглашаем сначала холостых парней п. холостый посоревноваться меж собой. Команда в одну сторону, и команда в другую. Устроим народные потягушечки- кто кого перетянет. Встаем около отметки в цепочку скрестив руки друг с другом. Те кто во главе цепочки цепляются руками и по сигналу начинаем потягушки.
    2.А теперь приглашаем на наши потягушечки женатых мужичков. 3.А сейчас общие команды .Все холостые в одну сторону, женатые в другую. Узнаем у кого силушки больше у женатиков или холостяков.
    АРМРЕСТЛИНГ – «история двух пиратов…на одной бочке…
    Комичный исторический экскурс в ретроспективу мирового армрестлинга, который проводит ведущий, используя «уникальный» реквизит – настоящую дубовую бочку – участвуют все мужчины, по желанию возможно участие дам - что, несомненно, добавит «изюминку» в столь традиционно мужскую забаву.
    Длительность конкурса: 15 – 20 минут
    БРЕВНО, на котором соревнуются, кто удержится, держась за палочку.
    Попадание в цель - кто более меткий - можно по принципу сбивания бутылок с бревна сначала с открытыми глазами, потом глаза завязываются.
    БОЙ МЕШКАМИ
    Для боя мешками нужно огородить площадку.
    Эта разновидность борьбы, где одну руку надо держать плотно прижатой к пояснице, действовать можно только одной рукой. Здесь большее значение приобретает умение двигаться, чувствовать движение противника, использовать его инерцию.
    Наши ребята очень часто играют на бревне, которое на определенной высоте над землей вколочено.

    ПЕТУШКИ
    На площадке чертят круг. В кругу стоят двое играющих. Каждый из играющих встает на одну ногу, другую сгибает в колене. Руки за спиной, согнуты в локтях, как "крылышки"
    Задача играющих - вытолкнуть противника из круга, не используя при этом руки и стоя на одной ноге.
    (Толкают друг друга плечами).
    После мужичков поощрить девчонкам надо. Встают в две шеренги руки скрепляют между собой и один боец разгоняется и прыгает на руки толпы-его по цепочке перекидывают вперед. Впереди его девушка целует. И так все желающие.
    Игра «Пламя костра»
    Игра заключается в том, чтобы удачнее и быстрее перепрыгнуть через костер, пройдя всю эстафету.
    У каждой команды есть свой «костер » — два игрока со скакалкой. По сигналу они натягивают скакалку перед первым игроком, который перешагивает через нее. «Костры» перебегают вперед и опять натягивают скакалку перед игроком. Таким образом они движутся до конца дистанции, обратно возвращаясь бегом.

    игра поровозик\
    Вед: Как у наших у ворот, закружился хоровод
    Вертится да кружиться, с кем же он подружится!
    Предлагаем всем подружиться по две команды, в одной команде толь ко женская половина праздника, а в другой мужская половина. Разделились? Молодцы! А теперь сильная половина образовывает воротики, а девицы-красавицы паравозик. И под музыку поехал наш паравозик через ворота, а ворота то поднимаются, то опускаются по ниже.
    Музыкальное сопровождение
    Вед: А сейчас перед вами такая задача, разбейтесь на круги так , чтобы в каждом кругу было по две пары. И так все готовы, теперь соберитесь с мыслями и запоминайте движения пляски \4притопа правой ногой, 4 левой, восемь шагов по кругу, потом скрестились руками и четыре шага в одну сторону вокруг себя, 4 в другую, теперь сделали воротики и проходит одна пара, затем другая и опять первая пара, затем другая и опять встали в общий круг. А теперь все это под музыку. И приготовились.
    Игра горелки
    ОРЕЛКИ
    Гори, гори ясно,
    Чтобы не погасло.
    Глянь на небо -
    Птички летят,
    Колокольчики звенят:
    Диги - дон, диги - дон,
    Выбегай из круга вон!

