PDA

Просмотр полной версии : Робота з дітьми раннього віку в ДНЗ



Страницы : [1] 2

МИХАЙЛОВНА T
05.09.2010, 06:52
Здравствуйте уважаемые коллеги из Украины, работающие с детками раннего возраста!
Предлагаю в этой теме делиться своими наработками, конспектами ,материалом, который можно использовать в работе с детьми раннего возраста.
По себе знаю, что найти такой материал , да еще и на украинском языке довольно проблематично. Давайте будум помогать друг другу!

МИХАЙЛОВНА T
05.09.2010, 06:56
Конспекты занятий по конструированию , делала для себя, может, кому пригодится.
Тема: “ Доріжка для ляльок”.

Мета: Ознайомити дітей з будівельним матеріалом – цеглинкою. Вчити розташовувати цеглинки по горизонталі, щільно прикладаючи одну до одної вузьким ребром. Розвивати інтерес до побудови.
Словник: йде, цеглинка, доріжка.
Матеріал: 5 цеглинок, ляльки.

Хід заняття:

Вихователь, звертаючись до дітей, говорить,що сьогодні вони будуть будувати доріжку.
Пропонує дітям повторити:
- Що ми сьогодні будемо будувати ?( Доріжку ). Доріжку ми будемо будувати з цеглинок червоного кольору. З чого ми будемо будувати доріжку? ( Питає 3-4 дітей ). Правильно, з цеглинок. З цеглинок якого кольору ? ( Червоного ).
Вихователь будує доріжку і пояснює :
- Подивіться, як потрібно будувати доріжку. Кладу одну цеглинку, а тепер до неї щільно прикладаю ще одну цеглинку, і ще одну. Ось яка в нас вийшла гарна доріжка! По цій доріжці буде гуляти наша лялька Оленка. Вона йде по доріжці : туп- туп. Гарна у нас вийшла доріжка, Оленці вона дуже сподобалася. А тепер, діти , спробуйте самі побудувати доріжку. Зараз я всім дам червоні цеглинки: і Сергійку, і Наталочці, і Данилку.
Діти будують доріжку, а вихователь пояснює і допомагає кожному індивідуально. Вихователь пропонує дітям провести ляльку по доріжці , промовляючи при цьому: туп-туп. Діти бавляться з лялькою, вихователь читає російську народну пісеньку:

Маленькі ніжки
Швидко край доріжки –
Туп-туп-туп.

Навчити дітей в кінці заняття складати будівельний матеріал в коробку.

МИХАЙЛОВНА T
05.09.2010, 06:57
Тема: “Колії для потяга”.

Мета: Вчити щільно прикладати цеглинки одну до одної вузькою стороною в два ряди, зберігаючи між рядами рівну відстань.
Словник: цеглинка, потяг, колії.
Матеріал: 6 цеглинок, іграшковий потяг.

Хід заняття:

Вихователь говорить дітям, що сьогодні вони будуть будувати колії для потяга. Пропонує повторити:
- Що ми сьогодні будемо будувати ?( Колії для потяга ). Колії ми будемо будувати з цеглинок синього кольору. З чого ми будемо будувати колії? ( З цеглинок ) . Якого кольору цеглинки ? (Синього).
- Колії складаються з двох вузеньких доріжок. Подивіться,як потрібно розташувати цеглинки, щоб отримати вузьку доріжку. Кладу одну цеглинку, а тепер до неї щільно прикладаю ще одну цеглинку, і ще одну. Ось яка в нас вийшла гарна доріжка! А тепер поряд з нею потрібно побудувати ще одну таку доріжку, щоб отримати колії і поїзд міг по них проїхати.
- А тепер, діти , спробуйте самі побудувати доріжку. Зараз я всім дам сині цеглинки: і Сергійку, і Наталочці, і Данилку.
Діти будують доріжку, а вихователь пояснює і допомагає кожному індивідуально, контролює правильність приєднання цеглинок. Коли діти побудують колії, вихователь обіграє споруду : потяг везе лялькам подарунки.


Паровозик іде,
І пихтить, і гуде,
Ту-ту-ту, та-та-та,
Він усіх малят віта.

МИХАЙЛОВНА T
05.09.2010, 06:57
Тема:” Гараж для машини”.

Мета: вчити дітей ставити цеглинки на довгу вузьку сторону, замикаючи простір , зверху класти дві цеглинки на перекриття.
Словник: будувати, гараж, цеглинка.
Матеріал: 5 цеглинок зеленого кольору, машина, лялька.

Хід заняття:

Вихователь, звертаючись до дітей, говорить :
- Діти, до нас в гості завітала лялька, вона приїхала на вантажній машині. А в машині у неї – будівельний матеріал. Давайте в неї запитаємо, що вона хоче побудувати? (Вихователь нахиляється до ляльки ). Знаєте, що вона відповіла? Вона хоче, щоб ми збудували гараж для машини.
- Зараз я вам покажу, як потрібно будувати гараж. Спочатку потрібно розвантажити машину. ( Вихователь разом з дітьми дістають з машини будівельний матеріал – кубики та цеглинки).Діти, що це? ( Кубик ).Якого він кольору? (Червоного ).А це що? (Цеглинка).Якого вона кольору? ( Зеленого).Давайте виберемо всі цеглинки. А тепер збудуємо гараж.
- Подивіться, спочатку я ставлю цеглинку на вузьку довгу сторону, до неї з одного та з іншого боку ставлю ще дві цеглинки. Це стіни. Зверху кладу дві цеглинки - це дах. Подивіться, який гарний гараж вийшов! Ляльці він дуже сподобався.
- А тепер спробуйте самостійно побудувати гараж.
Діти будують гараж, а вихователь пояснює і допомагає кожному індивідуально, контролює правильність приєднання цеглинок. Коли діти побудують споруди, вихователь обіграє споруду : машина заїжджає в гараж.

В кожної машини
Справи та турботи,
Кожна поспішає
Зранку на роботу.
“Виїжджай, машино,
З гаража мерщій”,-
За кермом машини –
Як завжди, - водій.

МИХАЙЛОВНА T
05.09.2010, 06:58
Тема:” Гараж для великої та маленької машини”.

Мета: вчити дітей ставити цеглинки на довгу вузьку сторону, замикаючи простір , зверху класти дві цеглинки на перекриття; співвідносити будівлю з іграшкою
Словник: будувати, великий гараж, маленький гараж, цеглинка .
Матеріал: 5 великих цеглинок, 5 маленьких цеглинок, велика машина, маленька машина.

Хід заняття:

Вихователь говорить, звертаючись до дітей :
- Діти, у вас на столі стоять машинки - велика та маленька. Покажіть велику машинку. А тепер покажіть маленьку машину. Давайте збудуємо для них гаражі, щоб вони могли сховатися від дощу. Який гараж треба збудувати для великої машинки ? (Великий) . З яких цеглинок ми будемо його будувати ? ( З великих). Давайте виберемо великі цеглинки. Якого вони кольору? ( Синього ). А який гараж ми збудуємо для маленької машини ? (Маленький ).Якого кольору маленькі цеглинки ? ( Червоного ).
- Давайте спочатку збудуємо гараж для великої машини. Подивіться, спочатку я ставлю велику цеглинку на вузьку довгу сторону, до неї з одного та з іншого боку ставлю ще дві великі цеглинки. Це стіни. Зверху кладу дві цеглинки - це дах. Подивіться, який гарний гараж вийшов! ( Аналогічно будують гараж для маленької машини з маленьких цеглинок).
- А тепер спробуйте самостійно побудувати гаражі для машин.
Діти будують гаражі, а вихователь пояснює і допомагає кожному індивідуально, контролює правильність приєднання цеглинок. Коли діти побудують споруди, вихователь обіграє споруду : машини заїжджають в гараж.

Я машину заведу,
По дорозі поведу,
Нею я керую вправно,
Бо шофер я дуже славний.
Ж-ж-ж – гуде моя машина,
Крутяться колеса – шини.

МИХАЙЛОВНА T
05.09.2010, 06:58
Тема: “Широка та вузька доріжка”.
Мета: продовжувати вчити дітей розташовувати цеглинки по горизонталі, щільно прикладаючи одну до одної вузьким ребром (вузька доріжка ) та широким ребром ( широка доріжка).
Словник: доріжка вузька, широка.
Матеріал: цеглинки, дві ляльки – велика і маленька.

Хід заняття :

До дітей в гості приходять ляльки Катруся і Оленка. Діти бавляться з ними, вихователь читає російську народну потішку “Маленькі ніжки”:
Маленькі ніжки
Швидко край доріжки
Туп-туп-туп.
Великі ноги
Мляво край дороги –
Туп-туп-туп.
- Малята, давайте зробимо для ляльок доріжки, щоб вони не забруднили чобіток під час дощу. Катруся велика чи маленька? (Велика ). А Оленка? ( Маленька).Яку доріжку треба збудувати для Катрусі : широку чи вузьку? ( Широку ). А для Оленки ? ( Вузьку ).
Діти працюють разом з вихователем. Вихователь спонукає дітей класти цеглинки горизонтально,щільно притуляючи їх одна до одної широким ребром ( широка доріжка ) та вузьким ребром (вузька доріжка ).
- Які гарні у нас вийшли доріжки! Де широка доріжка? А де вузька доріжка?
Вихователь пропонує дітям провести ляльок по доріжках .
Узулися ніженьки
У новенькі чобітки,
І простують ніжки
Прямо вздовж доріжки.
Ви крокуйте, тупайте,
Чобітками гупайте,
Та в калюжу не ходіть,
Чобітків не забрудніть !

МИХАЙЛОВНА T
05.09.2010, 06:59
Тема”Дорога для машини”.

Мета: вчити розташовувати цеглинки по горизонталі, щільно прикладаючи одну до одної широким ребром; розвивати інтерес до побудови.
Словник: їде, цеглинка, широка доріжка.
Матеріал: 5 цеглинок, машинки.

Хід заняття:

Вихователь, звертаючись до дітей, говорить,що сьогодні вони будуть будувати доріжку.
Пропонує дітям повторити:
- Що ми сьогодні будемо будувати ?( Доріжку ). Доріжку ми будемо будувати з цеглинок жовтого кольору. З чого ми будемо будувати доріжку? ( Питає 3-4 дітей ). Правильно, з цеглинок. З цеглинок якого кольору ? ( Жовтого ).
Вихователь будує доріжку і пояснює :
- Подивіться, як потрібно будувати доріжку. Кладу одну цеглинку, а тепер до неї щільно прикладаю ще одну цеглинку, і ще одну. Ось яка в нас вийшла гарна доріжка! По цій доріжці буде їхати машина. Гарна у нас вийшла доріжка .А тепер, діти , спробуйте самі побудувати доріжку. Зараз я всім дам жовті цеглинки: і Сергійку, і Наталочці, і Данилку.
Діти будують доріжку, а вихователь пояснює і допомагає кожному індивідуально. Вихователь пропонує дітям провести машинку по доріжці , промовляючи при цьому: бі - бі.

Сірий заєць, білий кріль
Завели автомобіль.
Зайченят насіло густо,
Їдуть в поле по капусту.

МИХАЙЛОВНА T
05.09.2010, 07:15
Вот такой материал выставила у себя в раздевалке. Спасибо авторам за использованные мной фоны.
http://s002.radikal.ru/i200/1009/e1/e33389095179t.jpg (http://radikal.ru/F/s002.radikal.ru/i200/1009/e1/e33389095179.png.html)http://s54.radikal.ru/i143/1009/37/0f5cea44ad22t.jpg (http://radikal.ru/F/s54.radikal.ru/i143/1009/37/0f5cea44ad22.png.html)http://i079.radikal.ru/1009/69/da821a407052t.jpg (http://radikal.ru/F/i079.radikal.ru/1009/69/da821a407052.png.html)

Люба1001
12.09.2010, 07:16
Очень хорошая тема, но к сожалению, пока поделиться мне нечем, т.к. только пришла работать в детский садик и поставили меня на 1 младшую группу(ранний возраст).Уважаемые воспитатели Украины, поделитесь своими наработками.Заранее всем спасибо

irinkka
12.09.2010, 13:29
здравствуйте, Михайловна Т, подскажите как вставить материал? у маня есть материал для работы с родителями на укр. языке. Не знаю как выставить

МИХАЙЛОВНА T
13.09.2010, 03:40
здравствуйте, Михайловна Т, подскажите как вставить материал? у маня есть материал для работы с родителями на укр. языке. Не знаю как выставить

Посмотрите в разделе БЕСЕДКА - КАК СДЕЛАТЬ,ЧТОБЫ ВАШИ ИЗОБРАЖЕНИЯ СТАЛИ ДОСТУПНЫ ДРУГИМ. Буду очень рада Вашей помощи, думаю, что не только я.

МИХАЙЛОВНА T
18.09.2010, 20:26
http://i076.radikal.ru/1009/a9/47e8c405039ft.jpg (http://radikal.ru/F/i076.radikal.ru/1009/a9/47e8c405039f.jpg.html)http://s005.radikal.ru/i209/1009/d2/ee4d94b6ee61t.jpg (http://radikal.ru/F/s005.radikal.ru/i209/1009/d2/ee4d94b6ee61.jpg.html)http://s53.radikal.ru/i139/1009/65/0fc07ade27det.jpg (http://radikal.ru/F/s53.radikal.ru/i139/1009/65/0fc07ade27de.jpg.html)http://s44.radikal.ru/i103/1009/ae/5af7df03b000t.jpg (http://radikal.ru/F/s44.radikal.ru/i103/1009/ae/5af7df03b000.jpg.html)

Добавлено через 2 минуты
http://s59.radikal.ru/i166/1009/2a/297b137565det.jpg (http://radikal.ru/F/s59.radikal.ru/i166/1009/2a/297b137565de.jpg.html)http://i054.radikal.ru/1009/aa/35be1edae738t.jpg (http://radikal.ru/F/i054.radikal.ru/1009/aa/35be1edae738.jpg.html)
http://s41.radikal.ru/i093/1009/1b/9904edc1ef66t.jpg (http://radikal.ru/F/s41.radikal.ru/i093/1009/1b/9904edc1ef66.jpg.html)http://s001.radikal.ru/i194/1009/64/7676cb358745t.jpg (http://radikal.ru/F/s001.radikal.ru/i194/1009/64/7676cb358745.jpg.html)

МИХАЙЛОВНА T
19.09.2010, 05:55
http://s46.radikal.ru/i111/1009/5d/f4eb8cf12e3ft.jpg (http://radikal.ru/F/s46.radikal.ru/i111/1009/5d/f4eb8cf12e3f.jpg.html)http://s54.radikal.ru/i145/1009/6f/d5a7e893a1e1t.jpg (http://radikal.ru/F/s54.radikal.ru/i145/1009/6f/d5a7e893a1e1.jpg.html)http://s55.radikal.ru/i149/1009/09/bdf52162d9abt.jpg (http://radikal.ru/F/s55.radikal.ru/i149/1009/09/bdf52162d9ab.jpg.html)http://s39.radikal.ru/i083/1009/ea/2b614a52cc02t.jpg (http://radikal.ru/F/s39.radikal.ru/i083/1009/ea/2b614a52cc02.jpg.html)http://s42.radikal.ru/i096/1009/25/0b3f5d816b36t.jpg (http://radikal.ru/F/s42.radikal.ru/i096/1009/25/0b3f5d816b36.jpg.html)http://i080.radikal.ru/1009/88/ec9ea39287a3t.jpg (http://radikal.ru/F/i080.radikal.ru/1009/88/ec9ea39287a3.jpg.html)http://s53.radikal.ru/i140/1009/17/e2f099c86498t.jpg (http://radikal.ru/F/s53.radikal.ru/i140/1009/17/e2f099c86498.jpg.html)

МИХАЙЛОВНА T
19.09.2010, 05:58
http://s07.radikal.ru/i180/1009/4c/101cecb14acat.jpg (http://radikal.ru/F/s07.radikal.ru/i180/1009/4c/101cecb14aca.jpg.html)http://s005.radikal.ru/i211/1009/e2/574fcbd06655t.jpg (http://radikal.ru/F/s005.radikal.ru/i211/1009/e2/574fcbd06655.jpg.html)http://s52.radikal.ru/i137/1009/03/9bc94ed8e707t.jpg (http://radikal.ru/F/s52.radikal.ru/i137/1009/03/9bc94ed8e707.jpg.html)http://s001.radikal.ru/i194/1009/fc/63395bfc1647t.jpg (http://radikal.ru/F/s001.radikal.ru/i194/1009/fc/63395bfc1647.jpg.html)http://s52.radikal.ru/i135/1009/e7/af89d33e4833t.jpg (http://radikal.ru/F/s52.radikal.ru/i135/1009/e7/af89d33e4833.jpg.html)http://s006.radikal.ru/i215/1009/31/a5e0455524ddt.jpg (http://radikal.ru/F/s006.radikal.ru/i215/1009/31/a5e0455524dd.jpg.html)http://i076.radikal.ru/1009/7c/a4d818473834t.jpg (http://radikal.ru/F/i076.radikal.ru/1009/7c/a4d818473834.jpg.html)

МИХАЙЛОВНА T
19.09.2010, 06:01
http://s59.radikal.ru/i163/1009/68/404cf4543f02t.jpg (http://radikal.ru/F/s59.radikal.ru/i163/1009/68/404cf4543f02.jpg.html)http://s58.radikal.ru/i162/1009/91/7c6717f0a094t.jpg (http://radikal.ru/F/s58.radikal.ru/i162/1009/91/7c6717f0a094.jpg.html)http://i057.radikal.ru/1009/3f/237f948f5e47t.jpg (http://radikal.ru/F/i057.radikal.ru/1009/3f/237f948f5e47.jpg.html)http://s43.radikal.ru/i101/1009/ad/129fa0d9d474t.jpg (http://radikal.ru/F/s43.radikal.ru/i101/1009/ad/129fa0d9d474.jpg.html)http://s47.radikal.ru/i115/1009/b8/3b8df844a380t.jpg (http://radikal.ru/F/s47.radikal.ru/i115/1009/b8/3b8df844a380.jpg.html)http://i072.radikal.ru/1009/e9/269a1f2f561et.jpg (http://radikal.ru/F/i072.radikal.ru/1009/e9/269a1f2f561e.jpg.html)http://s56.radikal.ru/i153/1009/db/28b9bab7026ft.jpg (http://radikal.ru/F/s56.radikal.ru/i153/1009/db/28b9bab7026f.jpg.html)http://s005.radikal.ru/i212/1009/49/d72f3dc2202at.jpg (http://radikal.ru/F/s005.radikal.ru/i212/1009/49/d72f3dc2202a.jpg.html)http://s04.radikal.ru/i177/1009/93/8419019a21b8t.jpg (http://radikal.ru/F/s04.radikal.ru/i177/1009/93/8419019a21b8.jpg.html)

Добавлено через 8 минут
http://s03.radikal.ru/i176/1009/61/e056168e00fft.jpg (http://radikal.ru/F/s03.radikal.ru/i176/1009/61/e056168e00ff.jpg.html)

ОЙКОВ
31.10.2010, 08:28
Очень нужная темка.
Ігри та вправи
на розвиток емоційної сфери дітей раннього віку.

1. “Світ навколо нас”
Мета : розвивати естетичну спостережливість, активізувати сенсорну сферу.
2. “Милування”
Мета : стимулювання позитивних естетичних емоцій.
3. “Дивовижне перетворення”
Мета : збагачення словника дітей естетичними поняттями, розвиток уміння виділити властивості, що надають об'єкту естетичної цінності.
4. “Хвороба Ведмедика”
Мета : вчити дітей співчувати один одному, піклуватися один про одного.
5. “Веселка”
Мета : вчити помічати прекрасне, розглядати і милуватися кольорами веселки.
6. “Чому засмутилася лялька Катя ?”
Мета : вчити дітей визначати емоційний стан, співчувати один одному.
7. “Квітка-семицвітка”
Мета : вчити дітей узгоджено розвивати вміння створювати квітку з різних пелюсток і милуватися нею.
8. “Скажи краплинці своє ім'я”
Мета : вчити дітей називати своє ім'я, усвідомлювати своє “Я”
9. “Якими ми буваємо”
Мета : збагачувати емоційний стан дітей, вчити розрізняти різні емоційні стани.
10. “Радість”
Мета : вчити дітей розрізняти емоційні стани.
11. “Вереда”
Мета : корекція емоційної сфери.
12. “Чарівні кульки”
Мета : спонукати до розвитку емоційної сфери.
13. “Музична скринька”
Мета : вчити дітей слухати музику, викликати у них позитивний настрій.
14. “Веселка настрою”
Мета : створювати позитивний настрій, знизити емоційну напругу.
15. “Мій день”
Мета : вчити дітей створювати позитивні емоції

Ігри та вправи для дітей раннього віку
на попередження виникнення дезадаптації до умов ДНЗ.


1. “Давайте познайомимось”
Мета : спонукати дітей до знайомства з однолітками
2. “Хто це ? Дівчинка чи хлопчик”
Мета : вчити дітей розрізняти стать “дівчинка чи хлопчик”, усвідомлювати своє “Я”.
3. “Як лялька Катя прийшла в гості ?”
Мета : вчити дітей раннього віку спілкуватися.
4. “В гості до Мийдодира”
Мета : розвивати культурно-гігієнічні навички.
5. “Пригостимо ляльку Олю обідом”
Мета : розвивати культурно-гігієнічні навички, самообслуговування.
6. “Одягнемо ляльку Таню на прогулянку”
Мета : вчити дітей самостійно одягатися.
7. “Лялька Катя втомилася”
Мета : вчити дітей орієнтуватися в спальній кімнаті, спонукати до відпочинку.
8. “Поділись іграшками”
Мета : вчити дітей бути щедрими, ділитися іграшками.
9. “Посмішка по колу”
Мета : розвивати позитивний настрій, дружні стосунки.
10. “Павутина дружби”
Мета : розвивати дружні взаємовідносини.
11. “Мій найкращий день”
Мета : спонукати до швидкого звикання в садочку, виховувати емоційність.
12. “Веселка настрою”
Мета : створювати позитивний настрій, знизити емоційну напругу.
13. “Крізь сльози сонечка не видно”
Мета : спонукати дітей до хорошого настрою.
14. “Чарівні кульки”
Мета : вчити помічати прекрасне, милуватися ним.
15. “Що там за вікном ?”
Мета : розвивати вміння відчувати прекрасне, милуватися світом навколо нас.


Розвивальні ігри та вправи для дітей раннього віку.


1. “Збудуємо будинок”
Мета : вчити дітей будувати будиночки з геометричних фігур, розвивати пізнавальну активність.
2. “Сенсорний квадрат”
Мета : вчити дітей вкладати вкладки різної форми і величини у відповідні вирізи.
3. “Прикрасимо ялинку”
Мета : розвивати дрібну моторику рук.
4. “Склади пірамідку”
Мета : вчити дітей правильно складати пірамідку, розвивати уяву, мислення.
5. “Голоси тварин”
Мета : розвивати слухове сприймання, активізувати мовлення.
6. “Вивчаємо частини тіла”
Мета : розвивати вміння визначати частини тіла і показувати їх.
7. “Мотрійки”
Мета : розвивати психічні процеси у дітей.
8. “Зроби так як я”
Мета : вчити дітей повторювати рухи дорослих, імітувати рухи тварин.
9. “Знайди предмет”
Мета : вчити дитину орієнтуватися у просторі.
10. “Їжачок”
Мета : розвивати мислення, дрібну моторику рук.
11. “Маленький художник”
Мета : розвиток дрібної моторики рук, розвиток творчих здібностей.
12. “Ігри з пальчиками”
Мета : розвиток мовлення та моторики рук.
13. “Одягни ляльку”
Мета : вчити дітей одягати ляльки, розвивати вміння самостійно одягатися.
14. “Парні предмети”
Мета : вчити дітей знаходити однакові предмети, відрізняти їх від інших.
15. “Що там за вікном ?”
Мета : розвиток просторових уявлень.