    Горящий стоит спиной к ручейку. Стоящие в последней паре ребята бегут в разные стороны. Их задача -взяться за руки , но уже впереди горящего . Горящий догоняет одного из них. Пойманный становится горящим.
    Эту игру из детской забавы можно превратить в вечорошную поцелуйную , когда ручеек образуют пары - парень с девушкой . Горящий -тоже парень . Удастся ему догнать девушку и поцеловать до того , как пара соединится , значит, он забирает ее с собой , образуя новую пару в ручейке. Горит парень, который не сумел встретиться со своей девушкой.
    Заплетание косичек
    Береза, ленты -2 набора по 1.5 метра
    Музыкальное сопровождение
    2 приза победившей паре
    Вед: Есть еще один красивый обряд. От праздника «Красной горки» до Петра и Павла березку славят, величают да украшают.Давайте и мы украсим нашу березку красивыми лентами , заплетем ей косы. Приглашаем две пары, кто умеет косички плести. Какая пара быстрее косичку заплетет, та и приз заберет. Приготовились парочки, обнялись, за ленточки взялись
    Заплетание косичек ногами
    2 комплекта для заплетания
    Музыкальное сопровождение
    4 приза победившей команде
    Вед: Поупражнялись в плетение косичек, теперь каждая пара что участвовала, позовет себе на подмогу еще по 2 человека. Вам предстоит попробовать свои силы в заплетании косичек теперь уже ногами. Один держит, а остальные трое одевают резиночки на ноги и сначалом музыки начинают заплетать. Чья команда первой заплетет, та и приз заберет
    Вечерние игры
    Конкурс рыбаки
    Два парня задание кто больше наловит рыбок-девушек.потом вместе с ними можно устроить эстафету на метле по типу ведьмы. Один бежит на метелке до опред места, возвращается за вторым, бегут вдвоем и так пока вся команда. ШУТОЧНАЯ ЭСТАФЕТА – «туда – сюда…», две команды проходят эстафету двумя способами, необычность данной эстафеты заключается в прохождении ее в обратной последовательности… Продолжительность конкурса: 20 минут
    Выигрывает парень.
    игра «Водолей»
    В день Ивана Купалы все традиции имеют тесную связь с водой. Самый распространенный из обрядов, дошедших до наших дней, — обливание водой прохожих.
    На начало дистанции обычно ставят ведра, наполненные водой, а на финиш — пустые ведра. Первый игрок зачерпывает поварешкой воду и бежит до пустого ведра, выливает в него воду, возвращается и передает поварешку следующему участнику. Команда, которая быстрее заполнит свое ведро или по истечении времени (3—5 мин) будет иметь большее количество воды в своем ведре , выигрывает.
    ХОХОЛКИ
    Перед игрой напомнить женщинам участницам, что мужчины, как и птицы наиболее привлекательны в брачный период.
    Пусть каждая участница выберет себе на время игры мужчину и создаст из него самого нахохлившегося.
    Для этого дамам раздаются разноцветные резинки для волос их задача из волос мужчин с помощью резинок оформить как можно больше хохолков. Спутнице самого нахохлившегося вручается приз.
    ДВОЕ В ХУЛАХУПЕ, ИЛИ ШЛЮПКА НА ДВОИХ – конкурс на пластичность и гибкость… в шутливой форме…

  15. #29
    Местный Аватар для rob1962
    Регистрация
    29.04.2009
    Сообщений
    125
    Поблагодарил Поблагодарил 
    0
    Поблагодарили Поблагодарили 
    9
    Поблагодарил в

    5 сообщениях

    По умолчанию

    Вот еще сценарий на Белоруском языке. Будем проводить в этом году. Может кто чем дополнит.Буду благодарен.

    Сцэнарый народнага свята Купалле
    Дзівосы у купальскую ноч
    Бераг возера. Пач: 22.00.
    Да пачатку свята, у запісу, гучаць беларускія народныя мелодыі, на беразе возера складзена вялікае вогнішча, галоўная сцэна аздоблена вянкамі і зелянінай. Гучаць пазыўныя свята. На сцэну выбягаюць скамарохі.
    1.- Добры вечар, дзяды і малойцы,
    Гарадскія і вяскоўцы,
    Дзяўчаткі прыгожыя,
    Хлопцы прыхожыя,
    2. Дзеці малыя, бабы старыя!
    Сціплыя і ўдалыя,
    Рудыя і брунеты,
    У каго грошы ёсць, і ў каго іх нету!
    1. Цвярозыя і падпіўшыя,
    Хто прыехаў на машыне
    І хто дабраўся на мятле.
    У каго ёсць лысіна, а ў каго - дача,
    Усіх вас чакае вялікая ўдача!
    2. Таму што сёння дзень такі,
    Што ні даць, ні ўзяць:
    Бо сюды народу панаехала
    Свята купальскае сустракаць!
    Разам. А зараз вочы шырэй раскрываем – купальскае свята пачынаем!
    ( у суправаджэнні цвета-музыкі, на сцэне выконваецца кароткі танец русалак)
    У канцы танца русалкі выводзяць на сцэну Вадзяніка.