ОЙКОВ
31.10.2010, 08:40
*СЕМІНАР – ПРАКТИКУМ В ГРУПІ РАННЬОГО ВІКУ НА ТЕМУ:
“ВИХОВАННЯ КУЛЬТУРНО-ГІГІЄНІЧНИХ НАВИЧОК”
У роботі дршкільного закладу, приділяється велика увага вихованню у дітей культурне-гігієнічних навичок. У кожній віковій групі це завдання здійенгзться відповідно до програмових вимог.
До основних умов успішного формування культурно-гігієнічних навичок; належить раціонально організована обстановка, чіткий, режим дня і керівництво дорослих. Раціонально організована обстановка – це наявність чистого, достатньо просторого приміщення з необхідним обладнанням, що забезпечує проведення-усіх режимних моментів (вмивання, прийняття їжі, денний сон і т. їн.) Режим дня забезпечує щодення повторення гігієнічних процедур в той самий час, що сприяє поступовому формуванню навичок і звичок поведінки. Формування КГН здійснюзться під, керівництвом дорослих: вихователів та бать ків, тому потрібна повна узгодженість з роботі дошкільного закладу і сім’ї.
У дітей 3-го року життя такі процеси, як умивання, годування, укладання спати, вдягання потребують особливої уваги батьків і вихователів. Правильне і своєчасне їх проведення дає можливість легко закріпити у дітей позитивне ставлення до них, розвивати певні уміння і навички. Але також, можна виробити і закріпити негативне ставлення до КГН при невірній організації та проведенні. Правильне проведення даних процесів відіграз велику роль у психічному розвитку малят, у розвитку мови, рухів, сенсорному вихованню.Важливе значення у виробленні позитивного значення має самостійна участь малят ,у них.
У віці півтора – два року потрібно вчити дітей розуміти призначення і основні якості предметів, називати дії, виконувати самостійно вимоги дорослих, виражати прохання словами. Виховуються у дітей такі навички, як сідання за стіл тільки з вимитими руками, самим сідати і вставати із-за столу, їсти не обливаючись, після.їжі користуватись серветкою, під час умивання мити руки. і частину обличчя, витирати їх за допомогою дорослого, під час роздягання і одягання знімати шапку, плаття, штанці, скидати черевики, проситися на горщик, сідати тільки на свій горщик, при нагадуванні виймати .носову хусточку з кишені, витирати нею ніс і знову класти в кишеню. Треба виховувати негативне ставлення до всього брудного; помічати брудне обличчя, руки, ніс, просити вимити, витерти руки, зняти мокрі щтанці.
Важливим у вихованні дітей третього року життя є закріплення набутих і формування нових умінь і КГН, удосконалення самостійних дій. Потрібно стежити за виконанням того, що було недостатньо засвоєно дитиною на попередній стадії. розвитку. При неправильному вихованню дитина хоч і володіє уміннями (тримати чашку, їсти ложкою тощо), але може відмовлятись активно діяти, хоче, щоб її одягали, годували, а якщо й виконує викоги, то без бажання. Надзвичайно важливо одночасно ускладнювати вимоги до дітей.
Враховуючи інтерес дітей до нового, їх намагання оволодіти новими, складнішими рухами, потрібко своєчасно удосконалювати їх уміння, збільшувати їхню самостійність у режимних процесах і в міру оволодіння процесами правилами переходити до складніших форм поведінки і взаємовідносин між дорослими і дітьми.
Потрібно виробляти такі уміння і КГН; мити руки з милом перед їжею, попередньо закачавши рукава, вмивати обличчя і користуватися індивідуальним рушником, під час їжі правильно тримати ложку, їсти акуратно, не обливаючись, користуватися серветкою, не виходити із-за столу не закінчивши їсти, не заважати іншим дітям. Після їжі без нагадування говорити “Дякую!”, постійно і в певному порядку роздягатися і вдягатися, роззуватись і взуватись без розстібання і застібання ґудзиків, розв’язувати і зав’язувати шнурки, а після 2,5 років самостійно розстібати і застібати ґудзики у певному порядку складати знятий одяг і ставити на місце взуття, користуватися тільки індивідуальними предметами (своїм рушничком, салфеткою, носовою хусточкою, горшком) і самостійно, без нагадування, витирати ніс, помічати брудні руки, обличчя, непорядок в. одязі, .витирати ноги біля входу в приміщення з вулиці, підтримувати порядок, прибирати іграшки після гри на місце, піднімати предмети, що впали на підлогу, спокійно виконувати вимоги дорослих – мити руки, їсти, лягати спати, терпляче почекати, прохання висловлювати словами, не заважати іншим дітям, як за столом, так і в спальні.
У дітей дошкільного віку переважає конкретне, наочно-образне мислення. З огляду на це, для успішного вироблення у них культурно-гігієнічних навичок необхідно-вдаватися до показу і пояснення. Уміле керівництво дорослого скорочує час оволодіння навичками особистої гігієни.Вправляння дошкільників в удоскоченні тих самих дій, супроводжуване постійним контролем, з боку дорослих, приводить до поступового формування потрібних навичок. Особливо важливий контроль на початковій стадії вироблення навичок. Відсутність такого-контролю приводить до появи у вихованців викривлених навичок. Дошкільнята особливо схильні до наслідування, тому у формуванні КГН особливу роль відіграє особистий приклад дорослих, їх зовнішній вигляд, поведінка, вказівки
Виробляючи навички слід пам’ятати і про особистий приклад самих дітей. У вихованні КГН величезну роль відіграє педагогічна оцінка, загальне позитивне ставлення чи негативне-осудження педагога про окремі вчинки або поведінку дітей. Більш широко вихователь користується у своїй роботі позитивною оцінкою виховання. Якщо дитина забувається при виконані тих чи інших, правил вихователь нагадує їй , що і як потрібно робити, поспішаючи з зауваженням або осудом. Позитивна оцінка необхідна і тоді, коли малюки самі пам’ятають, що і як потрібно робити.
Особлива роль у вихованні КГН належить ігровим прийомам. Застосовуючи їх, вихователь закріплює у дошкільнят навички, які виробляються у повсякденному житті. Помітне місце при цьому відводиться дидактичним іграм типу “Покладемо ляльку спати”, “Одягнемо ляльку на прогулянку”, ”Пригостимо ляльку обідом” та ін.
Значний, вплив на формування навичок справляють відповідні ілюстрації, художні твори, фольклор, що уточнюють уявлення дітей про-зміст КГН. У формуванні навичок відіграє значну роль і індивідуальний підхід до дітей. Це завдання складне, вимагає наполегливості, системності, вимогливості і великого терпіння. Усі вказівки слід давати вихованцям в доброзичливому, спокійному тоні, що викликає в них позитивне ставлення до дій, які мають стати звичними.

ОЙКОВ
31.10.2010, 08:53
КАЛЕНДАРНЕ ПЛАНУВАННЯ
ФОРМУВАННЯ КУЛЬТУРИ ХАРЧОВОЇ ПОВЕДІНКИ
У ДІТЕЙ 3 го р. ж.

ВЕРЕСЕНЬ
Знати своє місце за столом
Орієнтуватися в часі споживання їжі
Вчити дітей розрізняти сніданок, обід. полуденок, вечерю
Залучати дітей до сервіровки стола
Залучати дітей прибирати зі столу після їжі

ЖОВТЕНЬ
Залучати дітей до виконання посильних доручень (принести серветки, тарілку, чашку і віднести їх)
Вчити самостійно їсти, акуратно, не поспішаючи
Вчити дітей добре пережовувати їжу з закритим ротом
Вчити тримати ложку у правій руці

ЛИСТОПАД
Вчити користуватися серветкою
Самостійно прибирати після їжі
Вчити дякувати після їжі (після нагадування дорослого)
Добре знати своє місце за столом

ГРУДЕНЬ
Розрізняти сніданок, обід, полуденок та вечерю
Залучати до сервіровки стола
Виконувати посильні доручення (принести посуд, віднести його)
Самостійно їсти, ложку тримати у правій руці

СІЧЕНЬ
Знати, коли настає час сніданку, обіду, полуденку і вечері
Допомагати накривати на стіл і прибирати з нього
Самостійно поводитися за столом і акуратно їсти, не проливаючи
Самостійно споживати їжу і ретельно пережовувати її

ЛЮТИЙ
Акуратно їсти за столом (не кришити хліб)
Використовувати за потребою серветку
Без нагадування дорослого дякувати за їжу
Самостійно виходити з-за столу, присувати стільчик
Знати назви основних страв

БЕРЕЗЕНЬ
Знати, що після вживання їжі не слід стрибати і бігати
За допомогою дорослого мити свій посуд і ставити його на місце
Знати свій посуд і їсти з нього
Обережно користуватися ложкою, акуратно їсти
Вміти користуватися серветкою

КВІТЕНЬ
Допомагати дорослому накривати на стіл
Прибирати посуд після їжі
Самостійно й акуратно поводитися за столом
Самостійно їсти. Використовувати при потребі серветку
Дякувати за їжу. Підсувати стільчик

ТРАВЕНЬ
Допомагати накривати на стіл
Знати своє місце за столом
Самостійно їсти
Дякувати за їжу
Знати назви основних страв

Елена Анат.
10.01.2011, 13:57
Ранкова гімнастика «ГОДИННИКОВА МАЙСТЕРНЯ» (ранній вік)
завдання: 1) розучити комплекс вправ ранкової гімнастики з вимовою; 2) розвивати навички вимови звука 3) розвивати пізнавальний інтерес до фізичної культури, уважність; 4) виховувати почуття допомоги (відремонтувати годинник вихователеві).
ХІД ЗАХОДУ
Вихователь. Діти, час снідати! (Вихователь дивиться на годинник, знизує плечима.) Чомусь годинник не працює. (Діти роздивляються годинник разом із вихователем, який він підносить до вуха.) Потрібно віднести годинник у майстерню, тому вирушаємо в дорогу!
У майстерню діти йдуть,
Ніжками ступають.
Годинник вихователя
Ремонтувати поспішають. (Ходьба зграйкою по групі протягом 35 с.)
Треба діткам пам'ятати,
Як рівчачки переступати.
Вище ноги піднімаємо,
Обережно; не штовхаємось! (Ходьба з високим підніманням колін, утримуючи рівновагу, руки на поясі.)
Поспішаймо, бо вже час,
Сніданок вже чекає нас! (Біг зграйкою у середньому темпі з переходом на ходьбу зі зміною напрямку.) Вихователь перешиковує дітей у коло для виконання загальнорозвинальпих вправ.
— Ми з вами потрапили в майстерню, де ремонтують годинники. Давайте разом зобразимо, як ідуть годинники.
1. Вихідне положення (В. П.) — руки на поясі, ноги по ширині плечей. Нахили тулуба праворуч і ліворуч. Повторити 4 рази, обов'язково промовляючи: «Тік-так, тік-так!»
— Нам слід продемонструвати майстрові, як зламався годинник.
2. В. П. — те саме. Нахили тулуба вперед і назад, руки опустити перед тулубом. Повторити 4 рази, обов'язково промовляючи: «Тік-так, тік-так!»
— Давайте разом зобразимо, як майстер розібрав годинник.
3. В. П. — руки на поясі, ноги разом. Повороти тулуба ліворуч і праворуч. Повторити 4 рази, обов'язково промовляючи: «Ось так, ось так!»
— Майстер ремонтуватиме наш годинник, для цього він нахилить ся та вийме зламану пружинку. Давайте разом покажемо, як майстер ремонтує годинник.
4. В. П. — руки на поясі, ноги по ширині плечей. Присісти, рук вперед, потім підвестись, руки підняти над головою. Повторити 4 рази, обов'язково промовляючи: «Вжик-вжик, вжик-вжик!»
— Коли майстер відремонтує годинник, він заведе його. Давайте разом покажемо, як майстер заводить годинник.
5. В. П. — нахилити тулуб дещо вперед, зігнуті в ліктях руки три¬мати разом перед грудьми, ноги.разом. Колові рухи руками одна за одну з одночасними поворотами тулуба. Повторити протягом ЗО с, обов'язково промовляючи: «Дрр-дрр, брр-брр!»
— Ми відремонтували свій годинник. Давайте разом покажемо, як ходить годинник.
6. В. П. — руки на поясі, ноги на ширині плечей. Нахили тулуба ліворуч і праворуч. Повторити 4 рази, обов'язково промовляючи: «Тік-так, тік-так!»

Вихователь. Дякуємо Вам, шановний майстре! Нам час повертатися до дитячого садка снідати. (Ходьба у повільному темпі одне за одним протягом 35 с.)
Треба діткам повертатись,
До сніданку готуватись.
Часу не гаємо
--Поспішаємо. (Біг зграйкою зі зміною темпу.)
Вихователь ля кус дітям за допомогу. Наша мандрівка — Неначе зарядка. А діти малі Веселі, в порядку!

З книги:Фізкультурні хвилинки для малої дитинки Ніколаєнко В.М., Харків Основа 2009

Елена Анат.
10.01.2011, 14:08
Зарядка-гра "Кошенята"

Сьогодні в нас цікава гра,
Усі до мене, дітвора!
Уявіть, то ви, малята,
Не діточки; а кошенята.
Я любенькі у цей час
Стану мамою для вас.

Жила-була киця з кошенятами,
З пухнатими малятами:
Руденький, чорненький,
Смугастий і рябенький.
Мама діточок любила, '
Пестила їх і жаліла.
Сваритися не дозволяла,
Від біди охороняла.

«Ви наче спати полягали,
Рученята під щічку поскладали. (Діти присідають, удачи ніби сплять.)
А я вас буду будити,
Лагідні слова говорити.
Прокидайтесь, мої кошенята,
Рідненькі пухнасті малята.
Швиденько з ліжечка вставайте
І зарядку починайте!»
Рано-вранці діти вставали,
Угору руки підіймали. (В. П. — руки вниз, ноги разом. Піднімання та опускання рук через сторони. Повторити 4—5 разів.)
Чемно ліжка поправляли. (В. П. — руки вниз, ноги на ширині плечей. Нахил тулуба вперед із прогинанням спини, руки вперед. Повторити 4—5разів.)
Ковдру рівно розстеляли. (В. II. — руки вниз. Піднімання рук угору через сторону-з легким нахилом тулуба вперед. Повторити 3—4рази в кожну сторону.)
Подушечку підбивали. (В. II. — права рука вгорі, ліва вниз, долоні повернені одна до одної. Зведення рук долонями одна до одної. Повторити 4—5разів.)
Дуже гарні мої дітки
І красиві, наче квітки.
Ви спритні в мене і завзяті,
Час вас людям показати. (Коловірухи руками.)
Час в дороіу нам збиратись,
Прошу швидше, не вагатись!
Попереджую вас, діти,
Щоб в халепу не вскочити,
Будьте дуже обережні
Та ведіть себе належно. (Шикування одне за одним за допомогою вихователя.)
Пішли! (Ходьба з високим підніманням колін, руки стиснутив кулаки та енергійно ними махати.)
Одне за одним поспішайте,
Маму-кішку доганяйте. (Біг одне за одним у повільному темпі.)
Ось стежиночка біжить,
Подолаємо її за мить! (Ходьба «по стежині» — 2 мотузки, що покладені на підлогу.)
Сховались кошенята, (Діти присідають у куточку та заплющують очі.)
Зараз їх піду шукати.
Діти. Няв!
Нас скоріше доганяйте!
Мамо,швидше, поспішайте!

Пострибають кошенята,
Як пухнасті зайченята. (В. П. — зігнуті в ліктях руки перед грудьми. Стрибки на обох ногах на місці протягом 1хв.)
Нехай покажуть кошенята,
Як літають пташенята. (В. П. — руки в сторони. Мах руками вгору-вниз. Повторити 5—6разів.)
Потанцюємо ще трішки,
Щоб не хворіли ручки й ніжки. (В. II. —руки на поясі.почергове відставленім ніг на п 'яту з тупанням ніжками. Повторити 5—6разів.)
Наша подорож скінчилась,
Казочка вже завершилась.

leonora_
18.03.2011, 19:13
Девочки, вот книга "Українська мозаїка" (книга для читання в дошкільному закладі та родинному колі).
Рекомендовано Мінестерством освіти і науки України (лист № 1/11-1554 від 07.05.2008р.)
http://s44.radikal.ru/i103/1103/f8/34df7cb250af.jpg

УКРАЇНСЬКА МОЗАЇКА (хр.)ранній вік.rar (http://narod.ru/disk/7825012001/%D0%A3%D0%9A%D0%A0%D0%90%D0%87%D0%9D%D0%A1%D0%AC%D0%9A%D0%90%20%D0%9C%D0%9E%D0%97%D0%90%D0%87%D0%9A%D0%90%20(%D1%85%D1%80.)%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%96%D0%B9%20%D0%B2%D1%96%D0%BA.rar.html)
Все по программе "Я у світі"

Катя-тигра
09.09.2011, 17:04
Адаптація малюків: чи бути батькам у групі

http://i072.radikal.ru/1109/c1/e503eb15e3cdt.jpg (http://radikal.ru/F/i072.radikal.ru/1109/c1/e503eb15e3cd.jpg.html) http://s008.radikal.ru/i306/1109/27/008b4d79c7e2t.jpg (http://radikal.ru/F/s008.radikal.ru/i306/1109/27/008b4d79c7e2.jpg.html) http://i042.radikal.ru/1109/40/a2e9b928c99ct.jpg (http://radikal.ru/F/i042.radikal.ru/1109/40/a2e9b928c99c.jpg.html) http://s55.radikal.ru/i149/1109/63/f082938a0f0at.jpg (http://radikal.ru/F/s55.radikal.ru/i149/1109/63/f082938a0f0a.jpg.html)

leonora_
25.09.2011, 15:38
ЗОБРАЖУЄМО ОТОЧУЮЧИЙ СВІТ
Заняття з малювання, аплікації, ліплення, конструювання по Зернятко

ВЕРЕСЕНЬ

1 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Конструювання (колективне)
Тема: «Будівельний матеріал».
Мета: ознайомити дітей з будівельним матеріалом, зацікавити його різноманітністю, барвистістю; ознайомлювати з поняттями «колір», «форма», «розмір»; заохотити гратися будівельним матеріалом, вчити будувати з нього споруди, а після гри складати його на місце; вчити малят виконувати вказівки дорослого; викликати позитивні емоції від спілкування з педагогом; розвивати творчість.
Матеріал: кубики, цеглинки, маленькі іграшки.
Попередня робота: діти в супроводі вихователя розглядають різні будівлі на прогулянці.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Малюки разом з вихователем розглядають будівельний матеріал. Педагог звертає увагу на його форму, колір та розмір.
Мотивація. «Побудуймо для іграшок домівку, щоб вони мали де жити ».
Процес творення. Вихователь споруджує з дітьми просту будівлю, звертаючись до них за допомогою: «Оленко, дай мені, будь ласка, червоний кубик», «Сашку, поклади сюди маленьку цеглинку» тощо. Малята «поселяють» іграшки в домівки; промовляють їхні назви, запрошуючи їх у хатку: «Кицю, лялечко, ведмедику..., іди жити до хатки!» Потім діти самостійно граються з будівельним матеріалом.
Підсумок роботи. Вихователь демонструє спосіб розбирання споруди, знімаючи деталі згори донизу. Після цього діти разом складають будівельний матеріал на місце.

Заняття № 2. Аплікація (колективна)
Тема: «М'ячики і кубики».
Мета: зацікавити дітей аплікацією; викликати інтерес до спільної діяльності; учити їх розрізняти двоколірні предмети, однакові за розміром і формою (чергуючи кольори – червоний, зелений, червоний, зелений тощо); закріплювати поняття «колір», «форма»; розвивати естетичне сприймання; виховувати взаєморозуміння.
Матеріал: паперові кружечки та квадратики – однакові за розміром, але різного кольору (червоні та зелені), клей-олівець, серветки, аркуш паперу формату А4, на якому накреслено дві лінії (одна – на верхній частині аркуша, друга – на нижній).
Попередня робота: діти граються в ігровому куточку з будівельним матеріалом, з м'ячами; вихователь допомагає порівняти форму іграшок: м'ячик круглий, тому котиться, а кубик квадратний, він має грані – тому він не котиться.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь обіграє появу чарівної скриньки з квадратиками та кружечками (червоними і зеленим.
Мотивація: «Наведемо лад в ігровому куточку: м'ячики – кругленькі – складемо на горішню полицю, кубики – квадратні – на долішню. Щоб нам було цікавіше і веселіше, розкладатимемо іграшки, чергуючи їх за кольорами».
Процес творення. Діти розкладають фігури. Педагог показує малятам, як їх слід чергувати (за кольорами), користуватися клеєм, допомагає наклеювати деталі.
Підсумок роботи. Іграшки дякують малятам за наведений лад.

Заняття № 3. Ліплення (колективне)
Тема: «Ямки для м'ячиків».
Мета: ознайомити дітей з основними властивостями глини (вона м'яка, волога тощо), заохотити сміливо працювати з цим матеріалом; навчити витискати пальчиком округлі ямки на глиняній пластинці; розвивати дрібну моторику рук; заохочувати малят до спілкування; виховувати допитливість, наполегливість, бажання допомогти ляльці.
Матеріал: глиняна пластина (15 х 25см), дощечка, серветки, дрібні кульки, лялька Тетяна.
Попередня робота: діти граються з м'ячами, розглядають малюнки, на яких зображені м'ячі.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти з вихователем розглядають сюжетну ілюстрацію «М'яч покотився». Педагог читає вірш А. Барто «М'ячик»:

Наша Таня гірко плаче:
Упустила в річку м'ячик!
Тихо, Танечко, не плач,
Не потоне в річці м'яч.
Вихователь показує дітям, що м'ячик не котиться, якщо його покласти в ямку.
Мотивація: «Зробімо пальчиком ямки на глиняній пластинці, щоб м'ячики не котилися від Тетянки».
Процес творення. Діти ознайомлюються з правилами ліплення (слід підкотити рукави, ліпити на дощечці), пізнають основні властивості глини (вона м'яка, холодна, волога), вчаться витискати пальчиком на глиняній пластині ямки для м'ячиків.
Підсумок роботи. Малята кладуть кульки в ямки. Лялька дякує дітям.

Заняття № 4. Малювання (колективне)
Тема: «Квіточки».
Мета: зацікавити дітей фарбами; учити акуратно користуватися ними під час «пальчикового» малювання; розвивати кольоросприймання, впевненість у своїх можливостях; виховувати доброзичливість, готовність співпрацювати з однолітками та педагогом.
Матеріал: аркуш паперу зеленого кольору формату АЗ, фарби гуаш (червона, жовта, синя), серветки.
Попередня робота: вихователь показує дітям фарби, пояснює правила користування ними, заохочує малят до малювання пальчиками.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь обіграє появу чарівної скриньки з фарбами, активізуючи захоплення, подив малят. Діти розглядають посудини з фарбами, вивчають їх; педагог допомагає малюкам (можна дати дітям понюхати фарби, запитати, що з ними роблять, якщо необхідно, нагадати: фарбами малюють; їсти їх не можна; слід замочувати у фарбу тільки кінчик пальця тощо). Усі розглядають ілюстрації із зображенням різнобарвних квітів на галявині.
Мотивація: «Створімо разом красиві малюнки – намалюймо квіточки на галявині!»
Процес творення. Разом з вихователем діти малюють пальчиком квіти (вмочують пальчик у фарбу, потім ставлять відбитки на папері. Діти малюють за бажанням: якщо не хочуть, то не потрібно їх примушувати).
Підсумок роботи. Педагог схвалює дії дітей та створений малюнок.

2 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Ліплення (колективне)
Тема: «Сонячні промінці».
Мета: викликати у малят захопливе ставлення до образу сонця, радість від спільної роботи; розвивати здатність до усвідомленого сприймання об'єктів природи, бажання передавати їх образи під час ліплення; учити малят ліпити тоненькі довгі палички, скочуючи шматки пластиліну між долонями; виховувати охайність під час роботи з пластиліном.
Матеріал: пластилін, дощечки, серветки, круг із пластиліну (сонячний диск).
Попередня робота: під час спостереження за природою вихователь сприяє формуванню в дітей конкретного уявлення про сонце: воно світить на небі, зігріває землю і усе навколо, має ясні теплі промінці тощо.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь читає дітям вірш В. Верховинця «Сонечко»:

Сонечко, сонечко,
Виглянь у віконечко, усміхнись.
До діток малесеньких
Своїм ясним личеньком повернись.

Діти розглядають сонячний диск, виліплений вихователем. Педагог запитує малят: «Чому сонечко сумне?»
Мотивація: «Виліпимо для сонечка промінчики».
Процес творення. Діти ліплять промінці, скочуючи шматки пластиліну між долонями прямими рухами обох рук. Після цього вихователь приєднує дитячі вироби до виліпленого диска.
Підсумок роботи. Діти милуються зліпленим сонечком. Педагог звертає увагу на зміну його настрою.

Заняття № 2. Аплікація (колективна)
Тема: «Фотографія сонечка».
Мета: учити дітей складати зображення з окремих частин; розвивати вміння розташовувати довгі та короткі смужки, чергуючи їх, підводити до розуміння понять «довгий», «короткий»; закріплювати уміння розпізнавати й називати жовтий колір; розвивати спостережливість, здатність слухати повідомлення дорослого; виховувати інтерес до занять з аплікації.
Матеріал: жовтий круг, наклеєний на аркуш паперу за централь¬ну його (круга) частину, смужки жовтого паперу – довгі та короткі, клей-олівець, серветки, олівець.
Попередня робота: діти з вихователем спостерігають за сонечком.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Малята разом із педагогом розглядають свої фотографії.
Мотивація: «Зробімо сонечку подарунок – фотографію».
Процес творення. Діти з допомогою вихователя розміщують промінці навколо приклеєного круга, чергуючи довгі та короткі смужки. Вихователь оживляє готове зображення – малює обличчя на сонячному дискові.
Підсумок роботи. Сонечко дякує дітям за чудову фотографію. Педагог читає народну примовлянку, малята повторюють за ним, плескаючи у долоні:
Сонечко, сонечко,
Виглянь у віконечко,
Дітки гуляють,
Тебе виглядають.
Ой, сонечко, сонечко,
Засвіти!
Буду краще я рости.

Заняття № 3. Малювання (колективне)
Тема: «Веселе сонечко».
Мета: розвивати у дітей емоційне, захопливе ставлення до образу теплого сонечка, вміння сприймати предмети у цілому; учити малят домальовувати зображення, правильно тримати олівець у робочій руці; вправляти у малюванні прямих ліній – довгих та коротких, закріплюючи поняття «довгий», «короткий»; виховувати активність, зосередженість.
Матеріал: олівці жовтого кольору (коли ж заняття відбувається на майданчику – палички), аркуш паперу формату АЗ з намальованим сонячним диском.
Попередня робота: вихователь проводить заняття з аплікації, читає вірші про сонечко.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Під час прогулянки вихователь звертає увагу дітей на сонце, розповідає про нього, читає українську народну закличку:

Вийди, вийди, сонечко,
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір'ячко.
На осінні квіточки,
На маленькі діточки.
Там вони граються,
Тебе дожидаються.

Діти розглядають намальований вихователем круг. Педагог запитує малюків: «На що це схоже?».
Мотивація: «Намалюємо сонечку промінці – рученята, якими воно обіймає всіх діток».
Процес творення. Діти домальовують сонечку промінці, вихователь малює обличчя.
Підсумок роботи. Малята граються у рухливу гру «Сонечко і дощик». Педагог заохочує малюків під час прогулянок самостійно малювати сонечко та промінці паличкою на землі або крейдою на асфальті.

Заняття № 4. Конструювання
Тема: «Високі вежі».
Мета: навчати малят утілювати власний задум; вправляти у будуванні стійких споруд з підручного матеріалу, шляхом накладання одного предмета на інший; підводити до розуміння понять «високий», «низький»; стимулювати дітей до співпраці з вихователем та однолітками, навчаючи їх ділитися матеріалом (коробками, посудинами тощо), коли вони споруджують вежі; виховувати зосередженість, самостійність.
Матеріал: різні за розміром порожні картонні коробки з-під парфумів, взуття, іграшок тощо, циліндричні посудини з-під кави, сипких речовин.
Попередня робота: вихователь допомагає дітям шукати однакові за розміром предмети, сортуючи їх; учить порівнювати: цей предмет вищий, а цей нижчий тощо.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти з вихователем розглядають матеріал для конструювання. Педагог запитує малят, як можна гратися з цими речами, що з них можна спорудити.
Мотивація: «Нумо побудуймо усі разом високі-високі вежі – аж до самого сонечка!»
Процес творення. Педагог заохочує дітей гратися з ма¬теріалом за чергою, надає їм можливість проекспериментувати з ним у процесі спорудження будівель.
Підсумок роботи. Педагог звертає увагу на те, що внизу розташований більший за розміром матеріал, угорі – менший, тому конструкція стійка. Сонечко схвалює дружні стосунки дітей.

leonora_
25.09.2011, 15:39
3 ТИЖДЕНЬ
Заняття №1. Ліплення
Тема: «Печиво для іграшок».
Мета: викликати у дітей бажання гратися піском, збагатити їхнє уявлення про пісок як ігровий матеріал; ознайомити з поняттями «вологий», «сухий»; звернути увагу малят на те, що ліпити можна не тільки з глини, пластиліну, а й з піску, навчаючи утворювати з нього печиво засобом притискування кульки піску долонями; закріплювати поняття про форму і розмір предметів, активізувати спроби дітей діяти без допомоги дорослого; виховувати самостійність, бажання допомагати іграшкам.
Матеріал: формочки для ігор з піском, лопатки, відерце, гумові ляльки-пупси.
Попередня робота: під час сюжетної гри «Облаштуємо ляльці кімнату» вихователь викликає бажання піклуватися про ляльку; діти разом із педагогом вивчають основні властивості піску: сухий пісок можна сипати, а з вологого можна ліпити.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь стимулює дітей до сюжетної гри «Сім'я».
Мотивація: «Почастуймо ляльок, зробімо для них печиво».
Процес творення. Діти разом із вихователем добирають різні за формою та величиною формочки для пасочок. Вихователь допомагає дітям закріпити поняття «велике», «маленьке», у спільній діяльності педагог звертає увагу малят на послідовність ліплення пасочок: наповнювання формочки піском, притискання лопаткою (рукою), згортання залишків, постукування лопаткою по формочці. Під час ліплення вихователь розповідає малятам народну потішку, підставляючи імена дітей групи, спонукає малят повторювати за ним:
Дитинко (Марічко, Васильку), не плач,
Спечу тобі калач,
Медом помажу,
Усім покажу,
А тобі дам!
Підсумок роботи.
Педагог стимулює дітей до самостійних ігор із піском, заохочуючи їх під час цього розповідати пестушку.

Заняття № 2. Конструювання (колективне)
Тема: «Будиночок із піску».
Мета: продовжувати ознайомлювати дітей з властивостями піску, закріплювати поняття «вологий», «сухий»; вчити їх використовувати вологий пісок, як будівельний матеріал, накладати та утрамбовувати його у пасочки, викладати пасочки на рівну поверхню; спонукати дітей до прикрашання будиночків камінчиками, сухими гілочками; розвивати вміння емоційно оцінювати зроблене; виховувати доброзичливість у стосунках з однолітками, уміння ділитися іграшками.
Матеріал: вологий пісок, відерця, лопатки, дрібні пластмасові іграшки.
Попередня робота: діти граються з піском, використовуючи пасочки, іграшки.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь допомагає дітям закріпити знання про властивості вологого піску та порівняти його із сухим; звертає увагу малят на те, що в них багато іграшок, а мешкати їм – ніде.
Мотивація: «Побудуймо будиночок для іграшок».
Процес творення. Діти разом із педагогом будують будиночок із піску, прикрашають його камінцями, сухими гілочками тощо.
Підсумок роботи. Діти граються у сюжетну гру біля споруди: іграшки ходять в гості одна до одної. Вихователь заохочує малят до ігрових діалогів:
– Тук-тук.
– Хто там?
– Це я — ... (зайчик, песик, лялька Катруся тощо).
– Заходь, будь-ласка!

Заняття № 3. Аплікація (колективна)
Тема: «Комахи».
Мета: формувати уміння дітей сприймати та впізнавати об’єкти природи за силуетом; закріплювати знання основних кольорів; допомогти малюкам орієнтуватися в просторі, розташовуючи силуети комах на аркуші, та робити елементарні узагальнення; розвивати пізнавальну потребу малят; виховувати бажання працювати в колективі.
Матеріал: аркуш паперу формату А-З із зафарбованим тлом (трава, пісок, земля), вирізані з паперу силуети комах (сонечко, мурашка тощо), клей-олівець, серветки.
Попередня робота: під час прогулянок діти спостерігають за різними комахами; вихователь розповідає про них, щоб викликати у малят зацікавлення.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти слухають розповідь про те, що до них у гості завітали комахи, розглядають їхні паперові силуети. Вихователь ознайомлює малят з назвами усіх виготовлених комах.
Мотивація: «Допоможемо комахам, які завітали до нас у гості, розміститися».
Процес творення. Педагог намазує клеєм паперові силуети комах, а діти наклеюють їх на аркуші, вчаться користуватися серветкою.
Підсумок роботи. Малята радіють за своїх гостей – усім вистачило місця, усі зручно розташувалися! Вихователь пояснює дітям, що комахи, які розташувалися внизу на аркуші паперу, повзають (мурашки та жуки), а ті, що вгорі, – літають (бабки та метелики) (вказуючи під час розповіді назви комах).

Заняття № 4. Малювання.
Тема: Жучки-сонечка.
Мета: викликати у малят радість від творчої роботи; продовжувати знайомити дітей з фарбами, їхніми властивостями, вправляти у малюванні пальчиками; закріплювати знання кольорів (червоний, жовтий, чорний), розвивати відчуття кольору; формувати позитивне сприймання світу; виховувати охайність, бажання малювати.
Матеріал: паперові силуети жучків (червоні і жовті), чорна гуаш, серветки.
Попередня робота: діти спостерігають за жучками, малюють пальчиками, вивчають із вихователем віршик про жучка-сонечко.
ПЛАН-СХЕМА

Підготовча робота. Малята розглядають живих комах-сонечок (якщо немає такої можливості – ілюстрації, фотографії, іграшки). Вихователь допомагає малюкам уважно розглянути вирізані силуети, наголосивши на тому, що вони різні за кольором і на них нема плямок. Діти з педагогом розповідають вірш Н. Майстренко „Сонечко”:
Жучок маленький сонечко
Влетів через віконечко,
На крильцях червоненьких
Є цяточки чорненькі.
Мотивація: «Допоможемо жучкам – намалюємо крапочки на їхніх спинках».
Процес творення. Діти самостійно ставлять пальчиком крапки, вихователь допомагає, якщо є потреба. Малята разом та за чергою промовляють вивчений вірш.
Підсумок роботи. Жучки дякують дітям за те, що вони стали гарними, справжніми – з цяточками на спинках. Малята отримують нагороду від вдячних комах – жовті та червоні вітаміни або льодяники.

4 ТИЖДЕНЬ
Заняття №1. Малювання
Тема: «Портрет дощику».
Мета: вчити малюків штрихами зображувати дощ, правильно тримаючи олівець у робочій руці; вчити розпізнавати блакитний колір; розвивати спостережливість, потребу передавати свої враження від побаченого і почутого, відчуття ритму; виховувати інтерес до образотворчої діяльності, зосередженість.
Матеріал: 1/2 аркуша паперу формату А4 з контурним зображенням хмаринки, олівці (усі відтінки блакитного), парасолька, магнітофонний запис – шум дощу.
Попередня робота: під час прогулянки вихователь допомагає дітям називати найхарактерніші ознаки осінньої погоди: іде дощ, дме вітер тощо; у приміщенні дитсадка малята вчаться співати пісеньку про дощик, грають у рухливу гру «Сонечко і дощик».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти розглядають ілюстрації із зображенням дощової погоди. Вихователь запитує малят, що треба одягати під час осіннього дощу, що взувати, навіщо потрібна парасолька тощо. Дітям читають вірш А. Барто «Дощик»:
Дощик, дощик, кап, кап, кап,
Мокрі всі доріжки.
Ой, біжімо всі додому,
Бо замочим ніжки. Кап!
Малюки не просто слухають поетичні рядки, а й стрибають, бігають. Після цього вихователь звертає увагу дітей на колір олівців.
Мотивація: «Послухаймо «дощикову пісеньку» (у магнітофонному запису – шум дощу) та намалюємо дощикові у подарунок його портрет».
Процес творення. Діти наносять штрихи на аркуші паперу під ритмічний музичний супровід «дощикової пісеньки» (можна використовувати не лише фортепіанний чи інший супровід, а й ритмічно постукувати якимось предметом, примовляючи: «Кап-кап-кап»). Вихователь сприяє тому, щоб діти виявили ініціативу й почали наслідувати його дії. Педагог організовує рухливу гру «Сонечко і дощик».
Підсумок роботи. Дощик дякує дітям за створені портрети.

Заняття № 2. Конструювання (колективне)
Тема: «Доріжки для ляльок».
Мета: продовжувати знайомити дітей з будівельним матеріалом, зацікавлювати його різноманітністю, барвистістю; учити дітей щільно притуляти цеглину до цеглини, диференціюючи їх за розміром («широкий», «вузький»); сприяти розумінню дітьми того, що для великої ляльки треба будувати широку дорогу, для маленької – вузьку; закріплювати вживання слова «цеглина»; виховувати наполегливість, товариськість.
Матеріал: цеглинки або невеликі картонні пластини, 2 ляльки – Катруся і Оленка (велика і маленька).
Попередня робота: Діти граються з ляльками; вихователь читає їм російську народну пісеньку «Малесенькі ніжки»:


Малесенькі ніжки
Швидко край доріжки –
Топ-топ-топ.
А великі ноги
Мляво край дороги –
Топ-топ-топ.
Малесенькі ніжки
Бігли вздовж доріжки –
Туп-туп-туп.
А великі ноги
Бігли вздовж дороги –
Туп-туп-туп.

ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. До малят у гості приходять ляльки Катруся і Оленка.
Мотивація: «Зробімо для ляльок доріжку, щоб вони не забруднили чобітки під час дощу».
Процес творення. Вихователь допомагає дітям визначити, для якої ляльки – яка доріжка (для великої ляльки – ширша дорога, для маленької – вужча), потім обігрує віршик «Малесенькі ніжки».
Підсумок роботи. Педагог ще раз звертає увагу дітей на те, що для великої ляльки змайстрували широку дорогу, а для маленької – вузьку; наголошує на тому, як весело і цікаво гратися разом.

Заняття № 3. Аплікація (колективна)
Тема: «Чубчик до ріпки».
Мета: розвивати у дітей вміння сприймати предмети у цілому та бачити його окремі частини; учити дітей завершувати зображення певного предмета; закріплювати уявлення малят про зелений та жовтий кольори; вправляти у користуванні клеєм-олівцем; розвивати здатність отримувати задоволення від результату праці; виховувати доброзичливість, уміння співпрацювати з однолітками.
Матеріал: аркуш паперу формату А-3 з наклеєним унизу силуетом ріпки, вирізані силуети листя ріпки, клей-олівець, серветки.
Попередня робота: вихователь робить дітям «екскурсію» городом (якщо немає такої можливості – можна порозглядати фотографії, ілюстрації у книжках тощо), загадує загадки про овочі, читає казку «Ріпка».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти розглядають ілюстрації до казки «Ріпка», разом із вихователем розповідають її. Малята розглядають заготовку із силуетом ріпки, педагог запитує, чого тут бракує і за що дід тримав ріпку, коли тягнув її.
Мотивація: «Зробімо «чубчик» для ріпки, щоб було за що її тягти».
Процес творення. Малюки з допомогою вихователя підклею¬ють листя до ріпки так, щоб вийшов «хвостик». Педагог звертає увагу дітей на те, як можна охарактеризувати ріпку (ріпка яка? – велика, смачна, із зеленим листячком тощо).
Підсумок роботи. Вихователь схвалює дії дітей та виконану роботу: «Гарна вийшла ріпка. Зручно буде її тягти дідові, бабі, внучці, Жучці, киці, мишці».

Заняття № 4. Ліплення
Тема: «Морква для зайчика».
Мета: розвивати у дітей вміння сприймати форму предмета; учити дітей ліпити з глини: скочувати у долонях «ковбаски», звужені з одного боку; розвивати дрібну мускулатуру пальців рук, виховувати наполегливість, бажання допомагати.
Матеріал: іграшка-зайчик, тарілка, глина, дощечки, серветки.
Попередня робота: діти гуляють з вихователем на городній ділянці, розглядають городину (морква, буряк, ріпа, тощо), якщо нема такої можливості – педагог використовує ілюстрації, фотографії.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. До дітей приходить зайчик Степанко і просить допомогти йому приготувати частунок для нього та його друзів.
Мотивація: «Допоможімо Степанкові, зліпімо йому смачні морквини».
Процес творення. Малята ліплять морквини, скочуючи шматки глини і звужуючи їх з одного боку. Потім діти складають готові вироби у тарелю.
Підсумок роботи. Усі розглядають роботи, потім частують зайчика. Під час цього вихователь заохочує дітей до лагідних звертань. Малята радіють разом із зайчиком, грають з ним у рухливу гру «Наздожени мене!».

leonora_
29.09.2011, 19:12
Ранній вік. Образотворча діяльність (заняття I етап).rar (http://narod.ru/disk/26783135001/%D0%A0%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%96%D0%B9%20%D0%B2%D1%96%D0%BA.%20%D0%9E%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%87%D0%B0%20%D0%B4%D1%96%D1%8F%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%82%D1%8C%20(%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D1%8F%D1%82%D1%82%D1%8F%20I%20%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BF).rar.html)

leonora_
15.12.2011, 11:49
ЖОВТЕНЬ

1 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Ліплення
Тема: «Яблучка для іграшок».
Мета: заохочувати дітей до втілення ігрового задуму під час ліплення; учити малюків ліпити кульки, відриваючи маленькі шматочки від великого шматка глини; звернути увагу дітей на те, що від розміру шматочка глини залежить розмір виліпленого предмета; розвивати вміння бачити в шматочку глини образ предмету; виховувати інтерес до спільної діяльності, зосередженість під час роботи.
Матеріал: глина, дощечки, серветки, велика лялька з великим кошиком і маленька лялька з маленьким кошиком, свіжі яблука (двох сортів – кислі і солодкі).
Попередня робота: діти разом з педагогом розглядають яблука, звертають увагу на колір та розмір яблук.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. У гості до дітей приходять ляльки Катруся та Наталя, принісши із собою частунок – смачні яблучка. А малюкам, на жаль, нічим пригостити ляльок.
Мотивація: «Пригостімо ляльок – зробімо для них яблучка».
Процес творення. Діти висловлюють свої пропозиції стосовно виконання роботи, вихователь спрямовує їх у потрібне русло, даючи малюкам поради. Педагог звертає увагу малят на те, що відривати можна різні шматочки глини, – тоді яблучка будуть різні за розміром. Вихователь дає можливість дітям самим вирішити, як складати яблучка в кошики (великій ляльці – великі, маленькій – маленькі яблучка), допомагаючи їм обґрунтувати свої рішення.
Підсумок роботи. Ляльки дякують дітям за смачний частунок – яблучка. Вихователь організовує дидактичну гру «Впізнай за смаком (солодке і кисле)»: малятам дають покуштувати шматки яблук різних сортів, які принесли ляльки, запитуючи, де солодке, а де кисле.

Заняття № 2. Малювання (колективне)
Тема: «Городина й садовина».
Мета: ознайомити дітей з одним із прийомів малювання – штампування; учити під час виконання роботи обережно набирати фарбу на штамп, озміщувати зображення овочів та фруктів на обмеженому просторі: яблука – на яблуні, помідори – на грядці; розвивати потребу передавати свої враження від побаченого, окомір; вміння працювати на одному великому аркуші паперу за чергою; виховувати інтерес до спільного малювання.
Матеріал: 2 аркуші паперу формату А-З: на одному намальоване дерево із зеленою кроною, на другому – грядка з бадиллям; вирізані з картоплі штампи у формі яблук та помідорів, фарби (жовта, червона), по 1/2 аркуша паперу формату А4 на кожну дитину, серветки.
Попередня робота: вихователь організовує дидактичну гру «Городина – садовина» (пояснюючи у процесі гри, що овочі ростуть на городі, тому їх називають городиною, фрукти ж – на деревах у саду, тому це садовина), потім проводить екскурсію на садово-городню ділянку (якщо немає такої можливості – можна розглянути ілюстрації в книжках, фотографії, слайди чи інші матеріали).
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти з вихователем граються у дидактичну гру «Упізнай за смаком»: із заплющеними очима розрізняють на смак яблуко та помідор. Малята розглядають заготовки для творчої роботи.
Мотивація. «Намалюймо яблучка та помідорчики – матимемо справжні сад та город».
Процес творення. Діти експериментують зі штампами, роблячи відбитки на окремих маленьких аркушах та розглядаючи їх (тренування). Вихователь заохочує всіх до праці на великих аркушах-заготовках, активізуючи дітей до позитивних взаємин під час спільної діяльності.
Підсумок роботи. Педагог хвалить дії малят: «Які гарні у нас вийшли яблунька та грядка – наче справжні!» Виріб залишається у групі для подальшої роботи за темою «Городина – садовина».

Заняття № 3. Конструювання (колективне)
Тема: «Парканчик для городу і саду».
Мета: підтримувати у дітей зацікавленість роботою, яку вони виконували на попередньому занятті; заохочувати малят до спільної діяльності; ознайомити малюків з новим видом будівельного матеріалу – брусок; учити дітей ставити бруски вертикально (на менший бік) та добирати їх для споруди за висотою (за принципом «підходить – не підходить»), закріплюючи поняття «високий», «низький»; розвивати інтерес до сюжетної гри; виховувати наполегливість.
Матеріал: бруски (маленькі та великі), дитячі роботи з попереднього заняття – малюнки, іграшки-звірята.
Попередня робота: вихователь проводить екскурсію на садово-городній ділянці, потім звертає увагу дітей на парканчик, усі разом розглядають його (якщо немає такої можливості – можна використати слайди, фотографії або інші матеріали); педагог проводить заняття з малювання «Городина й садовина».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь із дітьми розглядає роботи із попереднього заняття та просить малят згадати, що вони бачили під час екскурсії на город. Педагог запитує, для чого потрібен парканчик на городі, в саду. Після розмови підсумовує, що парканчик потрібен для того, щоб зберегти врожай.
Мотивація. «Зробімо для нашого саду та городу парканчик, щоб зберегти врожай».
Процес творення. Усі разом споруджують парканчик, добираючи бруски за ознакою «підходить – не підходить» (за висотою). Вихователь активізує дітей до вживання слів «високий», «низький», «вищий», «нижчий». Опісля педагог організовує міні-виставу: іграшки-звірятка гралися біля саду й городу і не пошкодили врожаю, бо діти спорудили парканчик.
Підсумок роботи. Вихователь відзначає, що всі старанно попрацювали і зберегли врожай, стимулює емоційне піднесення від спільної праці.

Заняття № 4, Аплікація (колективна)
Тема: «Консервовані овочі та фрукти».
Мета: вчити дітей диференціювати силуети фруктів та овочів, розкладаючи їх у різні «слоїки»: яблука та сливи в один, помідори та огірки – в інший; розвивати увагу, відчуття кольору та форми шляхом спостереження за городиною та садовиною; уміння узгоджувати свої дії з діями однолітків; виховувати терпеливість, працелюбність.
Матеріал: вирізані силуети двох «слоїків» (з білого цупкого паперу) та городини і садовини – яблук, слив, огірків, помідорів (з кольорового паперу), клей-олівець, серветки, справжні овочі та фрукти (овочі – в одному кошику, фрукти – в іншому), лялька Оксана.
Попередня робота: вихователь проводить дидактичні ігри «Упізнай і назви (овочі, фрукти)», «Упізнай на смак (нюх) (овочі, фрукти)». Усі розглядають ілюстрації із зображенням садовини та городини.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. До дітей у гості приходить лялька Оксана, частує їх овочами та фруктами. Вихователь розповідає малятам: якщо буде холодно, випаде сніг, то не буде свіжих овочів і фруктів; проте їх можна зберегти, якщо законсервувати або заморозити.
Мотивація: «Зробімо смачний подарунок для ляльки Оксани та її друзів – консервовані овочі та фрукти на зиму».
Процес творення. Вихователь вислуховує думки малят стосовно того, як розмістити у слоїки овочі та фрукти. Відтак пропонує покласти фрукти в один слоїк, овочі – в інший. Під час роботи педагог стимулює мовленнєву активність малят, заохочує їх до спілкування одне з одним.
Підсумок роботи. Лялька дякує дітям. Вироби залишаються у групі для подальших занять: вихователь звертає увагу дітей на роботи, коли виникає потреба поговорити про городину чи садовину, про колір чи форму овочів та фруктів.


2 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Конструювання
Тема: «Кухонні стіл та плита».
Мета: заохочувати дітей до конструювання ігрового обладнання («стіл», «плита») та втілення ігрового задуму; вчити накладати цеглину плазом на кубик, робити перекриття; формувати уявлення про властивості предметів, здатність до абстрагування; розвивати вміння малят узгоджувати свої дії; виховувати працелюбність, наполегливість.
Матеріал: будівельний матеріал (кубики, цеглини, пластикові коробки, пляшки), ляльки, іграшковий посуд.
Попередня робота: вихователь проводить дітям екскурсію на кухні (у безпечних умовах), потім усі розглядають ілюстрації із зображенням роботи кухаря.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Педагог читає малятам вірш І. Демченка «Таня»:
Це ж чому завжди у Тані
Щічки свіжі та рум’яні?
А тому, що Таня наша
Їсть і борщ, і хліб, і кашу!
Вихователь запитує дітей, хто готує для них їжу в дитячому садку; на чому кухар варить їжу?
Мотивація: «Зробімо кухонний стіл та плиту, тоді зможемо приготувати їжу для наших ляльок».
Процес творення. Малята висловлюють пропозиції стосовно організації роботи та використання будівельного матеріалу, вихователь дає поради і допомагає малюкам. Під час роботи всі спілкуються. Педагог обіграє сконструйоване обладнання, діти «готують їжу» для ляльок.
Підсумок роботи. Вихователь організовує сюжетну гру «Нагодуймо ляльок».

Заняття № 2. Малювання
Тема: «Ремонт посуду».
Мета: активізувати дітей до пошукової діяльності та самостійних дій під час знаходження у малюнку деталей, яких не вистачає; вчити домальовувати відсутні деталі зображення; правильно тримати олівець у робочій руці, вдосконалювати вміння малювати півкола, палички; розвивати формоутворюючі рухи рук, уважність, естетичний смак, відчуття кольору; виховувати допитливість, наполегливість.
Матеріал: аркуш паперу формату А-4, на якому намальовані різнокольорові контурні зображення каструль та сковорідок (без ручок); кольорові олівці або фломастери, іграшковий посуд.
Попередня робота: вихователь проводить сюжетну гру «Сім'я», гру «Нагодуймо ляльок».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти разом із вихователем розглядають іграшковий посуд і заготовки педагога. Вихователь запитує, що зображено на малюнках і чого тут бракує.
Мотивація: «Відремонтуймо кухонний посуд».
Процес творення. Діти самостійно обирають колір олівців відповідно до кольору зображених на заготовці предметів і домальовують деталі посуду (якщо виникне потреба – з допомогою вихователя). Педагог заохочує всіх до спілкування під час роботи.
Підсумок роботи. Вихователь наголошує, що діти відремонтували весь посуд, активізуючи задоволення від спільної праці.

Заняття № 3. Аплікація
Тема: «Прикрашання посуду».
Мета: викликати у дітей бажання прикрасити посуд, активізувати їх до самостійного вибору заготовок для роботи з аплікацією; учити малят розрізняти геометричні фігури (коло, квадрат), а також розташовувати їх на обмеженій поверхні; закріплювати знання основних кольорів; розвивати естетичний смак малят, інтерес до матеріалів, що використовуються під час аплікації; виховувати зосередженість, уміння долати труднощі.
Матеріал: силуетні зображення предметів посуду (каструля, чайник, глечик тощо), вирізані з паперу, геометричні фігури (коло, квадрат) різних розмірів і кольорів (жовті, червоні), клей-олівець, серветки.
Попередня робота: вихователь проводить дидактичну гру «Склади малюнок із двох частин» (зображення посуду) і сюжетну гру «Кухня», діти розглядають кухонний посуд.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Малята розглядають ілюстрації із зображенням посуду. Вихователь викликає у малят захоплення і зацікавлення його оформленням. Діти розглядають заготовки – силуетні зображення предметів посуду, педагог активізує малят до його називання та заохочує, щоб вони самостійно висловили мотивацію заняття.
Мотивація: «Прикрасимо посуд, щоб він став яскравим».
Процес творення. Діти розглядають вирізані геометричні фігури, вихователь звертає їхню увагу на колір, розмір заготовок; малята складають із фігур візерунки. Педагог підтримує пропозиції дітей і заохочує їх до самостійного добирання заготовок для прикрашання посуду.
Підсумок роботи. Вихователь сприяє висловленню захоплення в дітей, схвалює найменші творчі прояви малюків.

Заняття № 4. Ліплення
Тема: «Пиріжки для ляльок».
Мета: стимулювати дітей до занять «дорослими справами»; ознайомити малят з новим для них матеріалом, придатним для ліплення, – солоним тістом; учити ділити грудку тіста на дві однакові частини, виліплювати виріб, передаючи форму пиріжка; розвивати впевненість у своїх можливостях; виховувати охайність, працелюбність.
Матеріал: солоне тісто, серветки, таця, дощечки, хлібобулочні вироби.
Попередня робота: діти ліплять «пиріжки» з піску, вивчають потішку «Пиріжки»:

Пиріжки, пиріжки.
Ліпимо ми самі.
Пиріжки, пиріжки
Пухкі та рум'яні.

ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь допомагає пригадати дітям, як вони робили пиріжки з піску, діти відтворюють рухи руками під слова вивченої потішки. Малюки розглядають і називають вироби, які приніс педагог, і куштують їх. Діти досліджують тісто (мацають, нюхають), вихователь запитує їх, що це таке і що з цього можна зробити.
Мотивація: «Наліпимо пиріжків, як справжні кухарі, щоб пригостити наших ляльок».
Процес творення. Діти працюють разом з вихователем, промовляючи слова потішки. Педагог заохочує малят до самостійних дій, підтримує їх.
Підсумок роботи. Вихователь звертає увагу малят на те, що вони наліпили таких гарних пиріжків – як справжні кухарі! Пиріжки можна висушити в ледь теплій духовій шафі та використовувати в сюжетних іграх.

leonora_
15.12.2011, 12:13
ЖОВТЕНЬ
3 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Ліплення
Тема: «Квітуча галявина».
Мета: розвивати в дітей інтерес до глини як до матеріалу для ліплення, нагадати основні властивості глини, з якими дитина стикається у процесі власних дій; учити дітей натискати пальчиками, складеними в пучку, на м'яку глиняну поверхню та створювати простий орнамент; вчити малят милуватися результатом роботи однолітків; розвивати творчу уяву та естетичний смак у дітей; виховувати інтерес до створення спільної композиції.
Матеріал: м'яка глиняна пластина (10 х 15 см) для кожної дитини, дощечки, серветки.
Попередня робота: діти з вихователем розглядають квіти на клумбі або на ілюстраціях.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь читає вірш М. Сингаївського «Ромашка».
Біла ромашка, як ти цвітеш!
Крапельку сонця в собі ти несеш…
Цвітуть і не гаснуть ромашкові квіти,
Бо сонце люблять дорослі і діти.
Під час розглядання квітки вихователь звертає увагу дітей на пелюстки, потім пропонує малятам скласти пальці руки в пучку та натиснути ними на поверхню глиняної пластини. Педагог запитує, що вийшло, на що це схоже, чи схоже це на квітку тощо.
Мотивація: «Зробімо багато квіточок – цілу галявину, щоб прикрасити нашу групу».
Процес творення. Усі працюють над створенням візерунків. вихователь за потребою допомагає, заохочує дітей до самостійних дій, підбадьорює їх, стимулює приязне спілкування під час роботи. Після того як діти закінчили індивідуалу роботу, педагог об'єднує всі дощечки в загальну композицію.
Підсумок роботи. Усі милуються створеною композицією. Вихователь звертає увагу дітей на те, що з багатьох маленьких робіт вийшла одна велика квітуча галявина. У майбутньому педагог разом з дітьми може розфарбувати висушені роботи та прикрасити композицією кімнату групи.

Заняття № 2. Конструювання
Тема: «Квіточки».
Мета: викликати приязну та радісну атмосферу під час спільної діяльності з вихователем та однолітками; формувати уявлення дітей про те, що конструювати можна і з природних матеріалів; учити їх робити штучні квіти з насіння (у вигляді ромашки); розвивати вміння сприймати предмет у цілому та виділяти окремі його частини; виховувати естетичну зацікавлення природними об'єктами, уважність.
Матеріал: насіння клена (ясеня, акації, гарбуза) для пелюсток квітки, гілочки – для стеблини, грудочки глини або пластиліну для серцевини квітки, серветки.
Попередня робота: діти з вихователем розглядають квіти на клумбі, у букеті та на ілюстраціях чи фотографіях, педагог проводить попередні заняття з ліплення та малювання.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти розглядають квіти у вазі, що вже починають в'янути. Вихователь звертає увагу дітей на природний матеріал, підготовлений до заняття, під час розмови підводить дітей до того, що насінини схожі на пелюстки квітів.
Мотивація: «Зробімо гарні квіти, що не в'януть, щоб прикрасити кімнату батьків».
Процес творення. Вихователь вислуховує пропозиції малят щодо способів виконання роботи. Діти виготовляють квітки, встромляючи насінини в грудочку глини або пластиліну та приєднуючи знизу гілочки-стеблини. Під час роботи відбувається невимушене спілкування між педагогом і малятами, вихователь спонукає дітей розповідати про свої родини (як звати маму, тата; чи є у них бабусі, дідусі тощо).
Підсумок роботи. Усі милуються змайстрованими квітками. Вихователь ставить усі квіточки в одну велику вазу та повідомляє дітям, що вази для кожної квіточки вони робитимуть на наступному занятті, щоб віднести роботи додому й порадувати маму й тата, зробивши їм подарунок.

Заняття № 3. Малювання
Тема: «Ваза для квітів».
Мета: викликати у дітей радісний настрій від створення подарунків для батьків; учити малят малювати фарбами за допомогою патичка, охайно набирати фарбу та ритмічно ставити крапки, правильно тримати патичок; закріплювати знання основних кольорів; розвивати творчість, зосередженість під час малювання; виховувати старанність, а також бажання порадувати і здивувати інших, зокрема батьків, своїми виробами.
Матеріал: вирізані з паперу силуети ваз, різні за кольором і формою, фарби гуаш чотирьох основних кольорів (червона, зелена, жовта, синя), патички, серветки.
Попередня робота: діти розглядають різні вази для квітів, вихователь звертає увагу на їхнє оформлення, колір, форму тощо.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь під час бесіди з малюками згадує про зроблені з природного матеріалу квітки та пропонує розглянути вази-заготовки. Педагог надає дітям можливість самостійно обрати для своєї роботи ту вазу, яка найбільше сподобалася. Після цього вихователь запитує дітей, чому на столі стоять фарби та лежать патички, як їх можна використати, щоб вази стали гарнішими.
Мотивація: «Розмалюймо яскравими фарбами вази для квітів, щоб порадувати батьків».
Процес творення. Вихователь пригадує дітям прийом малювання патичком та правила користування фарбами. Діти, самостійно обираючи кольори фарб, прикрашають вази.
Підсумок роботи. Педагог наголошує, які гарні й барвисті вийшли у дітей вази для квітів, позитивно оцінюючи будь-який результат і створюючи емоційне піднесення від творчої роботи.


Заняття № 4. Аплікація
Тема: «Листівка для батьків».
Мета: викликати в дітей емоційний відгук стосовно закінчення тривалої роботи та отримання її результату – подарунка для батьків; заохотити до використання своїх робіт з попередніх занять під час аплікації, складати з них композицію; учити малюків розташовувати готові деталі на аркуші паперу; виховувати старанність, уважність, здатність милуватися результатами своєї праці та роботами своїх однолітків.
Матеріал: роботи дітей, виготовлені на попередніх заняттях з конструювання та малювання (квіточки і вази), аркуші картону (10 х 15 см) різних кольорів, клей-олівець, серветки.
Попередня робота: діти виготовляють квіти та прикрашають вази на попередніх заняттях.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь організовує гру «Знайди свою квіточку та вазу»: діти знаходять змайстровані квіточки та розмальовані вази, які вони робили напередодні, серед подібних робіт своїх однолітків; якщо виникає необхідність – з допомогою вихователя. Педагог активізує емоційне піднесення від того, що всі малюки знайшли свої роботи, а потім пригадує мету, з якою виконувалися ці роботи: зробити подарунок батькам.
Мотивація: «Завершимо нашу роботу: наклеїмо вазу і поставимо туди квітку, тоді в нас вийде гарна листівка на подарунок для батьків».
Процес творення. Діти висловлюють свої пропозиції щодо розміщення вази та квітки на аркуші, вихователь дає поради, як скомпонувати листівку. Педагог і діти, які мають бажання, наносять клей по контуру вази. Малята прикладають вазу до нижньої частини аркуша, притискають серветкою та розміщують квітку у вазі.
Підсумок роботи. Всі радіють, передбачаючи подив та задоволення батьків.

4 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Конструювання (колективне)
Тема: «Віночок».
Мета: ознайомити дітей із новим прийом в аплікації: відривати дрібні шматочки від смужки паперу; вчити дітей бачити предмети у довільно виготовлених формах, разом з вихователем із шматочків паперу компонувати квіти для вінка; закріплювати знання основних кольорів та вправляти малят у знаходженні фіолетового та оранжевого кольорів; розвивати дрібну мускулатуру пальців рук; виховувати інтерес до національних традицій, бажання брати участь у колективній роботі.
Матеріал: кольоровий папір, клей-олівець, серветки, вінок з українського національного строю, аркуш паперу формату А-4, ляльки в національному вбранні.
Попередня робота: діти розглядають ляльок у національному вбранні, вихователь наряджає дівчаток в елементи українського національного костюма: фартух, віночок, сорочка-вишиванка тощо, малюки розглядають себе у дзеркало, милуються.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь наголошує, яке гарне, барвисте, яскраве національне вбрання, потім читає малюкам вірш Н. Забіли «Ой чук-чуки!»:


Ой чук-чуки,
Чуки-на!
Наша доня чепурна.
В неї на голівці
жовті чорнобривці,
і віночок з конюшини,
і намисто із шипшини,
і листок красольки
наче парасолька.
І широкий лопушок,
мов зелений фартушок!
Педагог звертає увагу на вінок, на те, скільки різних квітів зібрано в ньому.
Мотивація: «Зробімо гарний віночок, щоб викликати радість у ляльок».
Процес творення. Діти відривають дрібні клаптики від аркушів кольорового паперу та компонують з них різнобарвні квіти (в одній квітці усі пелюстки одного кольору); вихователь наклеює їх у вигляді віночка на аркуші паперу.
Підсумок роботи. Педагог схвалює зусилля дітей, наголошує, який гарний віночок вони зробили, стимулюючи емоційний відгук малят на красу виробу.

Заняття № 2. Малювання (колективне)
Тема: «Стрічки до віночка».
Мета: створювати в дітей радісний піднесений настрій; активізувати малят до самостійного малювання; вчити дітей малювати прямі лінії, правильно тримаючи олівець; закріплювати уявлення про оранжевий та фіолетовий кольори; розвивати формоутворюючі рухи руки; виховувати інтерес до образотворчої діяльності, готовність до взаємодії з однолітками та дорослим.
Матеріал: віночок, який діти разом з вихователем виготовили на попередньому занятті, кольорові олівці або фломастери (червоний, жовтий, синій, зелений, фіолетовий, оранжевий).
Попередня робота: діти разом з вихователем виготовляють віночок.

ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Усі розглядають віночок, дівчатка можуть його приміряти. Вихователь звертає увагу малят на те, що на зробленому дітьми вінку немає стрічок.
Мотивація: «Прив'яжемо стрічки до віночка, щоб він був, як справжній».
Процес творення. Діти домальовують стрічки до спільного віночка, усі спілкуються. Вихователь активізує малят до самостійного вибору кольору олівця чи фломастера та довжини стрічок; стежить за узгодженістю дій усіх дітей під час колективного малювання. Під час спільної роботи педагог може читати вірші про Україну, заохочуючи малят повторювати за ним.
Підсумок роботи. Діти радіють разом з ляльками, що у них вийшов гарний віночок. Вихователь читає дітям вірші:
Україно моя мила,
Ти моя рідненька,
Я тебе так щиро люблю,
Хоч я ще маленька.
І. Блажкевич
Хоч малий я, невеликий,
Зате добре знаю,
Що край рідний – Україна,
Я її кохаю.
П. Тичина

Під час розглядання роботи педагог активізує малят до називання кольорів пелюсток квітів та стрічок.

Заняття № 3. Ліплення
Тема: «Мило для котика».
Мета: спонукати дітей до ліплення різних простих форм, стимулювати їх до творчих проявів під час оформлення виробу; вчити на готовому виробі малювати паличкою довільні візерунки або робити пальцем заглиблення; розвивати творчі прояви дітей; виховувати інтерес до процесу ліплення, ініціативність самостійність.
Матеріал: пластилін, дощечки, стеки, серветки, різне за формою мило, іграшка-котик.
Попередня робота: під час миття рук вихователь звертає увагу дітей на те, чим усі користуються. Можна запитати малят, для чого потрібне мило, як воно пахне тощо; нагадати, що його не можна їсти. Педагог читає вірш Г. Бойко «Перу, перу платтячко»:
Перу, перу платтячко і хустинки
Для моєї лялечки, для Маринки.
Перу, перу платтячко і співаю,
У вікно на сонечко поглядаю.
Вийди, вийди, сонечко, з-за хмаринки, –
Хай висохне платтячко для Маринки.
Буду, буду платтячко прасувати,
Буду мою лялечку одягати.

ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. До дітей у гості завітав котик Мурко. Вихователь читає вірш М. Підгірянки «Котик»:
Скочив котик, сів на плотик,
Миє ротик і животик.
Він миленький і чистенький,
Гарний Мурко мій маленький.
Котик просить малят, щоб вони зробили для його друзів-іграшок мило. Діти розглядають мило, вихователь розмовляє з малятами про те, для чого воно потрібне, яке воно на колір, запах, яку має форму тощо. Педагог підводить дітей до порівняння мила з брусками пластиліну: чим вони схожі, чим відрізняються? Вихователь попереджає: мило та пластилін не можна їсти.
Мотивація: «Допоможемо котикові: виліпимо мило для його друзів».
Процес творення. Діти з допомогою вихователя виконують завдання. Педагог підтримує бажання малят прикрасити готові вироби – намалювати паличкою довільні візерунки або зробити пальчиком заглиблення, – активізуючи задоволення від спільної праці.
Підсумок роботи. Котик дякує дітям, захоплюючись їхніми виробами. Вихователь сприяє виникненню емоційного піднесен¬ня від корисної справи – надання допомоги.

Заняття № 4. Аплікація.
Тема: «Хусточки для ляльок».
Мета: зацікавлювати дітей процесом і результатом аплікації; учити їх розташовувати геометричні фігури двох контрастних кольорів на квадратних шматках тканини; розвивати почуття ритму та кольору у композиції; закріплювати знання основних кольорів (жовтий, зелений, синій червоний), уявлення про оранжевий і фіолетовий кольори; розвивати вміння самостійно робити вибір; виховувати естетичний смак.
Матеріал: клаптик тканини (15x15 см) на кожну дитину, вирізані з кольорового паперу геометричні фігури (коло або квадрат) двох контрастних кольорів, клей-олівець, серветки; квадратні хусточки – зразки вихователя, лялька Оксана.
Попередня робота: діти розглядають візерунки на зразках вихователя, граються з великою геометричною мозаїкою.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Лялька Оксана приходить до малят у гості й приносить хусточки (зразки вихователя), діти розглядають їх.
Мотивація: «Прикрасимо хусточки для подруг ляльки Оксани, щоб вони зраділи».
Процес творення. Вихователь спонукає дітей до самостійного вибору геометричних фігур для оздоблення – кіл або квадратів. Малята прикрашають хусточки, наклеюючи геометричні фігури на клаптики тканини, педагог допомагає їм, якщо виникає потреба.
Підсумок роботи. Лялька дякує дітям за хусточки. Малята разом з вихователем інсценізують вірш Т. Коломієць «Праля».
Ляльчине убраннячко я зберу
Ляльчине убраннячко поперу.
Сонечко буде світити,
Ляльчину хустку білити,
Буде вітерець повівати,
Буде вбрання висихати.

leonora_
15.12.2011, 13:16
ЛИСТОПАД

1 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Конструювання
Тема: «Пірамідки»
Мета: сприяти поєднанню процесу конструювання з грою; учити дітей складати пірамідки, класти в основу найбільше кільце і робити серіаційний ряд (тобто нанизувати кільця на стрижень у порядку їх зменшення), порівнюючи кільця в процесі накладання одне на одне; звертати увагу на колір, розмір кілець; розвивати окомір, цілеспрямованість, здатність до осмисленого спостереження; виховувати зосередженість і витривалість, бажання допомагати іншим.
Матеріал: стрижні від пірамідок та по 5—6 кілець до них на кожну дитину (у торбинці), дрібні іграшки, іграшковий ведмедик.
Попередня робота: малята конструюють вежі, вихователь прово¬дить дидактичні ігри з викладання серіаційного ряду.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. До дітей у гості приходить ведмедик Мишко зі своїми друзями. Він приносить у торбинці кільця від пірамідок і просить дітей допомогти йому скласти пірамідки.
Мотивація: «Навчимо ведмедика та його друзів збирати пірамідки».
Процес творення. Діти самостійно збирають пірамідки (як хто вміє), вихователь збирає свою пірамідку. Мишко вибирає правильно складені пірамідки і каже, що вони йому найбільше подобаються і він хоче навчитися збирати їх саме так. Діти з допомогою вихователя розбирають та збирають пірамідки, використовуючи прийом накладання, порівняння. Педагог запитує малят, які кільця покласти в основу, які посередині, якими завершити спорудження пірамідки. Вихователь активізує емоційне піднесення від результату праці.
Підсумок роботи. Ведмедик Мишко разом із друзями дякує дітям за те, що малята навчили їх збирати пірамідки.



Заняття № 2. Аплікація
Тема: «Схеми пірамідок».
Мета: спонукати дітей самостійно створювати прості образи; схвалювати елементи спонтанності у творчості, що виявляються в комбінуванні кольорів та форм; закріплювати вміння малят розташовувати фігури від великої до маленької знизу вверх, а потім наклеювати їх; закріплювати знання основних форм і кольорів, уміння робити серіацію; розвивати окомір; виховувати уважність, старанність.
Матеріал: 1/2 аркуша паперу формату А-4 на кожну дитину, паперові кружечки або смужки чотирьох основних кольорів; клей-олівець, серветки, пірамідки, іграшковий ведмедик.
Попередня робота: діти вчаться збирати різноманітні пірамідки.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. До малят приходить ведмедик Мишко і просить допомогти йому. Ще не всі його друзі-іграшки навчилися правильно складати пірамідки, тому потрібно зробити для них схеми правильно зібраних пірамідок, і тоді вони не помилятимуться.
Мотивація: «Зробимо схеми пірамідок для друзів Мишка, щоб вони не помилялися, коли складатимуть пірамідки».
Процес творення. Діти розглядають пірамідки. Вихователь допомагає їм згадати, як їх потрібно складати, дотримуючись певної послідовності – за розміром від великого до маленького кільця. Педагог заохочує малят до самостійного добору елементів пірамідок, їх форм та кольорів, стимулюючи задоволення від спільної роботи.
Підсумок роботи. Ведмедик дякує дітям за правильні схеми пірамідок, яких вистачить для всіх іграшок.

Заняття № 3 Малювання
Тема: «Листя на доріжках».
Мета: сприяти розвитку естетичного чуття і смаку у малят, вчити їх помічати розмаїття барв, звуків природи і радіти їм; виховувати бажання зображати явища навколишньої дійсності; розвивати вміння малювати на всьому аркуші паперу; вчити дітей користуватися гуашшю, знаходити вихід із проблемної ситуації (коли немає звичних інструментів малювання – пензлів); спонукати малят до елементарних творчих проявів і власного самовираження, використовуючи всі пальчики руки для малювання листочків; виховувати готовність до співпраці з дорослим, охайність.
Матеріал: аркуш паперу (10 х 30 см) на кожну дитину; гуаш червоного, жовтого, зеленого кольорів, серветки.
Попередня робота: діти з вихователем гуляють вуличками і доріжками, вкритими опалим листям, збирають листочки і роблять з них букети.

ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь розмовляє з малятами про осінь. Усі разом розглядають зібране опале листя. Педагог запитує, яке воно, спонукаючи дітей до емоційного відгуку; проводить дидактичну гру «Зберемо листячко» (ідентифікація за формою та кольором).
Мотивація: «Намалюємо листя на доріжках, збережемо осінню красу».
Процес творення. Вихователь пропонує дітям висловити свої пропозиції стосовно того, як можна намалювати листочки, якщо немає пензликів та патичків. Педагог підводить малят до висновку, що можна малювати пальцями; показує дітям, як слід користуватися фарбами, наголошуючи на тому, що потрібно вмочувати у різні за кольором фарби різні пальчики (вказівний, середній, безіменний), щоб не забруднювати фарби. Вихователь стимулює емоційне піднесення від цікавої спільної праці.
Підсумок роботи. Педагог викладає дитячі малюнки в одну «велику дорогу». Усі милуються красою створених робіт.

Заняття № 4 Ліплення
Тема: «Коржики для іграшок».
Мета: формувати в дітей інтерес до образотворчої діяльності, викликати бажання ліпити; продовжувати знайомити малят із властивостями глини; вправляти їх у таких прийомах ліплення як: скочування коловими рухами шматочка глини та розплющування його між долонями; заохочувати малят до самостійних творчих проявів під час прикрашання виробів; виховувати позитивне ставлення до праці.
Матеріал: глина, дощечки, серветки, іграшки.
Попередня робота: вихователь розмовляє з дітьми про хлібні вироби, проводить заняття з ліплення.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь розповідає малятам, що для них випекли частування – коржики, та організовує дослідження коржиків (зорове, тактильне, нюхове, смакове), що сприяє їх полімодальному сприйняттю дітьми. Педагог запитує, які коржики, стимулює різноманітні відповіді. Іграшки кажуть дітям, що їм теж подобається, коли їх пригощають.
Мотивація: «Виліпимо коржики – частування для іграшок».
Процес творення. Вихователь на очах у дітей ділить шматок глини на рівні частини (відповідно до кількості дітей) і показує, як ліпити коржики. Діти наслідують рухи вихователя, а той активізує їх до самостійної роботи. Педагог стимулює малят до самостійних творчих проявів у прикрашанні виробів (прийом тиснення пальчиками), викликаючи емоційне піднесення від доброї справи.
Підсумок роботи. Іграшки дякують малятам за смачний частунок.




2 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1 Ліплення
Тема: «Цукерки для звірят».
Мета: активізувати самостійні дії дітей, бажання порадувати інших результатами своєї праці; продовжувати знайомити дітей із властивостями глини; розвивати вміння бачити в шматочку глини образ предмета; закріплювати навички ліплення: підщипування шматочків глини від цілого шматка, розкочування їх у долонях; сприяти виникненню позитивних емоцій від результатів роботи; виховувати працелюбність, охайність.
Матеріал: глина, тарілки, серветки, іграшкові звірята: зайчик, лисичка, ведмедик.
Попередня робота: вихователь читає дітям казку «Теремок». Усі разом надсилають листа персонажам казки, запрошуючи їх у гості.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь читає дітям лист від звірят, які збираються до малят у гості.
Мотивація: «Приготуємо частунок для звірят – смачні цукерки, щоб їх гостинно зустріти».
Процес творення. Діти з допомогою вихователя вчаться відщипувати шматочки глини від цілого шматка та розкочують їх у долонях. Педагог нагадує малятам про необхідність дотримання правил гігієни під час ліплення, привчає їх до охайності в роботі, до самоорганізації.
Підсумок роботи. Малята частують іграшок-звірят, що прийшли до них у гості, вихователь організовує сюжетну гру «Годуємо звіряток». Іграшки дякують дітям за частування і пригощають їх справжніми цукерками (фруктовими карамельки або льодяниками). Педагог проводить дидактичну гру «Впізнай за смаком».

Заняття № 2 Конструювання (колективне)
Тема: «Спорудження теремка».
Мета: розвивати в дітей бажання втілювати сюжетно-ігровий задум; нагадати про особливості і властивості будівельного матеріалу, продемонструвати нестійкість цеглин; закріплювати вміння ставити цеглини на торцевий бік, виховувати інтерес до роботи з будівельним матеріалом, повагу до праці будівельників.
Матеріал: дрібний будівельний матеріал: 10—15 цеглинок, іграшки-звірі з казки «Теремок».
Попередня робота: вихователь читає малятам казку «Теремок», усі розглядають ілюстрацій до неї; діти будують різні конструкції з будівельного матеріалу.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Під час розглядання ілюстрацій до казки вихователь викликає емоційний відгук у малят, співчуття до звірів, які залишилися без домівки.
Мотивація: «Навчимо звірят будувати теремок, який не розсипається».
Процес творення. Під час робочого спілкування вихователь демонструє нестійкість цеглин: розставляє 10—15 цеглинок на торцевий бік по колу, потім легенько штовхає одну цеглинку, яка збиває всі інші за принципом доміно. Опісля педагог запитує малят, чому теремок розсипається, підводячи їх до висновку, що потрібно будувати стійкі споруди. Усі разом будують стійку споруду.
Підсумок роботи. Звірята – герої казки - дякують дітям за те, що вони навчили їх будувати стійкий теремок.

Заняття № 3 Аплікація (колективна)
Тема: «Прикрашання теремка».
Мета: розвивати у дітей естетичне сприйняття об’єктів природи (колір, форма, величина листочків); ознайомити малят з матеріалом для аплікації – підсушеним листям дерев; спонукати їх до творчих проявів під час викладання ланцюжка з листочків однакового розміру, але контрастних за формою та кольором; виховувати акуратність під час роботи з листям, бажання прикрашати предмети, бережливе ставлення до природи.
Матеріал: картонний теремок-декорація до казки з вертикально натягненими резинками, підсушене листя дерев, ілюстрації до казки, елементи костюмів для дітей.
Попередня робота: вихователь читає малятам казку «Теремок», організовує настільний театр з інсценізацією казки за участю старших дітей.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Малята розглядають теремок – декорацію до казкової вистави. Вихователь активізує позитивний емо¬ційний відгук від того, що звірі побудували міцний теремок.
Мотивація: «Прикрасимо теремок, щоб у звірят була гарна домівка».
Процес творення. Малята розкладають на підлозі листя в ряд за власним смаком. Вихователь звертає увагу дітей на прийом чергування. Малята викладають листя під натягнуті резинки, добираючи їх так, щоб жовті листочки чергувалися з червоними. Педагог стимулює задоволення від спільної праці.
Підсумок роботи. Вихователь пропонує дітям одягнути елементи костюмів і відтворити деякі казкові діалоги, як це робили старші діти під час вистави.