    Вадзянік: Я вадзянік, я вадзяны.
    А як дакладней, то сухі.
    Пад пахаю 120, у аптэку не дабрацца.
    Эх, жыццё маё бляшанка.
    Засохла ўсё балота.
    А я б папіў, а я б папіў, папіў вады ахвотна !
    ( Да яго падыходзіць вядучая)
    Вядучы: Добрай ночы ўсім! Глянце на гэта цуда! Вадзянік засох!
    Як жа нам яго ажывіць, можа чарачку наліць?

    Вадзянік: Не, я гэтага не хачу, вось калі б вы мяне паважалі, тады
    іншая справа!

    Вядучы: Дык хто ж цябе не паважае і чаму?

    Вадзянік: Дык я раз-пораз чую: калі б ты быў Гарэлачны або Піўны, тады
    іншая справа. Мы б цябе паважалі. А так ні рыба, ні мяса. Вада адна.

    Вядучы: Тут табе такога ніхто не скажа. Не хвалюйся!

    Вадзяны: А вы дакажыце, што мяне паважаеце, выпіце за маё здароўе.
    ( разам з вядучым праводзяць конкурсы)
    1) Вадзянік з конкурсам (выпіць дарослым - піва, дзецям - сок)
    2) Конкурс «Лепшая камандная праца». (2 ч.ложки з вяроўкай)
    Дзве каманды павінны «прышыць» ўсіх членаў каманды адзін да аднаго. Замест іголкі выкарыстоўваецца гарбатная лыжка, да якога прывязана нітка. «Прышывала» можна праз папружку, лямку, пятлю на штанах. Выйграе тая каманда, члены якой хутчэй «прышыюць»адзін аднаго
    Вадзянік:.Малайцы! У гэтай глушы
    Пагулялі ад душы!
    Весела стала – смага прапала!
    А каб вам было больш прыемна адпачываць
    Зараз мае русалкі будуць танцаваць!
    Сустракайце маіх азёрных прыгажунь !
    ( Танец,у канцы якога русалкі разам з вадзяніком пакідаюць сцэну)



    Вядучая. А ці ведаеце вы, паважаныя сябры, што на Івана Купала, нашы продкі рабілі абрадавую вячэру!
    Вось і мы сёння ўсім светам
    Разгарнулі абрусы-самаборы, гэта значыцца, нашы гандлёвыя кропкі!
    Тут ёсць ўсё, што зямля-матухна ў гэтым годзе дала!
    Хлеб прама з пячы, булачкі гарачы!
    Ёсць і блінцы - бліны, страва нашай даўніны.
    Ну а да чарачкі вінца, не пашкодзіла б сальца!
    Каўбаса і бужанінка, палюбуйцеся - карцінка!
    Смачны ёсць мясны булён, сёння пье яго раён.
    Так што, хопіць госці сумаваць,
    Будзем яйкі раздаваць.
    ( Бярэ рашотку з яйкамі, у гэты час пад “страшную” музыку з’яўляецца Кашчэй)

    Кашчэй: Пакуль Кашчэй над златам чахне
    У іх, глядзі-ка, шашлычком пахне.
    Зараз выстраю ўсіх у кальцо
    І буду я шукаць яйцо.
    ( У гэты час на сцэну выходзіць вядучы у народным касцюме)
    Вядучы: Добрай ночы усім! (Звяртаецца Да Кашчэя) У чым справа?