Заняття № 4 Малювання
Тема: «Рушничок для посуду».
Мета: розвивати у дітей естетичні смаки, бажання прикрашати предмети; вправляти у малюванні вертикальний ліній та кругів; учити дітей малювати на всьому аркуші паперу, користуватися кольоровими олівцями, фломастерами; спонукати їх до самостійних творчих проявів (розташування елементів, величина кругів, колір); розвивати уяву малят, формоутворюючі рухи руки; виховувати наполегливість, старанність.
Матеріал: аркуш паперу (10 х 30 см) для кожної дитини, олівці, фломастери, рушники для посуду, ляльки.
Попередня робота: вихователь розмовляє з дітьми про різні предмети побуту, малята розглядають рушники, педагог організовує дидактичну гру «Назви одним словом».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Під час розглядання рушників вихователь спонукає малят описати їхній колір, форму, елементи, що прикрашають рушники. Ляльки просять дітей прикрасити їхні рушники для посуду.
Мотивація: «Прикрасимо рушники для посуду, які є в ляльок».
Процес творення.
Діти з допомогою вихователя прикрашають аркуші паперу, малюючи на них кільця, кружечки, різні лінії тощо. Педагог спонукає малят до самостійної творчості, власного самовираження, схвалюючи будь-які результати роботи; заохочує дітей до спілкування під час малювання, до озвучування того, що вони роблять.
Підсумок роботи. Ляльки дякують малятам за яскраво прикрашені рушники. Діти розглядають роботи одне одного, вихователь активізує емоційне піднесення від результатів виконаної роботи.

leonora_
15.12.2011, 13:17
ЛИСТОПАД
3 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1 Ліплення
Тема: «Курочка Ряба».
Мета: розвивати в дітей здатність до осмисленого спостереження; продовжувати знайомити малят із властивостями солоного тіста; закріплювати навички ліплення (розкачування тіста між долонями та на дощечці), учити ліпити предмети овальної форми; вправляти у розумінні понять «один», «багато»; порівнянні предметів за величиною; виховувати інтерес до ліплення, наполегливість, старанність.
Матеріал: солоне тісто, дощечки, серветки, кошик, іграшкові дід і баба – персонажі казки.
Попередня робота: вихователь читає малятам казку «Курочка Ряба».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти разом із педагогом розповідають казку «Курочка Ряба».
Мотивація: «Зліпимо для діда та баби багато яєчок, щоб вони не плакали».
Процес творення. Діти висловлюють пропозиції стосовно виконання роботи, вихователь дає свої поради (тісто можна скочувати в долоньках або на дощечках), привчає малят до охайності під час ліплення, до самоорганізації. Виготовлені яйця усі складають у кошик, порівнюючи їх за величиною (пригадуючи поняття «маленьке», «велике», «більше», «менше»). Педагог вправляє у розумінні поняття «один» та «багато».
Підсумок роботи. Дід та баба дякують малятам за виліплені яєчка.
Заняття № 2 Малювання
Тема: «Яєчка для діда і баби».
Мета: спонукати дітей самостійно малювати прості предмети фарбами; вправляти у малюванні предметів овальної форми, правильному триманні пензлика, у охайному використанні фарби при зафарбовуванні; розвивати формоутворюючі рухи руки; закріплювати уявлення про жовтий колір; виховувати в малят інтерес до малювання, бажання допомагати героям казки.
Матеріал: 1/2 тонованого аркуша паперу формату А-4, біла та жовта гуаш, пензлик, серветки, іграшки (дід, баба, курочка).
Попередня робота: вихователь читає дітям казку «Курочка Ряба», усі разом розглядають ілюстрації до неї.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Педагог влаштовує лялькову міні-виставу за казкою.
Баба: Курочко моя, Рябо ти моя,
За водичку, за пшоно дай яєчко одно,
Курочко моя!
Курка: Я піду в гніздечко
1 знесу яєчко.
Ко-ко-ко, ко-ко-ко,
Я знесу яєчко!
Діти розглядають виліплені на попередньому занятті яєчка. Вихователь просить малят описати їх: якої вони форми, розміру, які на дотик тощо.
Мотивація: «Зробімо подарунок для діда й баби – намалюємо багато яєчок».
Процес творення. Педагог заохочує дітей до самостійного малювання яєць, допомагаючи їм за потребою намалювати та зафарбувати овальні форми.
Підсумок роботи. Герої казки дякують малятам. Вихователь організовує рухливу гру «Курочка-чубарочка».

Заняття № 3 Аплікація (колективна)
Тема: «Курчатка».
Мета: розвивати в дітей бажання втілювати сюжетно-ігровий задум, створювати інтерес до певного образу; вчити добирати предмети до створення образу в аплікації, доповнювати аплікацію, домальовуючи на ній певні деталі; закріплювати уявлення про жовтий, червоний, чорний кольори; уміння малят користуватися клеєм-олівцем, розвивати здатність регулювати свої дії, впевненість у своїх можливостях, творчі прояви; виховувати зацікавленість у колективній праці, активність.
Матеріал: аркуш паперу (42 х 30 см) зеленого кольору із зображенням курочки, олівці, клей-олівець, серветки, по два жовтих паперових кола (діаметром 2 см та 3 см) на кожну дитину.
Попередня робота: діти з педагогом розглядають іграшкових курчаток, звертають увагу на колір, форму тулуба, частини тіла: голову, лапки, дзьоб.

ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти розглядають заготовку, вихователь читає вірш В. Шаройко «А в нашої квочки...»:
А в нашої квочки
всі сини і дочки –
маленькі, жовтенькі,
слухняні клубочки.
Педагог спонукає дітей до емоційного сприймання вірша; запитує малят, де ж курчатка, як їх можна зробити.
Мотивація: «Допоможемо мамі-курочці знайти своїх діток».
Процес творення. Малята висловлюють свої пропозиції стосовно виконання завдання. Вихователь підводить їх до висновку, що для того, аби виготовити курча, потрібно наклеїти велике та маленьке коло, а потім домалювати очі, дзьоб і лапи. Педагог стежить за узгодженістю дій малят, активізує задоволення від спільної праці.
Підсумок роботи. Мама-курочка дякує дітям за те, що вони допомогли їй знайти діток. Вихователь проводить рухливу гру «Курочка та курчата».

Заняття № 4. Конструювання (колективне)
Тема: «Пташник».
Мета: спонукати дітей до втілення сюжетно-ігрового задуму; закріплювати знання основних предметів будівельного матеріалу (кубики, цеглини); учити малят ставити цеглини вертикально по колу, щільно притуляючи їх одна до одної; розвивати впевненість у своїх можливостях, здатність підпорядковувати власні бажання спільній меті; виховувати бережливе ставлення до споруди, почуття радості від спільної цікавої діяльності з дорослим, товариськість.
Матеріал: дрібний будівельний матеріал, дрібні іграшки – свійські птахи, виліплені старшими дошкільнятами.
Попередня робота: вихователь розмовляє з дітьми про свійських птахів, усі разом розглядають ілюстрації (за можливості – фотографії, слайди тощо) із їхніми зображеннями; педагог організовує рухливі ігри «Курочка та курчата», «Курчатка», «Бабуся і гуси».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь читає малятам вірша М. Познанської «Півень»:

Шия жовта, хвіст зелений,
Борода – як маків цвіт.
Півник є такий у мене,
Він малятам шле привіт.
Ходить півник по садку
І співа: «Ку-ка-рі-ку!».

Малята розглядають вироби старших дітей – дошкільнят. Вихователь запитує, хто це і які ці птахи видають звуки, активізуючи малят до звуконаслідування свійських птахів та ігор з виліпленими іграшками. Педагог запитує дітей, де живуть свійські птахи.
Мотивація: «Допоможемо пташиній родині – побудуймо для них домівку-пташник».
Процес творення. Діти пропонують, як можна спорудити домівку для птахів, вихователь дає свої поради. Усі разом конструюють пташник (прийомом виставляння цеглинок на вузьке ребро по колу, щільно притуляючи їх одна до одної). Педагог схвалює усі самостійні дії малят і спонукає їх до спілкування під час роботи. Після виконання завдання діти розташовують іграшки у споруді, вихователь заохочує їх до сюжетної гри та розповідей про свійських птахів.
Підсумок роботи. Уся пташина родина дякує малятам за до¬мівку.

4 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Аплікація
Тема: «Маленька Оленка».
Мета: створити в дітей радісний настрій під час виготовлення іграшки-забавки; продовжувати вчити розкладати вирізані вихователем з паперу форми (круги, трикутники) на заготовках, а потім наклеювати їх на певній відстані одна від одної; розвивати творчу уяву, відчуття ритму та кольору; виховувати старанність, естетичний смак.
Матеріал: заготовки (різнокольорові силуети з картону «малюк у конверті» та круги – «голівки») на кожну дитину, клей-олівець, серветки, деталі для прикрашання конверта (трикутники), олівці, лялька-немовля.
Попередня робота: діти граються у сюжетні ігри з ляльками-немовлятами.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Малята разом з вихователем розглядають ляльку-немовля, педагог читає уривок з вірша О. Благініної «Оленка».

Є у нас маленька дівчинка Оленка.
Дівчинка – приспівочка, круглая голівочка.
Цілий день “Уа-уа” – от і всі її слова.
Мотивація: «Зробімо собі для гри ляльок-немовлят».
Процес творення. Вихователь активізує дітей до творчих проявів у виборі кольору конверта та елементів його оздоблення; створює захопливу атмосферу в процесі виконання роботи. Після прикрашання конвертів діти наклеюють на них круги – «голівки» - і малюють лялькам обличчя.
Підсумок роботи. Педагог хвалить малят за виконане завдання, заохочує дітей подивитися на роботи одне одного. Діти граються власноруч виготовленими ляльками-немовлятами.

Заняття № 2. Малювання
Тема: «Пелюшки для Оленки».
Мета: продовжувати вчити малят ритмічно наносити мазки на папір у певній послідовності, правильно тримати пензлик, патичок; розвивати відчуття кольору, ритму, естетичний смак; виховувати емоційне ставлення до намальованого, вміння отримувати радість від процесу роботи та її результату, турботливе ставлення до немовлят.
Матеріал: 1/2 тонованого аркуша паперу формату А-4 на кожну дитину, гуаш, патичок, пензлик, серветки, лялька Оленка, іграшкові пелюшки.
Попередня робота: діти разом з вихователем граються у сюжетні ігри з ляльками-немовлятами, розглядають іграшкові пелюшки та пелюшки-зразки, виготовлені вихователем.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти розглядають ляльку-немовля, граються з нею. Вихователь викликає у малят емоційне ставлення до ляльки Оленки (яка вона маленька, гарненька, беззахисна і безпорадна), розповідає, що за нею необхідно постійно доглядати – годувати її, купати, міняти їй пелюшки.
Мотивація: «Прикрасимо пелюшки для маленької Оленки».
Процес творення. У процесі невимушеного спілкування вихователь спонукає малят до розглядання зразків пелюшок. Діти обирають ті, які їм найбільше сподобалися. Педагог допомагає пригадати малятам прийом ритмічного нанесення мазків, заохочуючи їх до самостійних творчих проявів під час прикрашання пелюшок і добору кольорів фарб.
Підсумок роботи. Вихователь хвалить дітей за роботу: тепер у ляльки Оленки чимало гарних яскравих пелюшок.

Заняття № 3. Конструювання
Тема: «Ліжечка для немовлят».
Мета: розвивати у дітей бажання самостійно, без допомоги дорослого, виконувати дії з деталями будівельного матеріалу, іграшками; учити їх втілювати власний задум; вправляти у використанні прийому виставляння цеглинок на вузьке ребро по колу, щільно притуляючи їх одна до одної; формувати елементарні конструктивні вміння, уміння діяти на досягнення мети; спонукати використовувати в іграх сюжетну іграшку, виготовлену власноруч; виховувати наполегливість, доброзичливе ставлення до немовлят, уміння гратися разом, не заважати одне одному.
Матеріал: дрібний будівельний матеріал, виготовлені дітьми картонні ляльки-немовлята та паперові пелюшки.
Попередня робота: вихователь читає дітям вірш О. Благініної «Оленка»; якщо є можливість – дозволити малюкам поспостерігати за немовлям у візочку (можна використати також фотографії чи слайди).
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь розповідає дітям про немовлят, про те, які вони маленькі, безпорадні; їм потрібно багато їсти і спати, щоб вирости такими великими дітьми, як малюки у групі. Педагог запитує дітей: «А де сплять малюки?».
Мотивація: «Зробімо ліжечка для наших ляльок-немовлят».
Процес творення. Усі спілкуються, вихователь заохочує дітей розповісти про знайомих немовлят. Малята висловлюють свої пропозиції стосовно того, яке ліжечко має бути в немовляти. Педагог підводить дітей до того, що маленькій дитині потрібне ліжечко з перегородками, щоб вона не впала з нього. Вихователь підтримує самостійні дії малят і схвалює будь-які їхні рішення стосовно реалізації поставленого завдання. Педагог спонукає дітей до сюжетних ігор з ляльками-немовлятами, називання їх на ім'я, співання народних колискових пісень:

Баю – баю – баю,
Лялечку гойдаю.
Ти, котику, не нявчи,
Доки ляля спить, - мовчи.
Ня - яв.
А-а, ляля,
Я маленька няня.
Спи, спи моє дитя,
Скоро буде в нас кутя.

Підсумок роботи. Вихователь схвалює роботу дітей, наголошуючи, що вони зробили дуже зручні ліжечка для немовлят.

Заняття № 4. Ліплення.
Тема: «Брязкальця для немовлят».
Мета: заохочувати малят до реалізації сюжетно-ігрового задуму; формувати вміння уявляти образ предмета, який виготовлятиметься; продовжувати вчити малят ліпити предмети кулястої та циліндричної форм; розвивати емоційне ставлення до творчого процесу і результату роботи; виховувати дбайливе ставлення до маленьких дітей.
Матеріал: пластилін, дощечки, різноманітні палички, серветки, іграшки-брязкальця.
Попередня робота: вихователь організовує сюжетно-дидактичні ігри з лялькою-немовлям; діти з вихователем розглядають різні брязкальця, педагог проводить дидактичну гру «Впізнай за звучанням».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь розмовляє з малятами про маленьких дітей-немовлят, запитує, які іграшки є для них. Усі разом розглядають брязкальця, слухають, як вони звучать, порівнюючи їхнє звучання (дзвенить, шурхотить).
Мотивація: «Зліпимо брязкальця для наших малят, щоб було чим їх забавляти».
Процес творення. Усі разом ліплять брязкальця, спілкуючись у процесі роботи. Вихователь схвалює творчі прояви дітей щодо форми, кольору та оздоблення виробів, допомагає малятам у разі потреби, підтримуючи приязну атмосферу та орієнтуючи дітей на позитивний результат.
Підсумок роботи. Педагог наголошує, що діти виготовили чудові іграшки для ляльок-немовлят, стимулюючи загальне захоплення від результату праці.

leonora_
11.01.2012, 13:23
ГРУДЕНЬ
1 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Конструювання
Тема: «Ліжечка для ляльок».
Мета: розвивати в дітей здатність втілювати сюжетно-ігровий задум, конструктивні здібності; стимулювати малят використовувати для конструювання нетрадиційний матеріал – дитячі стільчики, по-різному зіставляючи їх, використовуючи поняття «вузький» та «широкий»; заохочувати дітей користуватися виготовленими спорудами в подальших іграх; виховувати інтерес до спільної роботи, уміння гратися разом, не заважаючи одне одному; активізувати дружні стосунки дітей.
Матеріал: дитячі стільці, ляльки, білизна для ляльок.
Попередня робота: діти грають в сюжетні ігри з ляльками, вихователь пояснює їм, що належить до меблів (класифікація: ліжко – належить до меблів).
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Дорослі ляльки просять дітей зробити ліжка і для них, бо не всім вистачає ліжок. Вихователь читає малятам вірш П. Воронька «Доня хоче спати»:
У моєї доні
Оченятка сонні,
Рученьки, мов з вати, –
Доня хоче спати.
Ніч прийшла тихенька,
Спи, моя гарненька!
Мотивація: «Виготовимо ліжка для ляльок, щоб вони відпочили».
Процес творення. Вихователь запитує малят, як із двох стільців можна спорудити ліжко. Потім пропонує зробити широке ліжко із декількох стільців (чотирьох). Діти роблять ліжечка, по-різному зіставляючи стільці та застеляючи білизну. Педагог обіграє зроблені меблі, заохочує дітей до співання знайомих колискових пісень («Баю, баю, баю», «А-а, ля-ля» тощо).
Підсумок роботи. Ляльки дякують дітям за гарні ліжка, на яких вони змогли відпочити.

Заняття № 2. Ліплення
Тема: «Пироги зі снігу».
Мета: створювати в дітей радісний настрій від спільної праці, формувати уявлення про властивості снігу і льоду; спонукати малят самостійно ліпити зі снігу, використовуючи навички ліплення; підтримувати прояви творчості у процесі прикрашання виробів кольоровими льодинками; учити їх милуватися результатом роботи; розвивати відчуття кольору, мислення; виховувати спостережливість, працелюбність.
Матеріал: сніг, кольорові льодинки.
Попередня робота: вихователь на очах у дітей готує кольоровий лід: підфарбовану воду розливає у мілкий посуд та виносить на мороз; коли лід застигне, подрібнює його.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. На прогулянці діти розглядають сніг, лід, вихователь розповідає про їхні властивості, унаочнюючи розповідь, і читає вірш П. Воронька «Кіт не знав»:
Падав сніг на поріг,
Кіт зліпив собі пиріг,
Поки смажив, поки пік,
А пиріг водою стік.
Кіт не знав, що на пиріг
Треба тісто, а не сніг!
Мотивація: «Зліпимо пироги зі снігу і прикрасимо їх кольоровими льодинками».
Процес творення. Діти ліплять зі снігу пироги, вихователь заохочує їх до самостійних творчих проявів у прикрашанні виробів, стимулює до спілкування у процесі роботи.
Підсумок роботи. Усі милуються готовими виробами. Вихователь запитує малят, чому не можна заносити у приміщення ці пироги.

Заняття № 3. Аплікація (колективна)
Тема: «Сніжинки на вікнах».
Мета: спонукати дітей до творчих проявів, власного самовираження; розвивати вміння разом з вихователем компонувати предмети, прикрашаючи кімнату, чіпляючи сніжинки на певній площині (вікна); закріплювати поняття «високо», «низько», «вище» «нижче», вводячи їх до активного словника; розвивати вміння створювати композиції, не заважаючи одне одному; виховувати терпеливість, емоційно-вербальне ставлення до процесу спільної діяльності та до результату роботи.
Матеріал: витинанки сніжинок з тонкого паперу неяскравих відтінків, клейка стрічка.
Попередня роботи: під час прогулянки діти з вихователем спостерігають за снігом, розглядають окремі сніжинки, у групі малята розглядають сніжинки, які вирізав педагог.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти з вихователем спостерігають за зимовою погодою з вікна, розмовляють про зиму, згадують, що в них є прикраси – сніжинки.
Мотивація: «Прикрасимо групу, щоб створити в усіх радісний настрій».
Процес творення. Вихователь, спілкуючись з дітьми про красу зимової природи, чіпляє сніжинки на вікна відповідно до вказівок дітей, підтримуючи вдалі пропозиції.
Підсумок роботи. Вихователь заохочує малят порозглядати композиції зі сніжинок на вікнах, помилуватися результатами спільної роботи. На майбутніх заняттях педагог може закріплювати просторові уявлення малюків, звертаючи їхню увагу на композиції зі сніжинок на вікнах.



Заняття № 4. Малювання
Тема: «Сліди на снігу».
Мета: заохочувати дітей поєднувати процес зображання з грою; стимулювати в малят бажання відображати свої враження від побаченого в малюнках; вправляти дітей самостійно ставити відбитки пензлем (прийом примакування), розміщуючи їх по всій довжині аркушу паперу; розвивати відчуття ритму; виховувати спостережливість та старанність.
Матеріал: смужка білого паперу (7 х 20 см) на кожну дитину, блакитна фарба, пензлик, серветки.
Попередня робота: під час прогулянки засніженими доріжками вихователь обіграє потішки «Маленькі ніжки», «Марійка маленька»:
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь нагадує дітям російську народну потішку «Марійка маленька»:

Марійка маленька,
Марійка гарненька.
Марійко, йди доріжкою,
Марійко, тупни ніжкою.

Педагог пропонує дітям показати, як крокують ніжки засніженою доріжкою, стимулює малят до дій, підставляючи у текст потішки імена дітей групи.
Мотивація: «Покажемо батькам, як ми гуляли, намалюємо наші сліди на снігу».
Процес творення. Діти малюють сліди прийомом примочування, ставлячи на смужці паперу відбитки пензля; вихователь привчає їх до охайності й самоорганізації. Педагог розповідає малятам про позитивний вплив прогулянок на їхнє здоров'я.
Підсумок роботи. Вихователь стимулює в дітей емоційне ставлення до створених малюнків («Як багато слідів на снігу!»), складає всі смужки в одне панно і пропонує малятам знайти свої «сліди».

2 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Конструювання
Тема: «Звірі в рукавичці».
Мета: розвивати в дітей здатність до втілення сюжетно-ігрового задуму; сприяти розвитку уявлень про поняття кольору, форми, розміру; продовжувати знайомити дітей з геометричними символами тварин за методикою Л. Венгера (ведмедик – великий коричневий квадрат, мишка – маленький сірий кружечок тощо) та вчити виконувати дії з ними, стимулюючи інтерес до предметів-замінників; розвивати уяву, фантазію, здатність до абстрагування; виховувати допитливість, готовність до співпраці.
Матеріал: геометричні фігури, рукавичка.
Попередня робота: вихователь читає казку «Рукавичка», усі розглядають ілюстрації, малята промовляють звуконаслідувальні слова, імітуючи казкових персонажів; старші діти показують лялькову виставу «Рукавичка».

ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь привертає увагу малят до рукавички, яка лежить на столі. Усі разом розглядають геометричні фігури, педагог звертає увагу дітей на їхні колір та форму, підводячи малюків до думки, що персонажів казки можна замінити цими фігурами.
Мотивація: «Пограймося у казку: складемо в рукавичку фігури, уявивши, ніби вони – звірі».
Процес творення. Діти висловлюють свої пропозиції стосовно добору геометричних фігур, які зображатимуть звірів. Вихователь розповідає казку, заохочуючи малят допомагати йому, активізує дітей інтонаційно передавати діалоги казкових персонажів, підтримує малят, схвалює усі творчі прояви дітей.
Підсумок роботи. Педагог акцентує, що діти помістили всіх звірів у хатку-рукавичку, де їм буде тепло і затишно взимку.

Заняття № 2. Аплікація
Тема: «Мишка».
Мета: заохочувати дітей до втілення сюжетно-ігрового задуму, зацікавлювати їх персонажем; активізувати пам'ять малят щодо виконання роботи на попередніх заняттях шляхом запитань; учити їх самостійно компонувати готові форми, отримуючи образ, наклеювати форми на аркуші паперу, користуючись клеєм-олівцем; підтримувати самостійні творчі прояви дітей у домальовуванні готової аплікації; розвивати позитивне емоційне ставлення до своєї роботи та робіт однолітків.
Матеріал: аркуш тонованого паперу (10 х 15 см), паперові півколо (тулуб) і кружечок (вухо), кольорові олівці, клей-олівець, серветки; рукавичка, ялинка – декорації до казки.
Попередня робота: вихователь читає казку «Рукавичка», діти розглядають ілюстрації до неї.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь показує малятам декорації до казки (ялинку та рукавичку), запитуючи, що ж це за казка і хто перший знайшов рукавичку; потім читає загадку:
Під підлогою, в коморі,
Живе воно у норі.
Сіреньке звірятко —
Звуть його ... (мишенятко).
Мотивація: «Виготовимо мишку – персонажа казки «Рукавичка».
Процес творення. Діти компонують заготовки на аркуші, вихователь активізує усі творчі прояви малят, заохочує їх до самостійного користування клеєм-олівцем. Діти домальовують мишкам очі, ніс, хвіст, вусики. Педагог заохочує малят до спілкування під час роботи, орієнтує дітей на позитивний результат.
Підсумок роботи. Вихователь організовує рухливу гру «Мишки в нірках», використовуючи виконані дітьми роботи як емблеми; стимулює емоційне піднесення від цікавої спільної діяльності.

Заняття № 3. Малювання
Тема: «Зайчикові та ведмедикові сліди».
Мета: учити вчити співвідносити предмети за розміром (широкий та вузький) та контрастними мазками передавати характерні особливості персонажів (у ведмедя сліди великі, а у зайчика - маленькі); закріплювати уміння дітей правильно користуватися пензликом і патичком, під час малювання слідів, застосовуючи прийомом примакування, охайно набирати фарбу; розвивати пізнавальну активність, емоційно-вольову регуляцію; виховувати інтерес до малювання, артистизм.
Матеріал: вузька та широка доріжки (дві смужки паперу, розміри яких 5 х 15 см і 10 х 15 см) на кожну дитину, фарби, пензлик, патичок, серветки, іграшки: ведмідь і зайчик.
Попередня робота: вихователь читає казку «Рукавичка», діти розглядають ілюстрації та імітують ходу звірів; педагог читає вірш С. Павлович «Зайчик»:
На землі сніжок лежить,
Зайча по снігу біжить.
Мерзнуть вушка, мерзнуть лапки,
Без валянок і без шапки. Ой!
Або вірш М. Познанської «Зайчики»:
В лісі сніг. У лісі звірі.
Ось зайчатка скачуть сірі.
Сірі їстоньки хотять,
Сірі з холоду тремтять.
Бідні зайчики, голодні,
Ще не снідали сьогодні.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. До дітей у гості приходять зайчик та ведмедик. Діти імітують рухи тварин: показують, як стрибає зайчик та чалапає ведмедик. Усі разом розглядають попередню роботу з малювання «Наші сліди на снігу».
Мотивація: «Напишемо картину, як зайчик стрибає, ведмедик у лісі гуляє – намалюймо їхні сліди».
Процес творення. Усі розглядають заготовки-доріжки. Вихователь звертає увагу дітей на те, що доріжки відрізняються за розміром (широка і вузька), діти з його допомогою визначають, якою доріжкою піде зайчик, а якою – ведмедик. Малята висловлюють свої пропозиції щодо виконання роботи, педагог дає поради. Діти самостійно ставлять відбитки пензликом на широкій доріжці (сліди ведмедика) і малюють патичком штрихи на вузькій доріжці (сліди зайчика). Вихователь читає вірш М. Познанської «Зайчики».
Підсумок роботи. Педагог підсумовує: зайчик маленький, тому він стрибає вузькою доріжкою, ведмедик великий, тому ходить широкою; групує намальовані малятами сліди і викладає роботи у дві довгі доріжки; проводить рухливу гру «Зайчик біленький сидить».

Заняття № 4. Ліплення
Тема: «Олівці для ляльок».
Мета: розвивати в дітей інтерес до олівців як до матеріалів, які використовують на заняттях з образотворчого мистецтва; підтримувати і схвалювати самостійні творчі прояви малят у доборі кольору пластиліну та способу його розкочування: у долоньках чи на дощечці; закріплювати уявлення про поняття «довгий», «короткий», підводити до розуміння понять «тонкий», «товстий»; розвивати увагу, цілеспрямованість; виховувати інтерес до заняття, бажання робити приємне іншим.
Матеріал: пластилін, дощечки, серветки, лялька Оксана.
Попередня робота: діти малюють олівцями, ліплять із пластиліну, граються іграшками.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь розповідає малятам, що лялька Оксана дуже любить малювати і незабаром у неї день народження. Відтак запитує, що можна подарувати ляльці.
Мотивація: «Подаруймо ляльці Оксані різнокольорові олівці, щоб вона могла малювати гарні малюнки, як це робите ви».
Процес творення. Вихователь активізує малят до самостійного вибору способу ліплення та кольору пластиліну; спонукає їх до вживання слів на позначення розміру предметів: довгі та короткі, товсті та тонкі; стимулює емоційне піднесення від виконання доброї справи та спільної цікавої діяльності.
Підсумок роботи. Педагог організовує сюжетну гру «День на¬родження ляльки», діти дарують їй олівці. Лялька дякує малятам і розповідає, що вона малюватиме олівцями.

leonora_
11.01.2012, 13:32
3 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Аплікація (колективна)
Тема: «Ніч у лісі».
Мета: розвивати у дітей уміння сприймати об’єкти природи (дикі тварини), використовуючи їх паперові силуети в процесі аплікації; закріплювати вміння розташовувати силуети на аркуші паперу, уявлення про синій, чорний, фіолетовий кольори; вчити знаходити схожість силуетів із персонажами казки; вправляти малят у правильному користуванні клеєм-олівцем; розвивати потяг до колективної діяльності, пам'ять; виховувати інтерес до занять з аплікації.
Матеріал: аркуш темно-синього паперу (42 х 30 см), силуети персонажів казки «Рукавичка», вирізані з чорного паперу, клей-олівець, серветки.
Попередня робота: вихователь читає казку «Рукавичка», влаштовує малятам театр тіней, діти розглядають ілюстрації.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь звертає увагу дітей на матеріали, підготовлені для аплікації, і розповідає, що звірі ходять лісом не тільки вдень, коли світить сонце, а й коли надходить ніч і стає темно. У сутінках не видно їхніх очей, рота, зубів, вусів, та все ж звірів можна впізнати. Діти розглядають заготовки та за силуетами впізнають персонажів казки «Рукавичка». Педагог пропонує малятам обрати звірят і розіграти театралізоване дійство за змістом казки.
Мотивація: «Створимо картину до казки «Рукавичка», прикрасимо нашу групу».
Процес творення. Діти виконують завдання разом із вихователем. Під час роботи педагог звертається до кожної дитини на ім'я: «Сашко, який звір у тебе?», «Тетянко, де мишка? Яка вона?» тощо. Вихователь стимулює загальне задоволення від спільної праці, заохочує малят до самостійності.
Підсумок роботи. Усі милуються готовою роботою. Педагог залишає картину у групі, а в подальшій роботі заохочує дітей до називання силуетних зображень звірів.

Заняття № 2. Малювання (колективне)
Тема: «Сніг».
Мета: розвивати у дітей емоційну чутливість, здатність дивуватися, захоплюватися явищами природи, вміння передавати у малюванні свої враження від побаченого; закріплювати вміння малят користуватися фарбою, малювати пальчиком; розвивати у дітей естетичний смак, просторові уявлення; створювати інтерес до процесу і результату малювання; виховувати прагнення до співпраці та взаєморозуміння.
Матеріал: робота з аплікації «Ніч у лісі», гуаш білого кольору, серветки.
Попередня робота: діти спостерігають за тим, як падає сніг.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Малята розглядають роботу «Ніч у лісі», разом із вихователем згадують казку «Рукавичка». Вихователь читає малятам загадку:
Я падаю на ваші хати,
Я білий-білий, волохатий.
Я прилипаю вам до ніг
І називаюсь просто...(Сніг.)
Або уривок вірша Г. Бойка «Перший сніг»:
Сніг пухнастий, наче вата,
Аж по ньому жаль ступати, –
Білий, чистий сніг.

Педагог розповідає про те, що «снігові ковдри» зігрівають узимку звірів у лісі.
Мотивація: «Намалюймо сніг, зігріємо звірів».
Процес творення. На всій поверхні попередньої аплікації діти разом з вихователем малюють пальчиками сніг, ставлячи крапки. Педагог підтримує і схвалює творче самовираження малят, стимулює емоційне піднесення від спільної праці.
Підсумок роботи. Звірята дякують дітям за те, що вони вкрили снігом їх та їхню галявину. Вихователь заохочує малят до імітування рухів звірів із казки «Рукавичка», до відтворення діалогів між ними.

Заняття № 3. Ліплення
Тема: «Колобки»
Мета: заохочувати дітей до ліплення шляхом поєднання процесу ліплення з грою; закріплювати вміння ділити шматок тіста на дві нерівні частини, ліпити кульки, використовуючи поняття «великий», «маленький»; спонукати малят самостійно малювати обличчя; розвивати потяг до спільної діяльності, активність; стимулювати емоційне ставлення до виліпленого.
Матеріал: дощечки, солоне тісто, серветки, стеки.
Попередня робота: під час прогулянки діти споруджують хатку з колобків, виліплених зі снігу; вихователь приносить один колобок у групу, малята спостерігають за тим, як він тане.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти спостерігають за зимовою погодою біля вікна. Вихователь запитує, що сталося зі сніговими колобками, коли їх принесли до групи і чому це сталося, підводячи малят до висновку, що сніг тане у теплі.
Мотивація: «Зліпимо колобки з тіста, тоді вони не розтануть і з нами зустрінуть Новий рік!»
Процес творення. Вихователь пояснює дітям: для того, щоб вийшли великий та маленький колобки, потрібно поділити тісто на дві нерівні частини. Діти виконують завдання, вихователь допомагає їм за потребою. Готовим колобкам малята самостійно домальовують обличчя стекою. Педагог підтримує та заохочує ігрові діалоги під час роботи, сприяючи поєднанню процесу ліплення з грою.
Підсумок роботи. Вихователь стимулює емоційне піднесення від результату праці, наголошує, що колобки малятам вдалися дуже гарні, тепер вони зустрічатимуть разом із дітьми Новий рік.

Заняття № 4. Конструювання (колективне)
Тема: «Меблі для іграшок».
Мета: розвивати в дітей здатність до втілення сюжетно-ігрового задуму; учити їх виконувати конструктивні завдання; удосконалювати вміння малят робити з дитячих стільців широкі та вузькі ліжка; навчити з табуреток робити довгий та широкий стіл; формувати звичку до порядку; виховувати бажання виконувати спільну роботу.
Матеріал: іграшки, посуд та білизна для ляльок, дитячі стільці.
Попередня робота: діти конструюють ліжка для ляльок зі стільців, грають у сюжетні ігри на родинну тематику, вихователь читає вірш П. Воронька «Доня хоче спати».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь розповідає дітям, що іграшки теж готуються до новорічного свята, чекають на гостей. Відтак він запитує, чи вистачить іграшкам меблів, щоб прийняти у себе всіх гостей, підводячи малят до висновку, що потрібно виготовити меблі для іграшок та розмістити їх так, щоб їм було зручно спілкуватися, гратися, святкувати Новий рік.
Мотивація: «Зробимо нові меблі для іграшок, пограймося з ними у свято».
Процес творення. Діти разом виконують завдання, вихователь допомагає їм, заохочуючи їх до спілкування та гри, підтримує усі конструктивні рішення і дії малят щодо спорудження та розміщення меблів, стимулює емоційне ставлення до роботи.
Підсумок роботи. Іграшки дякують дітям за нові зручні меблі. На майбутніх заняттях педагог активізує малят до самостійного конструювання меблів зі стільців та до сюжетних ігор із використанням нових споруд.

4 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Малювання
Тема: «Вогники на ялинці».
Мета: спонукати дітей до творчого самовираження, підтримувати радісний настрій; викликати бажання «запалити» на гілках ялинки вогники; учити малят користуватися фарбами контрастних кольорів, ритмічно наносити мазки і ставити крапки патичками; розвивати естетичний смак, заохочувати до самостійних творчих проявів; виховувати ініціативність, наполегливість.
Матеріал: силуети ялинок з цупкого паперу (30 х 20 см) на кожну дитину, патички, фарби усіх кольорів веселки, серветки.
Попередня робота: діти розглядають ілюстрації із зображенням новорічних ялинок, вивчають вірш І. Демченко «Ялинка»:
Що за гостя в нас така –
І зелена, і струнка.
Сяє зірка угорі,
На гіллячках ліхтарі.
І ростуть на ній не шишки,
А цукерки та горішки.
Або однойменний вірш В. Паронової:
У ялиночки на ручках
Замість пальчиків – колючки.
Ти, ялинко, не колись!
Краще з нами подружись.
На твої зелені віти
Іграшки повісять діти.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти разом із вихователем розглядають силуети ялинок та співають пісню про ялинку. Педагог сприяє виникненню емоційного відгуку та захоплення у малят. Діти слухають розповідь вихователя про святкування Нового року і про те, що іграшки вже мають ялинки на свято, але вони ще не прикрашені.
Мотивація: «Прикрасимо ялинку для іграшок, щоб вони теж радісно зустріли Новий рік».
Процес творення. Вихователь запитує, як можна прикрасити ялинку за допомогою фарб і патичків. Діти висловлюють свої пропозиції стосовно виконання роботи, педагог дає поради, нагадує малятам правила користування патичками (один патичок можна вмочувати лише у фарбу одного кольору); заохочує дітей до обміну патичками, до лагідного спілкування одне з одним та з вихователем, до самостійного виконання завдання.
Підсумок роботи. Педагог зазначає, що діти дуже гарно прикрасили для іграшок ялинки кольоровими вогниками, стимулює емоційне ставлення до результатів роботи.

Заняття № 2. Аплікація
Тема: «Прапорці на ялинці».
Мета: розвивати інтерес до свята Нового року;
викликати у малят бажання удосконалювати свої роботи; вчити їх наклеювати готові фігури (трикутники і прямокутники), чергуючи їх за кольором (чи формою) та самостійно обирати колір; учити емоційно сприймати, пізнавати та називати доступні за змістом і виразним кольоровим вирішенням зображення в аплікації; виховувати наполегливість.
Матеріал: роботи малят із попереднього заняття з малювання (силуетні ялинки), різнокольорові паперові трикутники і прямокутники, клей-олівець, серветки.
Попередня робота: діти розглядають велику святкову ялинку, вихователь читає вірші, всі разом співають новорічні пісні, граються у дидактичну гру «Прикрасимо ялинку».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти розглядають ілюстрацію, на якій зображена прикрашена ялинка, порівнюють її зі своїми роботами з малювання, вказують на відмінності. Вихователь запитує малят, що слід зробити, щоб ялинка була ще красивішою.
Мотивація: «Прикрасимо ялинку різнокольоровими прапорцями, щоб вона була ще красивішою».
Процес творення. Малята виконують завдання разом з вихователем, самостійно обираючи форму та колір прапорців. Педагог підказує дітям, що прапорці можна чергувати за кольором чи формою, допомагає, якщо це потрібно, наклеювати їх, створює приязну атмосферу роботи, активізує спільне задоволення від результатів праці.
Підсумок роботи. Вихователь підкреслює, що діти гарно зуміли прикрасити ялинку яскравими прапорцями – іграшки будуть здивовані й задоволені.

Заняття № 3. Ліплення
Тема: «Ялинкове намисто».
Мета: залучати дітей до приготувань, пов'язаних з новорічними святами; учити відщипувати маленькі шматочки пластиліну, скочуючи їх у кульки, й чіпляти їх до силуету ялинки; розвивати дрібну мускулатуру пальців рук, вміння малят чергувати «намистинки» за кольором; стимулювати емоційне ставлення до виконання завдань з образотворчого мистецтва, підтримуючи самостійні творчі прояви дітей; виховувати естетичний смак.
Матеріал: силуети ялинок із попередніх занять, кольоровий пластилін, дощечки, серветки.
Попередня робота: діти прикрашають силуети ялинок вогниками та прапорцями на попередніх заняттях, розглядають новорічну ялинку, граються у дидактичну гру «Прикрасимо ялинку».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Малята розглядають свої ялиночки, висловлюють пропозиції стосовно того, як ще можна їх прикрасити.
Мотивація: «Виготовимо новорічне намисто та прикрасимо ним ялинки для іграшок».
Процес творення. Діти відщипують маленькі шматочки пластиліну, скочують їх у кульки, чіпляють їх низкою на силует ялинки. Вихователь заохочує малят до спілкування під час роботи, активізує їх до називання кольорів намистинок та опису місця їхнього розташування на ялинці, підтримує радісну та приязну атмосферу.
Підсумок роботи. Педагог зауважує, що діти виготовили дуже гарне намисто для своїх ялинок, викликаючи загальне захоплення від результату роботи.

Заняття № 4. Конструювання
Тема: «Цукерки на ялинці».
Мета: спонукати дітей до проявів творчості у виконанні завдань; навчати їх загортати «цукерки» (коротенькі дерев'яні палички) в самостійно обрані обгортки; заохочувати малят до використання своїх робіт-цукерок для прикрашання силуетів ялинок; створювати інтерес до процесу та результату діяльності; розвивати наполегливість, бажання діяти відповідно до поставленої мети; виховувати наполегливість, старанність.
Матеріал: обгортки від цукерок, коротенькі дерев'яні палички, скріпки, силуети ялинок.
Попередня робота: вихователь проводить заняття з малювання, аплікації, ліплення на новорічну тематику, діти розглядають святкову ялинку.

ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Малята розглядають свої ялинки, висловлюючи захоплення і подив. Вихователь читає вірш про ялинку, потім запитує, до якого свята усі готуються; навіщо прикрашають ялинку; якими ласощами прикрашають ялинку тощо.
Мотивація: «Виготовимо цукерки та прикрасимо ними ялинки для іграшок».
Процес творення. Діти загортають дерев'яні палички в обгортки від цукерок та чіпляють їх на ялинкові гілки за допомогою скріпок. Вихователь заохочує малят до спілкування під час роботи, схвалює усі прояви творчості, активізує емоційне піднесення від результату тривалого прикрашання ялинки.
Підсумок роботи. Вихователь підклеює ніжки-підставки до зворотного боку ялинок. Діти відносять свої роботи додому, щоб порадувати свої іграшки гарними ялинками.

leonora_
11.01.2012, 13:35
СІЧЕНЬ

1 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Ліплення
Тема: «Бублики і бублички для ляльок».
Мета: розвивати в дітей здатність втілювати сюжетно-ігровий задум; формувати вміння бачити в шматочку тіста образ майбутнього предмета, ділити шматок на дві частини різної величини, активізуючи у мовленні слова «великий – маленький»; учити ліпити бублики, розкочуючи у долонях (чи на дощечці) стовпчики; вправляти у вмінні зліплювати краї стовпчика, з’єднуючи їх у коло; сприяти товариським стосункам малят, розвивати їхнє вміння разом гратися і виконувати завдання; виховувати емоційне ставлення до виліпленого.
Матеріал: солоне тісто, дощечки, серветки, лялька Тетяна, маленький і великий бублики (готові вироби).
Попередня робота: діти розглядають ілюстрації з хлібобулочними виробами, вихователь організовує сюжетну гру «Хлібний магазин».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. До малят приходить лялька Тетяна і розповідає, що вона пішла у магазин, щоб купити до чаю ласощів, але там залишилися тільки маленький бубличок та великий бублик. Вона чекає в гості ляльок, а пригостити їх нічим. Вихователь запитує дітей, як можна допомогти ляльці Тетяні.
Мотивація: «Зліпимо частування для гостей ляльки Тетяни – бублики і бублички».
Процес творення. Малята висловлюють свої пропозиції стосовно того, як можна виконати завдання. Вихователь показує їм, як «приготувати» бублики (скотити у долонях (чи на дощечці) стовпчик і зліпити його краї), заохочуючи дітей до самостійності, ініціативності, активізуючи спілкування під час роботи та стимулюючи задоволення від спільної праці.
Підсумок роботи. Лялька Тетяна дякує дітям за допомогу. Педагог читає вірш Г. Бойко «Бублики»:
Ой смачні, ой смачні,
Бублики у Тані:
Медвяні, запашні,
З маком, ще й рум’яні!
Готові вироби можна висушити, підрум'янити в ледь теплій духовій шафі й залишити у групі для сюжетних ігор малят.

Заняття № 2. Малювання
Тема: «Великі й маленькі бублики».
Мета: заохочувати малят до втілення сюжетно-ігрового задуму; розширювати знання дітей про родинні стосунки; розвивати вміння малювати предмети навколишньої дійсності; учити дітей передавати кільцеподібну форму, малювати великі і маленькі кола на всьому аркуші паперу, користуватися кольоровими олівцями; нагадати дітям поняття «великий», «маленький», «товстий», «тонкий»; розвивати уважність; виховувати бажання допомагати дорослим, інтерес до образотворчої діяльності.
Матеріал: кольорові олівці, 1/2 аркуша паперу формату А-4 на кожну дитину, великі і маленькі бублики.
Попередня робота: малята ліплять великі і маленькі бублики, граються у сюжетні ігри з готовими виробами.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь читає дітям вірш Г. Бойко «Бублики». Малята розглядають бублики та бублички, педагог звертає їхню увагу на форму та розмір виробів: бублики - великі й товсті, бублички – маленькі й тонкі.
Мотивація: «Мама купила бублики, та не всім їх вистачило. Намалюємо багато бубликів».
Процес творення. Педагог підтримує творчі прояви дітей щодо кількості зображених предметів та їх розташування на аркуші паперу, активізує спілкування під час роботи, розмовляє з малятами про те, як вони допомагають батькам удома.
Підсумок роботи. Вихователь підкреслює, що діти намалювали чимало смачних бубликів, стимулюючи емоційне ставлення до результату роботи, пригощає малят виробами з їстівного тіста.


Заняття № 3. Аплікація
Тема: «Тарілочки для сороченят».
Мета: створювати умови для елементарних творчих проявів малят; формувати уявлення дітей про утворення денця та вінця тарілок шляхом наклеювання меншого за розміром круга на більший; розвивати естетичний смак, відчуття кольору; виховувати самостійність у доборі колірної гами, вміння радіти результатам роботи.
Матеріал: два круги різних розмірів (діаметром 10 та 9 см) та кольорів на кожну дитину, клей-олівець, серветки.
Попередня робота: вихователь проводить дидактичну гру «Чарівна торбинка» (упізнавання предметів посуду на дотик); читає українську народну пісеньку «Сорока-ворона», діти розглядають ілюстрації із зображенням посуду.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Педагог читає малятам уривок української народної пісеньки «Сорока-ворона», діти розглядають ілюстрації до неї.

Сорока-ворона
На припічку сиділа,
Діткам кашу варила.
— Цьому дам і цьому дам,
Цьому дам і цьому дам;
А тому не дам!
Вихователь стимулює емоційний відгук на слова пісеньки, читання якої супроводжується загинанням пальців на руці. Відтак запитує, чому сорока не всім сороченятам дала каші і як їм можна допомогти.
Мотивація: «Виготовимо гарні тарілки для сороченят, щоб вони поїли каші».
Процес творення. Вихователь надає малятам можливість самостійно обрати кольори кругів. Діти виготовляють тарілки, наклеюючи менший за розміром круг на більший (так утворюються денця та вінця тарілок). Педагог активізує спілкування між дітьми, допомагає малятам, якщо виникає потреба, стимулює емоційний відгук на результат роботи.
Підсумок роботи. Сороченята дякують малятам за гарні тарілки.

Заняття № 4. Конструювання.
Тема: «Крісло для бабусі та дідуся».
Мета: закріплювати уявлення про предмети меблів та їх призначення, учити помічати особливості побудови цих предметів; сприяти самостійному добору будівельного матеріалу для виготовлення крісла; вчити щільно приставляти до кубика цеглинки, отримуючи спинку та бильця; заохочувати дітей до ігрових дій з готовими спорудами; виховувати доброзичливе ставлення малят до дорослих, бажання піклуватися про старших людей, акуратність у користуванні будівельним матеріалом, його складанні в коробку після гри.
Матеріал: маленькі іграшки, дрібний будівельний матеріал.
Попередня робота: діти грають у сюжетну гру «Сім'я», розглядають ілюстрації у книжках на родинну тематику, групують разом з педагогом картки із зображеннями різних меблів.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь розмовляє з малятами про сімейні та родинні стосунки, читає вірш К. Перелісної «Галюся»:

У Галюсі є мамуся,
У мамусі є матуся,
А матусина матуся –
То Галюсина бабуся.
А у тата є татусь.
Для Галюсі він – дідусь!
І ще знайте, що Галюся –
Внучка діда та бабусі!

Діти розглядають ілюстрацію «Сім’я вдома». Педагог звертає їхню увагу на дідуся та бабусю, запитуючи, що дідусь та бабуся роблять, які меблі зображені на малюнку, чому бабуся сидить у кріслі тощо.
Мотивація: «Змайструємо крісла для стареньких бабусі та дідуся, щоб вони відпочивали».
Процес творення. Діти з вихователем майструють крісла (приставляють до кубика цеглинки – спинку і бильця) і спільно доходять висновку, що крісло має підлокітники, тому в ньому зручніше сидіти. Під час спільної роботи малята розповідають про своїх дідусів та бабусь, педагог підтримує емоційне піднесення від результату праці.
Підсумок роботи. Вихователь зазначає, що діти спорудили гарні й зручні крісла, в яких можуть відпочивати дідусь та бабуся. Малята граються маленькими іграшками, використовуючи виготовлені меблі.

2 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Аплікація
Тема: «Коза і козенята».
Мета: розвивати асоціативне мислення, здатність до абстрагування шляхом використання символічного унаочнення (за методикою Л. Венгера); закріплювати уявлення малят про знайомі геометричні фігури та основні кольори; вчити добирати маленькі геометричні фігури відповідно до кольору та форми великої, намагатися їх розташувати та наклеювати, не накладаючи одну на одну; виховувати наполегливість, уважність.
Матеріал: аркуш паперу (10 х 15 см) з наклеєною великою геометричною фігурою на кожну дитину (фігури різні за кольором та формою), маленькі геометричні фігури (теж різні за кольором та формою), клей-олівець, серветки.
Попередня робота: діти слухають казку «Козенята та вовк», вихователь організовує дидактичну гру «Тварини та їхні дитинчатка».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Малята розглядають ілюстрації до прослуханої казки, вихователь веде розмову за її змістом, залучаючи їх. Діти розглядають заготовки до заняття – аркуші з наклеєними великими геометричними фігурами, педагог звертає увагу на їхні колір та форму, підводячи малят до думки, що фігура – нібито мама-коза. Вихователь запитує дітей, де ж маленькі козенята, підштовхуючи їх до висновку, що маленькі геометричні фігури – то дітки мами-кози.
Мотивація: «Допоможемо мамі-козі знайти своїх дитинчаток».
Процес творення. Діти самостійно обирають «козенят» – маленькі фігури такого ж кольору та форми, як і великі фігури на заготовках, і наклеюють їх. Вихователь допомагає малятам, якщо вони самі не можуть впоратися, підтримує всі оригінальні рішення щодо розміщення козенят на аркуші, орієнтуючи дітей на позитивний результат.
Підсумок роботи. Педагог підкреслює, що діти старанно виконали завдання: тепер маленькі козенята біля мами, їм безпечно і затишно.

Заняття № 2. Конструювання (колективне)
Тема: «Парканчик для козенят».
Мета: викликати в малят почуття радості від спільної праці; навчати дітей «замикати простір», розміщуючи цеглини вертикально, щільно притуляючи їх одна до одної та утворюючи прямокутник; розвивати здатність регулювати свої дії, заохочувати співпрацювати з іншими і діяти на досягнення мети; виховувати працелюбність.
Матеріал: маленькі цеглинки, лялькові козенята і вовк, іграшковий будинок.
Попередня робота: малята слухають казку «Козенята та вовк», граються іграшками та будівельним матеріалом.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти розглядають ілюстрації до казки, розповідають її разом із вихователем. Педагог, стимулюючи емоційний відгук у малят, запитує, як можна захистити козенят від вовка, і вислуховує пропозиції дітей.
Мотивація: «Порятуймо козенят, загородимо від вовка їхній будиночок парканчиком».
Процес творення. Діти з допомогою вихователя виконують завдання, педагог заохочує їх ділитися будівельним матеріалом та спілкуватися з іншими малятами. Вихователь пропонує малятам казку з іншою кінцівкою, активізуючи емоційне піднесення від виконання доброї справи.
Підсумок роботи. Педагог переконує дітей, що вони добре захистили будиночок козенят від вовка, побудувавши міцний парканчик. Можна організувати міні-виставу: вовк не може підійти до будиночка козенят, тому що діти допомогли їм – побудували парканчик.

Заняття № 3. Малювання
Тема: «Одяг для мами-кози».
Мета: підтримувати в малят інтерес до процесу малювання; закріплювати вміння правильно користуватися фарбою та пензликом, наносити ритмічні мазки двох контрастних кольорів; спонукати дітей до елементарних творчих проявів, надаючи їм можливість самостійно обирати силуети елементів одягу та кольори фарб; розвивати творчу уяву, емоційне ставлення до намальованого; виховувати охайність, дбайливе ставлення до фарб, пензликів.
Матеріал: паперові силуети фартуха, плаття, сорочки, пензлик, дві контрастні фарби, серветки, силует мами-кози.
Попередня робота: діти слухають запис казки «Козенята та вовк», вихователь читає вірш М. Познанської «Коза»:
Кізонька рогата
Сива, бородата!
Розкажи нам, де була?
Що ти їла, що пила?
Подружись із нами,
Та не бийсь рогами:
М-мме.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Малята розглядають ілюстрації до казки, вихователь стимулює емоційний відгук на образ мами-кози: яка вона гарна, який красивий у неї одяг!
Мотивація: «Скоро в мами-кози день народження, зробімо їй подарунки – гарний одяг!»
Процес творення. Діти самостійно обирають форму для прикрашання та колір фарб. Вихователь заохочує малят до прикра¬шання одягу різними прийомами малювання (крапки, мазки, лінії), підтримує мовленнєву активність малят під час роботи, схвалює будь-які творчі прояви, активізує дітей до прибирання робочого місця після закінчення малювання.
Підсумок роботи. Мама-коза приміряє одяг та дякує за нього дітям. Педагог сприяє виникненню захоплення у малят – який гарний одяг матиме тепер мама-коза!