    Кашчэй: Вы дуб на дровы спілавалі -
    Што - ёсць у вас на гэта права?
    Я вам дараваў і свой куфарэц -
    Вы ў ім зварылі халадзец.
    Потым прыдумаў чыйсьці розум
    Дзіцяці заячы касцюм.
    Дасталі зайчыка майго,
    Каб хвосцік зрабіць з яго!
    Я прамаўчаў, а вы раз пяць
    Паспелі качку абабраць.
    Хай нават з'елі вы яе
    Але ж дзе скарбы усе мае?
    Адкажы, цяпе ты зайка:
    Куды падзелі маё яйка?

    Вядучая. Я, вядома, не ўпэўненая, але, па-мойму, вашыя яйкі усё на месцы.
    Але, калі не, то мы зараз сходзім да крамы і возьмем для вас хоць дзесяток!
    Кашчэй: Што вы, казак не чыталі?
    Што за брыдкія слаўцы!
    Смерць Кашчэя у тым яйку
    У іголцы на канцы!!!

    Вядучая: Ну так адразу б і сказалі. Мяркуючы па тым, што вы жывыя і здаровыя,яйкі вашыя ў бяспецы! Таму запрашаем вас, да нас на
    свята.
    Кашчэй: Дык я з задавальненнем. Я ж да вас не з пустымі рукамі, я для вас
    конкурс падрыхтаваў.
    1) Конкурс з Кашчэем. (Пранясі яйка)
    2) Конкурс «Аказваецца, яны - блізняты» (чаравікі, газеты, пакеты)
    Могуць удзельнічаць пары. Два чалавекі падыходзяць адзін да аднаго, адзін бярэ за стан партнёра правай рукой, другі - левай. У кожнага партнёра застаецца адна свабодная рука. Партнёрам варта зашнураваць чаравік, обвернуть яго газетай і пакласці ў пакет.
    3) Конкурс «скарбашукальнік» (міскі з мукой, сурвэткі на шыю, цукеркі)
    Удзельнічаюць 3 - 4 чалавекі. Кожнаму павязвалі сурвэткі на шыю і выдаецца міска з мукой, у якой схаваныя па 3 - 5 цукерак. Іх трэба «адкапаць» без дапамогі рук. Перамагае самы хуткі «здабытчык».
    ( Кашчэй узнагароджвае пераможцаў прызамі)
    Кашчэй: Малайцы, удзельнічкі!
    У гульнях усе спецыялісты!
    Ну а зараз,заспяваюць, мае лепшыя артысты.
    ( Нумар самадзейнасці)
    Гучаць «Прыпеўкі бабак ежек» з м \ ф "Лятучы карабель» і на пляцоуку перад сцэнай выбягаюць Бабкі Ежкі, па дваіх на мятле, у “пасажыраў” бутэлькамі з вадой ў руках, і пачынаюць бегаць па крузе, ліцца вадой на гледачоў,крыўляцца і танцаваць. Затым забягаюць на сцэну.
    Вядучая (спрабуе ўтаймаваць Бабак ёжак): А вы што тут робіце? Навошта прыйшлі няпрошаныя на свята? Чаму шуміце і перашкаджаеце?
    1-я Баба Яга: А Іван Купала гэта і наша свята таксама. Мы ў гэтую ноч на шабаш збіраемся!
    2-я Баба Яга: Дык мы б міма праляцелі, калі б мятла не заглохла.

    Вядучы: А ну дайце-ка паглядзець на вашу мятлу ... (Бярэ ў адной і Бабок мятлу з усіх бакоў аглядае яе). Па-мойму, цалкам спраўная.
    1-я Баба Яга: Ну, падумаеш, зманілі драбніцу. Адпачыць вырашылі.
    2-я Баба Яга: Ці думаеце гэта так проста на мятле лётаць? Паспрабавалі б самі.
    Вядучы: А можа, і, праўда, паспрабуем? Калі мятлу даверыце.
    1-я Баба Яга: А чаму ж і не даверыць? Хоць абедзве бярыце.
    Вядучая (звяртаючыся да прысутных): Тады давайце зберам дзве каманды з роўным колькасцю ўдзельнікаў, пажадана больш трох.
    Бабкі Ежки ўручаюць кожнай камандзе мятлу і вядзерца
    (Можна дзіцячае)якое будзе гуляць ролю ступы

    Вядучая: Задача кожнага члена каманды прайсці да крэсла стоячы адной нагой у вядры і абапіраючыся на мятлу. Прайшоўшы дыстанцыю, гулец бегам вяртаецца на старт і перадае вядро наступнаму ўдзельніку каманды. Выйграе тая каманда, якая першай скончыць эстафету. На старт. Ўвага. Марш.
    Эстафета праходзіць пад музыку
    з м \ ф "Лятучы Карабель»

    1-я Баба Яга (з зайздрасцю): Ай да малайцы хлопцы! Вунь як спрытна спраўляюцца з мятлой і ступай!
    2-я Баба Яга (злосна): А ну вярніце-ка, чужы сродак перамяшчэння!Яшчэ зломіце, няўклюды, а нам яшчэ на шабаш ляцець і назад (адбірае сваю мятлу і мятлу сваёй спадарожніцы). Мы і так тут шмат часу выдаткавалі!
    Вядучая: Гэта вы самі вінаватыя. Вас ніхто сюды не запрашаў. Але дзякуй за вясёлую эстафету.
    Бабкі Ежки садзяцца на мётлы і ўцякаюць.
    Вядучы: Якія нявыхаваныя! Нават не развіталіся.
    Вядучая (глядзіць на гадзіннік): Ой, сябры ... З-за падкопаў усякай нечысці мы ледзь не прапусцілі галоўныя гулянні.
    Вядучы: А галоўныя гулянні звычайна праводзіліся на беразе рэчкі ці возера. Там ўсталёўвалася спецыяльна ссечаная бяроза, якія дзяўчаты ўпрыгожвалі кветкамі і стужкамі. Вось і ў нас ёсць нават два рытуальных дрэвы (дзве невялікія бярозкі). А яшчэ ў нас ёсць стужкі і кветкі (штучныя). Я спадзяюся, што сярод тут прысутных дзяўчат знойдуць дзве жадаючыя іх ўпрыгожыць. А так як часу ў нас няшмат, мы будзем рабіць гэта на хуткасць. ( запрашаюцца удзельніцы)Падрыхтаваліся, пачалі.
    Конкурс праходзіць пад музыку «У полі бяроза стаяла».
    Пераможца атрымлівае прыз.
    Вядучая: Як вядома, абавязковым атрыбутам купальскай ночы былі ачышчальныя вогнішчы. Вакол іх скакалі, праз іх скакалі: хто найбольш удала і вышэй, той будзе больш шчаслівы. Сумесны скачок праз вогнішча быў свайго роду праверкай пары на трываласць, калі падчас яго хлопец і дзяўчына не рашчапілі рук, лічылася што пара склалася.
    Вядучы: А нарыхтоўка дроў для гэтых цудадзейных вогнішчаў лічылася абавязкам юнакоў. Нашы дзяўчаты са сваёй задачай справіліся: купальскае дрэва ўпрыгожылі. Надышоў час маладых людзей паказаць сябе і сабраць дровы для ачышчальнага вогнішча. Замест дроў мы раскідалі па сцэне сухія галінкі. А юнакі з ліку гледачоў будуць іх збіраць. І каб было цікавей, зробім спаборніцтва. Хто з вас збярэ больш галінак той і выйграе.
    ( праводзіцца гульня, пераможца атрымлівае прыз)
    Вядучая: Спадзяюся, вы добра павесяліліся. Стаміліся, давайце-ка адпачнём, а потым прыступім да галоўнай дзеі нашага свята. Для вас спявае_________________________________________________
    Вядучая: А зараз наступае кульмінацыйны момант нашага свята! Мы будзем запальваць купальскае вогнішча!
    ( Выходзяць скамарохі з факеламі у руках)

    Вядучы.Але перад тым, мы павінны разам з вамі заклінане сказаць:
    Каб не было ў жыцці зла
    Каб гора і бяда згарэлі да тла
    Каб зайздрасці не было месца
    Каб маркоце і сумоце было цесна
    Каб знікла ўсякая гадасць
    А засталася толькі радасць
    Заклінанне разам паўтараем і здороў’я ўсім жадаем!
    Сумоты – згарайце
    Хваоробы – знікайце
    Радасць - прыхадзі
    Здароў’е – прынасі!
    ( Скамарохі запальваюць факелы,пад мелодыю Купальская ночка, усе ўдзельнікі ідуць і раскладаюць цэнтральнае вогнішча,каля якога за тым водзяць купальскі карагод.)