Заняття № 4. Ліплення
Тема: «М'ячики для козенят».
Мета: розвивати в дітей здатність втілювати сюжетно-ігровий задум; стимулювати життєрадісність, вміння знаходити вихід із проблемної ситуації; вправляти у ліпленні речей круглої форми, використовуючи пластилін різних кольорів; закріплювати уявлення про основні кольори; сприяти виникненню позитивного емоційного ставлення до казкових персонажів, бажання їм допомагати; розвивати рішучість, наполегливість.
Матеріал: пластилін, дощечки, серветки, іграшки-козенята.
Попередня робота: вихователь організовує дидактичну гру «Тварини та їхні дитинчата», читає малятам казку «Козенята та вовк», діти розглядають ілюстрації до неї.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь розмовляє з дітьми за змістом казки «Козенята та вовк», потім запитує, чому козенята відчинили вовкові двері, підводячи малят до висновку, що вони нудьгували, бо не мали іграшок.
Мотивація: «Зліпимо для козенят багато м'ячиків, щоб вони не нудьгували, а гралися. Нехай чекають маму-козу і не пускають до хати злого вовка».
Процес творення. Вихователь створює проблемну ситуацію: пластиліну вистачило не всім. Відтак вислуховує пропозиції дітей і підводить їх до думки, що можна розділити матеріал для ліплення; заохочує малят до дружніх стосунків, підтримує їхнє творче самовираження під час вибору кольору та розміру виробу, привчає дітей до самоорганізації, стимулюючи емоційне піднесення від цікавої спільної праці.
Підсумок роботи. Вихователь наголошує, що малята зробили для козенят гарні барвисті м'ячики – тепер вони матимуть чим гратися і дочекаються маму-козу. Малята граються виліпленими м'ячиками та іграшками-козенятами.

leonora_
11.01.2012, 13:37
3 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Аплікація
Тема: «М'ячики для котика і песика».
Мета: заохочувати малят робити прості композиції з кружечків, доповнюючи картинку із силуетними зображеннями; вчити добирати та розташовувати біля кожного силуету один великий та один маленький кружечок - м’ячики, закріплюючи уявлення дітей про колір, форму, величину; розвивати естетичний смак, прагнення до самостійності, ініціативності у виборі кольору кружків-м’ячиків та їхньому розташуванні, уважність; виховувати інтерес до занять з аплікації.
Матеріал: 1/2 аркуша паперу формату А-4 із силуетними зображеннями котика і песика на кожну дитину, по чотири паперові кружечки (два великі й два маленькі), клей-олівець, серветки, іграшкові котик і песик.
Попередня робота: вихователь влаштовує малятам виставу за участю іграшок, усі розглядають малюнки із зображеннями свійських тварин, діти граються з м'ячами, педагог організовує рухливу гру «Ти - мені, я – тобі», читає малятам вірші про м'ячики.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. До дітей у гості приходять котик і песик, вони сваряться між собою (вихователь відтворює типові суперечки дітей групи за допомогою ігрових персонажів). Педагог розповідає іграшкам уривок з вірша Г. Гриненко «Пісня про дружбу»:
Як в садочку нашому добре жить!
Між собою вміємо ми дружить.
В нашім садочку,
В ріднім гурточку
Між собою вміємо ми дружить.
Вихователь заохочує дітей запитати у тваринок, чому вони сваряться, вислуховує пропозиції малят щодо того, як навчити котика і песика дружно гратися.
Мотивація: «Подаруємо тваринкам м'ячики, щоб вони гралися разом та не сварилися».
Процес творення. Діти самостійно розташовують м'ячики на аркушах. Педагог активізує малят до користування клеєм-олівцем, заохочує їх до творчих проявів у створенні композицій.
Підсумок роботи. Всі милуються результатом роботи. Діти звертаються до звіряток із пропозицією гратися дружно, не сваритися. Читають тваринкам віршика:
Бачиш, грають кошенята – разом,
Ось із ними цуценята – разом,
Дибки-дибки ягнята – разом,
Тому, що одному сумно-сумно самому.
Іграшки дякують малятам за гарні м'ячики.

Заняття № 2. Малювання
Тема: «М'ячики для Мурка».
Мета: спонукати дітей самостійно створювати прості образи; учити їх користуватися фарбами, правильно тримати пензлик; закріплювати уявлення малят про блакитний колір та знання червоного кольору; заохочувати їх до малювання і самостійних творчих проявів; викликати в дітей співчуття до персонажа, бажання йому допомогти.
Матеріал: м'яч, гуаш блакитного та червоного кольорів, пензлик, серветки, іграшковий котик, 1/2 аркуша паперу формату А-4 із зображенням котика на кожну дитину.
Попередня робота: вихователь проводить рухливу гру «Мій дзвінкий веселий м'яч», читає малятам вірші про м'яч, діти грають з м'ячами.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. До дітей приходить у гості котик Мурко і приносить свій улюблений м'ячик. Він пропонує малятам пограти з ним у гру «Мій дзвінкий веселий м'яч» під читання вірша С. Маршака «М'яч»:

Мій дзвінкий веселий м’яч
Ти куди помчавсь навскач?
Голубий, червоний, стій!
Не догнать тебе, прудкий!

М'яч під час гри кудись закочується, і котик починає плакати.
Мотивація: «Намалюємо для котика м'яч – хай він грається з ним і не сумує».
Процес творення. Спілкуючись, діти разом із вихователем розглядають м'яч. Педагог активізує малят до самостійного вибору кольору фарби для зображання м'яча. Діти малюють м'ячі червоного та блакитного кольорів із двох півкіл. Вихователь допомагає малятам у разі потреби, орієнтує їх на позитивний результат.
Підсумок роботи. Котик дякує дітям за гарні м'ячі, запрошує малят гратися з ним.

Заняття № 3. Ліплення
Тема: «Мисочка для песика».
Мета: підтримувати у малят хороший настрій під час занять з образотворчого мистецтва; закріплювати уявлення про властивості глини; розвивати вміння уявляти образ предмета, який має бути виліплений; учити дітей робити мисочки, витискаючи у кулястій грудці глини середину й розплющуючи краї; розвивати дрібну мускулатуру пальців рук; виховувати наполегливість, уважність, виховувати дбайливе ставлення до тварин.
Матеріал: глина, дощечка, серветки, іграшкові песики.
Попередня робота: діти розглядають справжнього собаку: який він на вигляд, як він їсть, спить, бавиться, вихователь проводить рухливу гру «До нас прийшов песик».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. До малят у гості прийшов іграшковий песик Гав. Вихователь читає вірш В. Лучука «Наш песик»:
Наш пухнастий песик Гав
Ланцюжок із шиї зняв.
Бігав він по всіх стежках,
Тому й хвіст у реп’яшках.
Діти граються і розмовляють з Гавом. Песик каже дітям, що він зголоднів, та просить нагодувати його. Вихователь запитує малят, з чого їдять собаки і де взяти мисочку для Гава.
Мотивація: «Зліпимо мисочки, щоб нагодувати Гава та його друзів-песиків».
Процес творення. Діти висловлюють свої пропозиції стосовно виконання завдання, вихователь дає свої поради. Під час роботи педагог допомагає малятам за потребою, схвалюючи усі їхні самостійні дії та спонтанні творчі прояви, орієнтує дітей на позитивний результат.
Підсумок роботи. Вихователь пропонує малятам нагодувати з нових мисочок всіх іграшкових песиків, що є у групі.

Заняття № 4. Конструювання
Тема: «Будка для песика».
Мета: спонукати малят до втілення сюжетно-ігрового задуму; вчити їх самостійно знаходити конструктивні рішення під час побудови простої споруди, підводити до розуміння, що споруду слід будувати відповідно до розміру іграшок; викликати інтерес до ігор зі своїми спорудами, розвивати уяву, гнучкість розуму, вміння сприймати предмет у цілому; виховувати допитливість, гуманне ставлення до свійських тварин.
Матеріал: різноманітний будівельний матеріал, коробки, стільці, іграшкові песики.
Попередня робота: вихователь розповідає дітям про собак, заохочуючи їх до діалогу, показує малятам ілюстрації із зображенням собаки в буді.


ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Педагог показує малятам міні-виставу (іграшковий песик Сірко засумував), спонукаючи їх до емоційного відгуку, бажання запитати, що сталося, чому той сумує тощо. Песик Сірко розповідає дітям, що справжні собаки, які живуть у дворі та стережуть дім, мають будки, а в нього ніколи не було домівки.
Мотивація: «Облаштуємо для Сірка та його друзів, іграшкових собак, будки, щоб вони мали свої домівки».
Процес творення. Діти висловлюють свої пропозиції стосовно вибору будівельного матеріалу для будок, вихователь дає поради, схвалюючи вдалі рішення та підтримуючи усі творчі прояви малят. Педагог підводить малят до думки, що розмір буди залежить від того, якої величини песик; заохочує дітей приязно ставитися одні до одних під час розподілу іграшок та матеріалу для конструювання, підтримує позитивні емоції малят та бажання обігравати свої споруди, активізує їх до ігрових діалогів.
Підсумок роботи. Сірко дякує дітям за те, що вони зробили для нього та його друзів-песиків такі гарні домівки.

4 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Аплікація (колективна)
Тема: «Рибки в акваріумі».
Мета: розвивати в дітей потребу передавати свої враження від побаченого; вчити малят створювати колективну композицію, розміщуючи паперові силуети риб, водоростей, черепашок, равликів на картині; закріплювати уявлення про колір та розмір; вміння користуватися клеєм-олівцем та серветкою; розвивати емоційну чутливість, уважність, здатність дивуватися, радіти результатам колективної праці; виховувати товариськість, дружнє ставлення одне до одного.
Матеріал: аркуш паперу (42 х 30 см), тонований під колір води, паперові силуети риб, водоростей, черепашок, равликів; ляльки Оленка і Катруся.
Попередня робота: діти спостерігають за рибками в акваріумі, розглядають ілюстрації із зображеннями риб.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. У гості до малят приходять ляльки і розповідають, що ведмедик Мишко подарував їм акваріум, але він порожній. Вихователь заохочує дітей висловити свої пропозиції щодо того, як можна допомогти лялькам, запитуючи малят, хто живе в акваріумі, що там є тощо. Діти розглядають заготовки до заняття.
Мотивація: «Помістимо рибок в акваріум, посадимо там водорості. Матимуть ляльки гарний акваріум!».
Процес творення. Діти працюють разом із вихователем, той активізує малят до самостійного розміщення силуетів, схвалює вдалі композиції, заохочує всіх до спілкування, орієнтує дітей на позитивний результат, стимулює задоволення від спільної праці. Під час роботи педагог розповідає малятам про мешканців акваріума, про умови їх життя та доглядання за ними.
Підсумок роботи. Ляльки дякують малятам за чудовий акваріум. Діти милуються своїм виробом, вихователь читає один з віршів:

Намальовані рибки
Трипки-дрипки,
Оранжеві рибки!
Якось на папері
Хвостиком змахнули,
Попливли за двері.
Дрипки-трипки,
Не пустуйте, рибки!
Ту, найбільшу, слухайте,
Моря не розхлюпайте.
В. Терен
Риби (уривок)
Є різні риби у воді:
Товсті, тоненькі і худі,
Дрібненькі риби-малюки,
А є й великі — от такі!..
Набравши в ротики води,
Вони мовчать.
Мовчать завжди…
Л. Полтава



Заняття № 2. Ліплення
Тема: «Камінці для акваріума».
Мета: заохочувати малят уявляти предмети, які потрібно відтворити; продовжувати вчити дітей відщипувати шматочки глини від великої грудочки; вправляти у ліпленні камінчиків різної форми (кулясті, дископодібні, овальні тощо), застосовуючи знайомі прийоми; зацікавлювати дітей процесом та результатом ліплення; розвивати в дітей здатність регулювати свої дії та вчинки, потяг до спільної діяльності; виховувати спостережливість, доброзичливість.
Матеріал: глина, дощечки, серветки, камінці з акваріума.
Попередня робота: діти спостерігають за тим, як вихователь змінює воду в акваріумі, розглядають камінці, досліджують їх.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Усі разом розглядають морську гальку – камінці, які кладуть в акваріум. Вихователь запитує, які вони, для чого в акваріум потрібно класти камінці тощо.
Мотивація: «Зліпимо камінці для нашого акваріума, щоб рибки почувалися у ньому зручно та затишно».
Процес творення. Діти самостійно відщипують маленькі шматочки глини від великої грудочки, яка лежить на столі, і ліплять камінці. Вихователь схвалює спонтанні прояви творчості у малят, заохочує дітей ліпити камінці різної форми (кулясті, дископодібні, овальні тощо), активізує спілкування між малятами, заохочуючи їх до розповідей про домашні акваріуми та їхніх мешканців, про те, хто піклується про них.
Підсумок роботи. Педагог зауважує, що діти наліпили чимало гарних камінців для акваріума. Рибки дякують малятам.



Заняття № 3. Конструювання
Тема: «Драбинки для іграшок».
Мета: викликати у малят почуття радості від цікавої спільної діяльності; закріпити їхні вміння розкочувати з пластиліну стовпчики; учити малят виготовляти драбинку: вставляти між двома стовпчиками пластиліну дерев’яні палички, з’єднуючи їх, розташовувати щаблі-дерев’яні палички на однаковій відстані; розвивати впевненість у своїх можливостях, окомір; виховувати бажання спільно працювати, зосередженість.
Матеріал: пластилін, дощечки, серветки, сірники без голівок (або короткі тоненькі палички), маленькі іграшки.
Попередня робота: діти лазять по гімнастичній драбинці, грають у рухливу гру «Мавпочки».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь читає дітям уривок із вірша Є. Шабад «Драбинка», заохочуючи їх до промовляння звуконаслідувальних слів за змістом вірша. Діти розглядають гімнастичну драбину, виконують на ній вправи. Іграшки звертаються до дітей із проханням зробити для них драбинки, щоб вони теж могли тренуватися.
Мотивація: «Виготовимо драбинки для іграшок, щоб вони навчалися бути спритними, дужими, сміливими».
Процес творення. Діти виконують завдання, вихователь заохочує їх до спілкування, пояснює, що відстань між щаблями має бути однаковою. Під час виконання роботи педагог розповідає малятам про користь фізичних вправ для здоров'я, орієнтує їх на позитивний результат, привчає до самоорганізації. Після того як діти виготовили драбинки, вихователь показує, що можна їх усі з'єднати, утворивши одну довгу драбину для іграшок.
Підсумок роботи. Іграшки дякують малятам за змайстровані драбинки. Вихователь організовує сюжетні ігри з використанням драбинок та маленьких іграшок.

Заняття № 4. Малювання
Тема: «Схеми драбинок».
Мета: розвивати вміння дітей бачити предмет у цілому та його окремі частини; вправляти у малюванні вертикальних та горизонтальних ліній; вчити з'єднувати дві довгі вертикальні лінії короткими горизонтальними лініями, отримуючи необхідний предмет - драбинку; спонукати малят до активності і самостійності під час малювання; розвивати окомір; виховувати охайність, бажання малювати.
Матеріал: 1/2 аркуша паперу формату А-4 з намальованими двома довгими вертикальними лініями, олівці або фломастери.
Попередня робота: бесіди про листування; діти лазять по гімнастичній драбині, виконують на ній вправи, вихователь читає уривок з вірша Є. Шабад «Драбинка»:
Стоїть у дворі драбинка.
На драбинці п’ять щаблів.
Ану, порахуємо їх, діти!
На верхній щабель скочив півень...
На другий щабель стрибнула кішка...
А песик на третій щабель стрибнув...
А на четвертий щабель заліз Боря...
А Маруся на нижню щаблинку сіла
й пісеньку заспівала:
„На драбинці сидимо,
Дзвінко пісню ведемо!”
Малята конструюють драбинки.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Малятам надійшов лист від лісових звірів. Вони пишуть, що теж хочуть мати драбинки, щоб тренуватися, і просять дітей надіслати малюнки із зображенням драбинок, щоб ведмідь виготовив такі ж для них.
Мотивація: «Намалюємо драбину, відішлемо листа до лісу».
Процес творення. Діти розглядають заготовки з намальованими вертикальними лініями, вихователь запитує, на що це схоже і чого тут бракує. Малята малюють щаблі, проводячи горизонтальні лінії між двома вертикальними. Педагог пояснює малятам, що відстань між усіма щаблями повинна бути однаковою, активізує задоволення від спільної праці й виконання корисної справи.
Підсумок роботи. Вихователь зазначає, що діти намалювали драбинки, як справжні художники.

leonora_
11.01.2012, 13:52
ЛЮТИЙ

1 ТИЖДЕНЬ
Заняття №1. Малювання (колективне)
Тема: «Метелиця»
Мета: формувати в малят інтерес до явищ природи; розвивати творчість, уяву, потребу передавати свої враження від побаченого під час образотворчої діяльності; вправляти у малюванні метелиці за принципом «клубок ниток», розміщуючи малюнки у вільних місцях на папері (між деревами), у правильному триманні олівця; виховувати бажання та вміння працювати в колективі, готовність до співпраці та взаєморозуміння.
Матеріал: аркуш паперу (42 х 30 см) з малюнком-заготовкою (дерева гнуться від вітру), сині олівці.
Попередня робота: діти спостерігають за явищами природи взимку (дме сильний вітер, гнуться дерева, падає сніг тощо), розглядають книжкові ілюстрації із зображенням метелиці.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь розмовляє з малятами про зиму, загадує загадку: крил не має, а літає, та ще й метелицю здіймає (вітер). Діти розглядають малюнок-заготовку, порівнюючи його зі своїми спостереженнями та ілюстраціями з книжок. Педагог пропонує малятам показати, як мете завірюха. Діти граються з клубками ниток: дмухають на них, ніби вітер, та спостерігають, як вони котяться.
Мотивація: «Допоможемо вітру, намалюємо метелицю».
Процес творення. Вихователь заохочує малят до «малювання» у повітрі за принципом «клубок ниток». Поки всі діти граються з клубками, педагог запрошує по кілька малят до малювання, схвалюючи їхнє вміння поступатися власними бажаннями, щоб підпорядкувати їх загальній меті, активізує радість від результату колективної роботи.
Підсумок роботи. Вітер дякує дітям за малюнок. Під час розмови вихователь підводить малят до думки, що тоді, коли надворі метелиця, краще сидіти вдома та дивитися у віконце.

Заняття № 2. Аплікація (колективна)
Тема: «Санчата для ляльок».
Мета: заохочувати малят до оздоблювання предметів; закріплювати уявлення про геометричні фігури та кольори; формувати вміння вибирати геометричні фігури, як елементи оздоблення, та розташовувати їх на макеті санчат; розвивати самостійність, рішучість, витримку; виховувати емоційне ставлення до спільної цікавої діяльності та її результату, товариськість.
Матеріал: макет санчат з картону, паперові геометричні фігури різного кольору, лялька Катруся.
Попередня робота: діти разом із вихователем співають пісні про зиму, слухають та розповідають потішки, катаються на санчатах. Педагог читає малятам вірш Г. Бойко «Ти не бійся, Милочко»:

У малої Милочки є нові санчата.
Та боїться Милочка з гірочки з’їжджати.
І стоїть несміливо з ними на льоду
Каже: – Не зумію...–
Каже: – Уп-паду...
Ти не бійся, Милочко:
Не страшні вони...
Ти зумієш, Милочко, –
Тільки розпочни!

ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. До малят приходить лялька Катруся та розповідає, що ведмедик Мишко зробив для ляльок санчата. Вона бачила, що в усіх дітей санчата красиві, барвисті, а її санчата не прикрашені.
Мотивація: «Прикрасимо санчата для ляльок».
Процес творення. Діти працюють разом із вихователем, спілкуються, висловлюють свої пропозиції стосовно виконання роботи. Педагог заохочує малят до самостійного вибору геометричних фігур та їх розташування на макеті санчат, активізує дітей до називання форми та кольору кожної геометричної фігури, схвалює їхнє бажання домовитися між собою під час колективної роботи, стимулює виникнення позитивних емоцій.
Підсумок роботи. Лялька Катруся дякує дітям за гарні барвисті санчата.

Заняття № 3. Конструювання (колективне)
Тема: «Гірка для ляльок».
Мета: виховувати в малят бажання наслідувати дії старших дітей під час спільної діяльності та бажання працювати разом; формувати вміння використовувати свій досвід, щоб побудувати гірку зі снігу для ляльок, конструюючи сходинки і площину для катання; розвивати у малят здатність регулювати свої дії та вчинки; учити їх допомагати одне одному, цінувати результати спільної праці.
Матеріал: відерця, лопатки, лялька Катруся, іграшкові санчата.
Попередня робота: діти споруджують з будівельного матеріалу згористі конструкції, вихователь організовує ігри зі снігом надворі.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Лялька виходить з малятами на майданчик зі своїми санчатами, але гірки для неї нема. Вона засумувала, бо дуже хотіла покататися з гірки.
Мотивація: «Зробімо гірку зі снігу, щоб Катруся покаталася і в неї був гарний настрій».
Процес творення. Діти висловлюють свої пропозиції, усі разом обговорюють послідовність дій під час роботи. Малята з вихователем споруджують гірку (набирають сніг лопатками у відерця, висипають його у визначене місце і втрамбовують сніг лопатками). Педагог заохочує малят погоджувати свої бажання і дії з прагненнями та діями інших, активізує задоволення від спільної праці, стимулює всіх до спілкування.
Підсумок роботи. Діти катають ляльку Катрусю з гірки. Вихователь читає вірш О. Висотської «На санчатах»:
Мчать санчата з гірки вниз.
Міцно, лялечко, держись.
Ти упевнено сиди,
У канавку не впади!
Заохочує малят повторювати за ним. Старші діти (дошкільнята) катають за чергою малят на санчатах.



Заняття № 4. Ліплення
Тема: «Термометр і таблетки».
Мета: заохочувати малят до реалізації сюжетно-ігрового задуму; закріплювати вміння малят розкочувати пластилін різними способами, ліпити стовпчики, сплющувати круглу форму з обох боків; розвивати інтерес до ліплення, вміння бачити у шматочку глини образ предмета; виховувати старанність, співчуття до хворих, бажання турбуватися про них.
Матеріал: фарбоване солоне тісто, серветки, лялька Оленка, ліжко.
Попередня робота: діти розглядають ілюстрації на медичну тематику, грають у сюжетну гру «Лікарня».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь звертає увагу малят на те, що в ліжку лежить хвора лялька Оленка (вона довго каталася на санчатах, вдихала ротом холодне повітря і захворіла), розповідає дітям про те, як потрібно піклуватися про хворих (слід виміряти температуру, дати таблетку тощо).
Мотивація: «Зробімо іграшкові термометри й таблетки, полікуймо хвору ляльку».
Процес творення. Діти скочують із пластиліну стовпчики, а також ліплять кульки, сплющуючи їх. Вихователь допомагає за потребою, активізує прагнення малят діяти без допомоги дорослого, заохочує їх до спілкування, схвалює будь-які творчі прояви дітей; розповідає, як слід дбати про своє здоров'я, сприяє виникненню у малят співчуття до хворої ляльки.
Підсумок роботи. Педагог обіграє готові вироби, організовую¬чи сюжетну гру «Лікарня» за участю ляльки Оленки.

2 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Конструювання (колективне)
Тема: «Сніговички».
Мета: розвивати естетичний смак у малят, вміння помічати красу зимової природи; формувати уявлення про властивості снігу, вміння бачити в снігових кулях образ предмета; вчити скочувати снігові кулі різного розміру, накладати меншу на більшу та оздоблювати отриманий предмет; зацікавлювати дітей процесом і результатом конструювання; розвивати вміння позитивно оцінювати результати своєї праці; виховувати доброзичливе ставлення до дітей та дорослих під час цікавої спільної діяльності.
Матеріал: сніг, камінчики, гілочки.
Попередня робота: малята спостерігають за тим, як старші діти ліплять снігову бабу; ліплять зі снігу гірку.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Малята розглядають снігову бабу, яку виліпили старші діти. Вихователь активізує захоплення і подив, запитує, яка снігова баба (велика, холодна, біла тощо), читає дітям вірш М. Підгірянки «Снігова баба»:
Що за гамір, що за гра?
Ліпить бабу дітвора!
Ой же баба снігова,
Біла в баби голова!
Ніс у баби з картоплини,
Рот у баби з буряка!
Педагог розповідає малятам про те, що коли діти йдуть з майданчика, снігова баба залишається сама і сумує; запитує, що можна зробити, щоб її розважити.
Мотивація: «Зліпимо для снігової баби друзів-сніговичків, щоб вона не сумувала».
Процес творення. Діти висловлюють пропозиції стосовно виконання завдання, вихователь дає свої поради. Педагог ліпить колобки зі снігу, малята шукають камінці й гілочки та разом з вихователем ліплять маленьких сніговичків; вихователь заохочує дітей до спілкування, до узгодженої праці.
Підсумок роботи. Педагог звертає увагу дітей на те, що вони зліпили сніговій бабі гарних друзів – сніговичків: тепер вона не нудьгуватиме на самоті.

Заняття № 2. Аплікація
Тема: «Книжка про сніговичків».
Мета: розвивати в малят бажання передавати свої враження від побаченого засобами образотворчого мистецтва; продовжувати вчити дітей робити найпростішу серіацію: розміщувати на аркуші три білі кружечки – від найбільшого до найменшого – знизу вгору; передавати в аплікації деталі шляхом малювання обличчя; вчити розуміти емоційні стани персонажу, знаходити за виразом обличчя найвеселішого, найсумнішого, найкумеднішого сніговичка; розвивати спостережливість, пам'ять; виховувати чуйність, бажання звеселити «хвору» ляльку.
Матеріал: 1/2 аркуша паперу формату А-4 синього кольору, по три білих кружечки різних розмірів на кожну дитину, олівці, клей-олівець, серветки, лялька Катруся.
Попередня робота: діти граються надворі зі снігом, ліплять сніговичків, вихователь читає їм художні тексти про зиму.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти з вихователем розповідають іграшкам, як вони ліпили сніговичків для снігової баби. Засмучена лялька Катруся каже дітям, що вона хворіє, тому не може піти на майданчик, щоб подивитися на сніговичків, які зліпили діти. Вихователь запитує у малят, як можна розважити Катрусю.
Мотивація: «Виготовимо книжку про сніговичків і подаруємо її Катрусі, щоб вона не сумувала».
Процес творення. Діти разом з вихователем розміщують кружечки на аркуші від найбільшого до найменшого. Педагог заохочує малят до самостійності, хвалить їх за правильне користування клеєм-олівцем, активізує спілкування між дітьми. Після виконання роботи вихователь пропонує малятам намалювати сніговичкам обличчя, потім пропонує знайти найвеселішого, найсумнішого, найкумеднішого сніговичка, запитуючи дітей, як вони дізналися про його настрій.
Підсумок роботи. Педагог робить з усіх робіт книжечку, яку дарують ляльці. Катруся дякує малятам за чудовий подарунок.