    Дыктар. Вялікім Купальскім агнем,
    Мы зараз сэрцы закранем
    Каб чысты дух людскі
    У нас быў вечна малады.
    Ты Энергіяй Любові
    Душы светам наталі
    Асвяці душы дыханне
    Будзе свет на ўсёй зямлі!

    Далей праводзіцца танцавальна- гульнёвая частка праграмы. Спіс купальскіх гульняў і рэквізіт прыкладаецца.


    ФІНАЛ.(Раніца)
    ( Пад музыку цымбал,на сцэну выходзіць “сонечная пара”, хлопец і дзяўчына ў народных касцюмах)
    Благаслаўленне.
    Сонечная пара станавіцца ў цэнтр сцэнытварам адзін да аднаго і вядучыя даюць ім 2 свечкі (запаленыя).
    ( Тэкст гучыць у запісу)
    МУЖ.Маё каханне цябе сагрэе,
    Падорыць роду рай зямны
    Запылае зоркай новай,
    Найярчэйшай на зямлі.

    ЖАН.Маё Каханне Сусвет святлом напоўніць,
    І разальецца па Зямлі,
    Кране цябе пяшчотным ветрам,
    Прамянём абудзіць на зары!

    Пасля слоў, вядучыя, ускладаюць ім на галовы вянкі, бяруць іх рукі ў свае, злучаюць і падымаюць уверх са словамі

    Вы Сонцам шлюбаваныя - Любоўю,
    Вы народжаны адзін аднаго дапаўняць.
    Вы небам звязаны, зямлёю.
    Вам у сусвеце вечнымі належыць стаць!




    Благаслаўленне Мары,
    Благаслаўленне Любові,
    Сонечная пара прымі!
    На вас цяпер раўняцца павінны мы,
    І старацца ў вас кахання святло пераняць.
    Каб самымі шчаслівымі на ўсёй зямлі нам стаць,
    ( Усе ідуць да берага возера,дзе падпальваюць сваімі свечкамі свечку на сваім плыце і перадаюць кожны ў свой бок свечкі каб змаглі падпаліць свечкі на сваіх плоціках іншыя людзі. Сонечная пара першымі апускаюць плоцік на ваду ў гэты час гучыць дыктарскі тэкст.
    Дыктар:Полымя яркае агню,
    Ты як, вада жывая,
    Раскажы нябёсам
    Тое, пра што мы марым!
    Сваёй сілаю святой,
    Мары хай напоўняцца
    І жаданні усе нашы
    Найхутчэй хай споўняцца!

    Калі ўсе адпусцяць свае плоцікі вядучыя развітваюцца з гледачамі.

  16. #30
    Новичок
    Регистрация
    19.06.2013
    Адрес
    Postavy
    Сообщений
    2
    Поблагодарил Поблагодарил 
    0
    Спасибо Поблагодарили 
    1
    Поблагодарил в
    1 Post

    По умолчанию

    Как то не очень хорошо "приписывать" себе чужие сценарии. Возможно верхняя часть сценария и ваша, где идут рассуждения о празднике Ивана Купалы и Аграфены Купальницы, но начиная с момента появления девчат-это мой сценарий "Купальские перевёртыши", который опубликован в журнале "Чем развлечь гостей" №4, 2009. Всё это можно уточнить, набрав в поисковике. Кстати, в этом журнале напечатано около 10 моих сценарных разработок на разные темы.Хороший журнал, жаль в Беларуси нет подобного издания!
    С уважением Галина Бразюль ))

Страница 2 из 3 ПерваяПервая 123 ПоследняяПоследняя

Социальные закладки

Социальные закладки

Ваши права

  • Вы не можете создавать новые темы
  • Вы не можете отвечать в темах
  • Вы не можете прикреплять вложения
  • Вы не можете редактировать свои сообщения
  •  
Яндекс.Метрика free counters Рейтинг@Mail.ru