Заняття № 3.Малювання
Тема: «Мітла».
Мета: викликати в дітей інтерес до малювання; учити відтворювати образ знайомого предмета, малювати короткі прямі лінії; розвивати вміння правильно тримати олівець; виховувати бажання допомагати іншим.
Матеріал: аркуш паперу (10 х 5 см) з намальованим держаком мітли на кожну дитину, олівці, фломастери, фарба, пензлики, серветки, іграшковий ведмедик.
Попередня робота: діти спостерігають за тим, як працює двірник, розглядають знаряддя його праці; вихователь дає малятам доручення попідмітати сніг.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. До малят у гості прийшов ведмедик. Він підмітав біля свого будиночка, але його мітла зламалася. Вихователь запитує, як можна допомогти ведмедикові.
Мотивація: «Допоможемо ведмедикові – намалюймо йому мітлу».
Процес творення. Педагог вислуховує пропозиції дітей стосовно виконання роботи, заохочує малят до самостійного вибору матеріалів для малювання, орієнтуючи їх на позитивний результат. Діти працюють, ініціативно наслідуючи дії вихователя.
Підсумок роботи. Ведмедик дякує дітям за малюнки.

Заняття № 4. Ліплення
Тема: «Бруньки на гілці».
Мета: розвивати естетичне сприймання явищ природи, викликати в дітей радість від пізнання природи; учити їх відщипувати маленькі шматочки пластиліну, скочувати з них овальну форму й закріплювати їх на гілках; розвивати дрібну мускулатуру пальців рук; виховувати інтерес до відтворення у зображувальній діяльності природних явищ.
Матеріал: пластилін, серветки, сухі гілки, ваза.
Попередня робота: діти розглядають гілки на деревах, вихователь приносить у групу зрізані гілочки (бузку, каштана, вишні тощо), ставить їх у вазу з водою; педагог дає малятам доручення назбирати сухих гілочок.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Діти спостерігають за гілками, поставленими у вазу. Вихователь пропонує порівняти їх із сухими гілочками і запитує, чим вони одні від одних відрізняються.
Мотивація: «Наліпимо бруньок на гілки, будемо поспостерігаймо, чи з'являться на них листочки».
Процес творення. Діти виконують завдання, вихователь допомагає їм за потребою, активізуючи малят до спілкування.
Педагог звертає увагу дітей на властивості пластиліну, його колір, стимулює емоційне піднесення від спільної праці.
Підсумок роботи. Вихователь ставить гілки зі штучними бруньками у вазу з водою. Наступні декілька днів діти спостерігають за живими та засушеними гілками, порівнюючи їх.

leonora_
11.01.2012, 13:54
3 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Конструювання
Тема: «Пташка».
Мета: розвивати в дітей інтерес до відображення предмету засобами ліплення та конструювання; формувати вміння бачити в шматочку глини художній образ предмета; учити малят конструювати, використовуючи шматок глини та природний матеріал, знаходити місце для кріплення деталей для отримання образу пташки; розвивати дрібну мускулатуру пальців рук; виховувати спостережливість, ретельність, потребу передавати свої враження від побаченого.
Матеріал: шматок глини у вигляді тулуба пташки на кожну дитину, природний матеріал (насіння дерев або баштанних для хвоста, дзьоба, крил), макет будинку зі ставнями, що відчиняються, дощечки, серветки.
Попередня робота: діти спостерігають за птахами на прогулянці, розглядають ілюстрації із зображенням птахів.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь показує дітям макет будинку, на підвіконня садить пташку-зразок і співає пісеньку на слова А. Барто, музику М. Раухвергера «Пташка»:

На віконце пташка сіла,
Ой, якби не відлетіла!
Ой, посидь, не відлітай!
Полетіла... Ай!
Діти розглядають грудку глини, вихователь запитує, на що вона схожа. Малята порівнюють грудки глини із пташкою-зразком, педагог активізує виникнення подиву, захоплення.
Мотивація: «Зробимо пташок із грудки глини за допомогою насіння – нехай поживуть у нашій групі».
Процес творення. У процесі спілкування діти висловлюють свої пропозиції стосовно виконання роботи. Вихователь дає їм можливість самостійно обрати вид природного матеріалу, орієнтуючи малят на позитивний результат.
Підсумок роботи. Педагог обіграє роботи малят, усі співають пісню «Пташка».

Заняття № 2. Ліплення
Тема: «Крихти для пташок».
Мета: розвивати у дітей естетичне сприйняття природи; вчити бачити красоту форми птахів, плавність та ритмічність їхніх рухів, які діти можуть передати своїми рухами, що сприятиме розвитку їхньої рухової пам’яті; формувати вміння робити дрібні крихти з хліба, розкочуючи їх у пальчиках; розвивати дрібну мускулатуру пальців рук та мовлення шляхом поєднання процес ліплення із промовлянням вірша.
Матеріал: розмочений хліб, годівничка.
Попередня робота: діти спостерігають за птахами, за тим, як вихователь робить годівничку для них.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Малята розглядають картину із зображенням пташок на годівничці, яких годують діти, та промовляє вірш спостерігають за птахами з вікна, вихователь читає їм вірш М. Пригари «Прилетіла пташка». Педагог звертає увагу дітей на те, що зараз холодно, випало багато снігу і птахам важко шукати собі їжу.
Мотивація: «Допоможемо пташкам, нагодуймо їх».
Процес творення. Діти разом із вихователем, готують з хліба крихти для птахів. Розкочуючи крихти вихователь промовляє вірш М. Пригари, заохочуючи дітей його повторяти. Потім малята висипають крихти у годівничку. Педагог заохочує дітей до спілкування, розповідає їм про життя птахів узимку і про те, як люди можуть турбуватися про них.
Підсумок роботи. Під час прогулянки діти з вихователем закріплюють годівничку на дереві. Малята спостерігають, як птахи дзьобають хліб, педагог пояснює їм, що потрібно розмовляти тихо, щоб не злякати птахів. Вихователь читає дітям вірш М. Пригари:

Прилетіла пташка
Вранці в дитсадок.
Цій маленькій пташці
Дам я крихіток.
Пташечка маленька
Крихітки клює,
Пташечка маленька
Голос подає.

Заняття № 3. Малювання
Тема: «Зернятка для пташок».
Мета: заохочувати їх до втілення сюжетно-ігрового задуму; учити тримати олівець у робочій руці, малювати крапки – зернятка – ритмічними рухами на всьому аркуші паперу; розвивати пізнавальну потребу у спостереженнях за оточуючими предметами, відтворенні побаченого у малюванні, впевненість у своїх діях; виховувати інтерес до образотворчої діяльності, бажання допомагати птахам.
Матеріал: олівець, 1/2 аркуша паперу формату А-4 із зображенням пташки на кожну дитину, іграшкові пташки.
Попередня робота: діти спостерігають за птахами на прогулянці й з вікна, розглядають ілюстрації із зображеннями птахів, годують птахів крихтами хліба, грають у рухливі ігри «Пташки у гніздечку», «Горобчики», тощо.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Малята розглядають підготовлені малюнки. Вихователь заохочує їх пригадати, що вони бачили на прогулянці, як пташки клюють зернятка, п'ють водичку; пропонує дітям імітувати дії пташок; читає українську народну приспівку: «Летів горобчик»:
Летів горобчик:
– Жив, жив, жив!
– А де ж мені сісти?
– На печі.
– А що ж мені їсти?
– Калачі.
Гам!
Кожна дитина знаходить пташку, яку вона виготовила на конструюванні. Вихователь підводить дітей до думки, що пташки зголодніли – потрібно їх нагодувати.
Мотивація: «Намалюємо зернятка та крихти хліба, щоб нагодувати пташок».
Процес творення. Малята ритмічно ставлять крапки на аркушах, малюючи зернятка. Педагог активізує спілкування під час роботи, стимулює задоволення від спільної праці.
Підсумок роботи. Діти «годують» пташок, примовляючи слова-запрошення до їжі. Птахи дякують малятам за частунок. Вихователь проводить рухливу гру «Горобчики і автомобіль».

Заняття № 4. Аплікація (колективна)
Тема: «Пташки і сонечко».
Мета: розвивати естетичний інтерес до об’єктів природи, творчу уяву, вміння помічати особливості їхньої форми, кольору, рухів; вчити малят помічати у формах аплікації певні об’єкти природи, знаходити місця для наклеювання деталей, яких не вистачає; закріплювати вміння правильно користуватися клеєм-олівцем, намазуючи всю площину деталі; заохочувати малят самостійно обирати кольоровий папір, з якого буде вирізаний відбиток долоньки; виховувати любов до природи.
Матеріал: клей-олівець, серветки, вирізані з кольорового паперу відбитки дитячих долоньок, аркуш ватману з наклеєними з кольорового паперу силуетами сонячного диска та тулубів птахів.
Попередня робота: під час прогулянки діти спостерігають за природними явищами, весняними змінами; вихователь читає їм веснянки, вірші про весну; обмальовує долоньки малят на кольоровому папері та вирізує відбитки.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Малята разом із вихователем розглядають наклеєні на великому аркуші паперу жовте коло та силуети пташок. Педагог запитує, що це (пташки, сонечко) і чого бракує сонечку (промінців) та пташкам (крил). Діти розглядають заготовки – вирізані силуети долоньок. Вихователь запитує, на що вони схожі, підводячи малят до думки, що за допомогою цих силуетів можна завершити композицію.
Мотивація: «Закінчимо картину – зробімо пташкам хвостики і крила, а сонечку - промінці».
Процес творення. Діти разом із вихователем розміщують та наклеюють паперові долоньки. Педагог заохочує малят самостійно намазувати клеєм деталі, активізує спілкування між дітьми, розповідає їм про весну; читає малятам вірш М. Познанської «Здрастуй, сонечко!»:

Я всміхаюсь сонечку:
– Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квітоньці –
Хай вона цвіте!
Я всміхаюсь дощику:
– Лийся мов з відра!
Друзям усміхаюся –
Зичу їм добра!

Підсумок роботи. Вихователь наголошує, що всі разом зробили дуже гарну весняну картину, активізує загальне захоплення і подив. Аплікацію можна залишити у групі як прикрасу і в подальшій роботі заохочувати дітей знаходити свої відбитки шляхом прикладання долоньок.

4 ТИЖДЕНЬ
Заняття № 1. Ліплення (колективне)
Тема: «Табурет для Мишка».
Мета: викликати у дітей співчуття до іграшки, бажання допомогти їй; продовжувати вчити дітей ділити брусок пластиліну на рівні частини, ліпити стовпчики двома способами, розкочуючи у долонях чи на дощечці; формуванню вміння розкочувати стовпчики однакові за довжиною та товщиною, закріплюючи поняття «довгий», «короткий», «товстий, «тонкий»; розвивати уміння діяти на досягнення мети; виховувати працелюбність, наполегливість, дбайливе ставлення до меблів.
Матеріал: пластилін, картонний квадрат (4x4 см), дощечки, серветки, іграшковий ведмедик.
Попередня робота: діти грають у сюжетну гру «День народження ведмедика», конструюють меблі.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Вихователь звертає увагу малят на те, що хтось плаче – це ведмедик Мишко. Він гайдався на табуреті, й у табурета зламалися ніжки, залишилося тільки сидіння. Відремонтувати табурет ведмедик сам не може, тож звертається до дітей за допомогою. Педагог запитує у малят, як можна допомогти Мишкові, заохочуючи їх до висловлення співчуття ведмедику.
Мотивація: «Допоможемо Мишкові полагодити табурет, щоб він не плакав».
Процес творення. Діти розкочують стовпчики – ніжки для табурета, вихователь пояснює, що вони мають бути однакові завдовжки і завтовшки. Педагог розповідає малятам про предмети домашнього побуту, ознайомлює їх із найпростішими правилами безпеки, підтримує позитивну атмосферу під час роботи. Коли діти виліпили ніжки, вихователь приєднує їх до картонного квадратика, стимулюючи радість від результату спільної праці.
Підсумок роботи. Ведмедик Мишко дякує дітям за відремонтований табурет. Педагог зазначає, що малята зліпили багато ніжок до табуретів, з яких можна зробити табурети для друзів Мишка. Вихователь організовує рухливу гру «Діти і ведмідь».

Заняття № 2. Конструювання
Тема: «Табурети для друзів Мишка».
Мета: закріплювати вміння малят використовувати для конструювання заготовки – ніжки для табурета, виліплені на попередньому занятті, й картонні сидіння; учити дітей працювати за зразком, виконувати інструкції дорослого; розвивати уважність, пізнавальну потребу малят; спонукати дітей до позитивної емоційної оцінки результатів своєї роботи; виховувати товариськість, бажання працювати, надавати допомогу.
Матеріал: ніжки, виліплені дітьми на попередньому занятті, картонні квадратики (4x4 см) на кожну дитину, сірники без голівок (або короткі тонкі палички), іграшковий ведмедик, маленькі іграшки.
Попередня робота: діти ліплять ніжки для табуретів, конструюють меблі.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. До малят завітав ведмедик Мишко. Він каже, що незабаром до нього в гості прийдуть друзі, а посадити їх ніде.
Мотивація: «Зробімо табурети для друзів Мишка, щоб їм було на чому посидіти, поспілкуватися».
Процес творення. Діти розглядають справжній табурет і той, який зробив вихователь на попередньому занятті. Педагог запитує малят, чого бракує на маленькому табуреті (перекладинок) і вислуховує пропозиції дітей стосовно виконання роботи. Вихователь підводить малят до думки, що сірники можна використати як перекладинки для укріплення конструкції. Діти виконують завдання, наслідуючи дії вихователя, педагог стимулює задоволення від спільної праці.
Підсумок роботи. Вихователь організовує сюжетну гру «На гостину до Мишка». Ведмедик та його друзі дякують дітям за міцні табурети.

Заняття № 3. Аплікація
Тема: «Ковдри для Мишка».
Мета: розвивати естетичний смак, вміння сприймати предмет у цілому; вчити розміщувати геометричні фігури (круги, квадрати, трикутники), як елементи оздоблення, посередині великого квадрата-ковдри, на його кутах, з боків; підтримувати спонтанні прояви творчості під час самостійного добирання елементів оздоблення й їхньому компонуванні; виховувати позитивне емоційне ставлення до результатів своєї праці та праці однолітків.
Матеріал: різнокольорові квадрати (15 х 5 см) на кожну дитину, паперові геометричні фігури: круги, квадрати, трикутники різного кольору та розміру; іграшковий ведмедик.
Попередня робота: діти розглядають виготовлені вихователем паперові ковдри.
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. До малят у гості прийшов ведмедик Мишко. У його друзів ляльок є гарні ковдри з візерунками, а в нього - ковдра без візерунків. Ведмедикові теж хочеться мати гарну, барвисту ковдру.
Мотивація: «Прикрасимо Мишкові ковдру, щоб порадувати його».
Процес творення. Вихователь показує дітям зразки, вислуховує їхні пропозиції та дає поради щодо послідовності виконання роботи. Діти самостійно добирають елементи оздоблення й розміщують їх посередині великого квадрата-ковдри, на його кутах, з боків. Педагог схвалює будь-які творчі прояви малят, підтримує позитивний настрій під час роботи.
Підсумок роботи. Ведмедик дякує дітям за гарні ковдри. Вихователь активізує захоплення малят від результатів роботи.

Заняття № 4. Малювання
Тема: «Тарілочки для Мишкової родини».
Мета: створювати у дітей радісний настрій під час малювання; учити виявляти та відображати в малюнку суттєві ознаки предметів; малювати кола різного діаметру, отримуючи тарілки різної величини; закріплювати вміння малят правильно користуватися фарбами і пензликом; викликати бажання прикрасити тарілочки, підтримуючи ініціативу малят у доборі кольору, розміщенні візерунку – кружечки, крапочки, рисочки; розвивати формоутворювальні рухи руки, творчість, уважність; виховувати охайність, самостійність.
Матеріал: аркуш паперу формату А-4, фарби, пензлик, серветки, іграшковий ведмедик.
Попередня робота: вихователь організовує сюжетну гру «В гостях у Мишка».
ПЛАН-СХЕМА
Підготовча робота. Мишко розповідає малятам, що сьогодні у його мами день народження і він вирішив помити посуд, та розбив тарілки. Вихователь заохочує дітей підтримати його словами співчуття.
Мотивація: «Допоможімо Мишкові, намалюймо гарні тарілки, щоб його не сварили».
Процес творення. Діти разом з вихователем вирішують, якого розміру будуть тарілки, педагог нагадує про правила користування фарбами. Під час роботи діти примовляють: «Ця тарілка – для ведмедя-тата, ця – для мами, а ця – для Мишка».
Вихователь не заперечує проти самостійних рішень дітей прикрасити тарілки крапочками, рисочками, кружечками, стимулює емоційний відгук малят.
Підсумок роботи. Педагог зазначає, що діти старанно малювали тарілки для ведмежої родини. Ведмедик Мишко дякує дітям за гарний посуд.

Иннка
01.02.2012, 19:58
«Поради щодо адаптації дітей»

Шановні батьки !

Усвідомте, що Ваше власне хвилювання передається дитині. Щоб запобігти цьому, заздалегідь познайомтеся з вихователями та особливостями організації життя в групі:
• Давайте дитині позитивну перспективу: розкажіть, що в дитячому садку багато діток, іграшок і їй там буде добре, цікаво, весело.
• Підпорядкуйте домашній режим режиму роботи дитячого садка, особливо дотримуйтеся часу вкладання спати і періодів харчування.
• Навчіть дитину елементарним навичка самообслуговування.
• Подбайте про психічне і фізичне здоров’я дитини.
• Повідомте вихователів про звички та вподобання малюка, про особливості здоров’я та поведінки.
• Потурбуйтесь про нервову систему сина чи доньки. В перші дні перебування не залишайте малюка на цілий день у дитячому садку.
• Тримайте тісний зв’язок із персоналом групи і будьте впевнені, що працівники зуміли прийняти і зрозуміти вашу дитину, і по-материнськи дбають про неї.


ДЕСЯТЬ ЗАПОВІДЕЙ БАТЬКІВСТВА

1. Не чекай, що твоя дитина буде така, як ти або як ти бажаєш, допоможи їй стати собою, а не тобою.
2. Не порівнюй дитину з іншою, а порівнюй саму із собою сьогодні, завтра, вчора.
3. Не вимагай від дитини платні за все, що ти для неї робиш, ти подарував їй життя. Як вона може віддячити тобі? Вона подарує життя другій та третій: це незворотний закон вдячності.
4. Не перекладай на дитину свої образи, щоб на старості не їсти гіркий хліб, бо, що посієш, те й зросте.
5. Не стався до її проблеми зверхньо: тягар життя дається кожному по силі – будь впевнений, їй її тягар не менший, який твій, а може й більший, тому що в неї ще немає звички.
6. Не принижуй.
7. Не карай себе, якщо не можеш чогось зробити для своєї дитини, карай, якщо можеш, але не робиш.
8. Пам’ятай, для дитини зроблено недостатньо, якщо не зроблено все.
9. Вмій любити чужу дитину, ніколи не роби чужій те, що не бажав би, щоб інші зробили твоїй.
10. Люби свою дитину будь-якою: не талановиту, невдаху, дорослу. Коли спілкуєшся з нею, радій тому, що дитина – це свято, яке зараз із тобою.

Иннка
01.02.2012, 20:31
Ранній вік
Сфери «Природа», «Культура».
Пріоритетні лінії розвитку: пізнавальний, мовленнєвий. художньо-естетичний.
Тема: Весела сорока-білобока
Мета: вчити дітей слухати оповідання, відповідати на запи¬тання за текстом; продовжувати вчити вірші; розвивати пам'ять, увагу, мислення, дрібну мускулатуру пальців рук; збагачувати словник словом куцохвоста; виховувати любов до птахів.
Матеріал: іграшка сороки, дві морквини, два конверти, картки з зображенням диких і свійських тварин, сюжетні малюнки до твору, картонні іграшки моркви, буряків ( по кількості дітей); прищіпки різного кольору.
В. Сухомлинського «Цікава Сорока».

Хід заняття
Вихователь. Діти, йшла я в садочок і побачила, як горобці біля ялинки шукали щось поїсти. А в цей час дівчинка з матусею йшли до дитячого садка, дівчинка злякала горобчиків і вони розлетілися. Дівчинка засміялася, а ялинка і горобчики засумували.
Вихователь. Діти, можна так робити, як дівчинка? Чому ні? Відповіді дітей.
Хтось до нас стукає? Зараз я подивлюся. Вихователь заносить іграшку сороки. Вихователь. Малята, привітайтеся із гостею. Малята і гостя вітаються.
Вихователь. Сороко-білобоко, чому ти така сумна?
Сорока. У мене було багато морквин. Я пригостила ними усіх зайців у лісі, а одному не вистачило, і він заплакав. А собі я залишила лише дві морквинки. Вони такі смачні. І досі не можу зрозуміти, чому той заєць плакав? Можливо, ви знаєте.
Відповіді дітей.
Вихователь. Тепер ти зрозуміла, що зайчик дуже хотів їсти, а моркви йому не дісталося. Але ти виправиш свою помилку. Ми знаємо, яка ти працьовита, щедра і вмієш гарно виховувати своїх діток. Діти, роз¬кажіть віршика про сороку-білобоку.
Сорока-Ворона
На припічку сиділа,
Діткам кашку варила:
Цьому дам, цьому дам,
Цьому дам, цьому дам.
А цьому не дам,
Бо цей буцман
Дров не рубав,
Води не носив,
Пічку не топив.
Діток гулять не водив.
Справжній лежень.
Діти промовляють текст потішки і виконують відповідні рухи.
Сорока. Так це ж про мене! Мені дуже приємно. Діти, я живу в лісі і всіх-всіх знаю, а чи знаєте ви, хто в лісі живе? У мене є портрети тварин, які живуть в лісі та біля людей, але вони переплуталися. Допоможете мені їх розкласти в конверти?
Дидактична гра «Розсели тварин»
Вихователь. Ось картки із зображенням вовка, ведмедя, білки, зайця, лисиці, корови, кози, кота, поросяти. Діти, в конверт, де намальо¬ваний ліс, потрібно покласти картинки із зображенням диких тварин, а в конверт, де намальована хатка – картки із зображенням свійських тварин. Вихователь перевіряє, як діти виконали завдання і запитує назви тварин та де вони живуть.
Вихователь. Як гарно зайчику, ведмедику, лисичці, вовчику, білочці: вони живуть у такому зеленому красивому лісі. Малята, давайте уявимо, що ми лісові звірі в лісі: походимо як ведмедики, як лисички, а тепер пострибаємо як зайчики. Діти імітують рухи тварин.
Вихователь. Сідайте, діти, тихенько як котики на стільчики.
Сорока. Діти, а ви знаєте, де живе білочка? (Відповіді дітей). Розкажіть-но, мені.
Вихователь. Наші діти знають про білочку віршика і зараз ми тобі його розкажемо:
Діти. Де ти, білочко, живеш?
Що ти, білочко, гризеш?
Білочка-дитина в наголовничку.
У зеленому ліску,
У дуплі у соснячку,
Я гризу горішки,
І гриби, і шишки.
Вихователь. Малята, а ви звернули увагу, що наша Сорока-білобока без хвоста? Хочете, я вам розповім, куди подівся її хвіст.
Вихователь читає твір В. Сухомлинського «Цікава Сорока». Текст супроводжується показом сюжетних малюнків.
Цікава Сорока
В. Сухомлинський
На високому дубі сидить Сорока-білобока. Не така, як інші. Куцохвоста. Хтось висмикнув у неї пір'я з хвоста. А все через цікавість. Сороки дуже цікаві. Усе їм хочеться знати й про все розпатякати лісо¬вим птахам. Побачила раз Сорока-білобока, як маленька білочка скочила в дупло.
«А що там, у дуплі? –думає Сорока. – А як там поживає білочка? Що вона там робить?»
Скік-скік! І от уже Сорока-білобока біля дупла. Боязко влізати. Але ж цікавість бере гору. Полізла Сорока в дупло. Тепло там, тільки чути якийсь писк. Коли це хтось як смикне за хвіст. Заболіло. Закричала сорока й вилетіла з дупла. Сидить на дереві, плаче. Оглянулася – не¬має хвоста.
От до чого призвела цікавість. Тепер Сорока-білобока стала Сорока-куцохвоста.
Вихователь. Чому Сорока куцохвостою стала? Де їй висмикнули хвоста? Як стали називати Сороку? Відповіді дітей.
Вихователь. Малята, Сорока в нас дуже довго в гостях, а ми її ще не пригос¬тили. Ось у мене є морквинки та бурячки, давайте зробимо із прищіпок їм чупринки – листячко. Якого кольору листячко ? Якого кольору ми візьмемо прищіпки? Так, зелене листя ми зробимо із зелених прищіпок. ( Показує, як до краю картонних овочів прикріпити прищіпки (коротке листя), а до прищіпок ще по одній, по дві (довге листя).
Діти грають у дидактичну гру «Чупринки для бурячка й морквинки».

leonora_
16.02.2012, 16:16
складені відповідно до оновленого орієнтовного щотижневого планування навчально-виховного процесу у першій молодшій групі
Пізнавальні теми тижня: Транспорт. Дикі тварини.

КОНСПЕКТИ КОМБІНОВАНИХ ЗАНЯТЬ -Транспорт. Дикі тварини(Ранній вік).doc (http://narod.ru/disk/40938653001/%D0%9A%D0%9E%D0%9D%D0%A1%D0%9F%D0%95%D0%9A%D0%A2%D0%98%20%D0%9A%D0%9E%D0%9C%D0%91%D0%86%D0%9D%D0%9E%D0%92%D0%90%D0%9D%D0%98%D0%A5%20%D0%97%D0%90%D0%9D%D0%AF%D0%A2%D0%AC%20-%D0%A2%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82.%20%D0%94%D0%B8%D0%BA%D1%96%20%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B8(%D0%A0%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%96%D0%B9%20%D0%B2%D1%96%D0%BA).doc.html)

МИХАЙЛОВНА T
13.03.2012, 04:35
Перешли на программу " Я у Світі ". Девочки, поделитесь, пожалуйста, образцом календарного планирования. Расписываете ли вы в календарном плане ход занятия?

Катя-тигра
14.03.2012, 19:41
Перешли на программу " Я у Світі ". Девочки, поделитесь, пожалуйста, образцом календарного планирования. Расписываете ли вы в календарном плане ход занятия?
Вы только перешли?!
А чего так поздно?
Нет, наши воспитатели в календарном ход занятия не пишут. Только цели указывают